מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

תשובות לשאלות נפוצות של הורים טריים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 26/2/2019
תשובות לשאלות נפוצות של הורים טריים

למה אסור להשכיב תינוק לישון על הבטן? מדוע יש לתת ברזל לתינוקות והאם הברזל גורם להם לעצירות? האם יש צורך להעיר תינוק לצורך האכלה? האם מותר לתת מוצץ לתינוק יונק? ותשובות לשאלות חשובות נוספות

נולד לכם תינוק? בוודאי יש לכם הרבה מאוד שאלות וחסרות לכם תשובות מקצועיות. לפניכם מקבץ שאלות נפוצות של הורים טריים, עם תשובות שבוודאי יסייעו לכם להבין דבר או שניים בימים הראשונים.
 
מדוע חשוב לאפשר לתינוק להשתמש במוצץ? 
 
למוצץ מספר יתרונות חשובים
 
1. מחקרים הראו כי הסיכון למוות בעריסה קטן יותר לתינוקות שהשתמשו במוצץ בעת השינה. לכן הנחיית משרד הבריאות היא לתת מוצץ לילדים עד גיל שנה.
 
2. במקרה של פגים, המוצץ יוצר תיאום בין מערכת הבליעה והמציצה. 
 
3. בנוסף מסייע המוצץ להפחית כאב וגם מסייע להרגיע את התינוק. 
 
למרות היתרונות חשוב להבין - המוצץ לא מהווה תחליף למגע ולהתייחסותו של ההורה בעת שהתינוק בוכה. 
 
האם מותר לתת מוצץ לתינוק יונק?  
 
אמהות מניקות חוששות לפספס את סימני הרעב של התינוק שלהם במידה וימצוץ מוצץ. לאחר לידת התינוק כדאי ראשית לבסס את ההנקה, ללמוד לזהות את הזמנים והתגובות של התינוק כאשר הוא רעב וגם לסייע לו ללמוד את טכניקת המציצה של ההנקה. כאשר רואים שההנקה מתנהלת כמות שצריך, שהתינוק אוכל היטב, עולה יפה במשקל – ניתן וגם יש להציע מוצץ.
 
גם כאן זכרו – הנקה היא לא הפתרון לכל מצב והיא לא תחליף למוצץ, אם תניקי את תינוקך בכל פעם שיבכה לבסוף תגלי שהפכת למוצץ אנושי וילדך במקום לאכול ארוחה טובה, גדולה ומזינה בכל שעתיים-שלוש, פשוט ינשנש כל היום ולא יגלה סימני רעב אמיתיים.
 
 
איך יודעים שתינוק סובל מגזים?
 
הסיבה לכאבי הגזים היא הסתגלות הדרגתית של המעיים לתהליך העיכול. כאבי הבטן מהם סובל התינוק מופיעים לרוב בשעות קבועות ומלווים בבכי, חוסר שקט, הנעת רגליים וכיווץ כל שרירי הגוף. 
אצל חלק גדול מהתינוקות הכאב של הגזים מתחיל לקראת גיל שבועיים. שימו לב שאתם מאכילים את התינוק בעיקר לצורך האכלה כי יש לפעמים נטייה להאכיל על מנת להרגיע אך הדבר גורם לעומס על מערכת העיכול להגברת כאב הבטן ולפליטות מרובות. להפחתת התופעה, חשוב גם להקפיד שהתינוק יבלע כמה שפחות אוויר בזמן ההאכלה.
 
לרוב התינוקות תחושת כאב הבטן ואי השקט חולפות לקראת גיל 3 חודשים, לפעמים אף לפני.
 
כיצד יש לטפל בתינוק לאחר ברית מילה?
 
הטיפול לאחר הברית מותאם לתינוק על יגי המוהל או הרופא שבצע את הבריתבנוסף, חשוב לשים לב לדימום, לצבע, לנפיחות ולכך שהתינוק נותן שתן. 
 
במידה ומבחינים בתסמינים יוצאי דופן, יש לפנות מיד אל המוהל או את רופא הילדים.
 
האם מותר לתת לתינוק תה קמומיל או תה שומר למניעת כאבי בטן?
 
אסור לתת חליטת תה שומר לתינוקות הסובלת מגזים. ההתייחסות של משרד הבריאות לגבי מתן משקה העשוי מצמחים כולל גם חליטה שנעשית בבית ולא רק לתה הנקנה בחנות. הסיבה לכך היא: שבמשקאות על בסיס צמחים (בין אם מכינים בבית ובין אם קונים מוכן) קיימים חומרים בעלי פעילות פרמקולוגית (בצמח עצמו - בשומר, בקמומיל).
 
בשל משקלם הקטן, תינוקות פגיעים יותר ממבוגרים לפעילות פרמקולוגית של חלק מן המרכיבים המצויים בשומר או בכל צמח אחר. 
 

האם שמן דקל הוא טוב או לא טוב לתינוק? – כל חברה אומרת אחרת. וגם מהו מקור חומצה זו בתחליפי החלב?
 
ההזנה הטובה ביותר לתינוק היא חלב אם. הדבר מוכח במחקרים וברור מעל לכל ספק.
 
כשהנקה אינה מתאפשרת, יש לבחור בתחליף החלב הכי קרוב לחלב אם. בחלב אם יש כמות גדולה של חומצת שומן פלמיטית, המספקת אנרגיה חיונית לתינוק.
 
לגבי שמן דקל (Palm oil), על חברת תחליפי החלב לדעת באיזה מבנה למקם חומצה זו בתחליפי החלב, על מנת שיהיה דומה למבנה בחלב אם, זאת בכדי לאפשר ספיגה טובה של סידן ועיכול קל.
 
 
 
 האם בכל פעם שהתינוק בוכה עליי להאכיל אותו?
 
הבכי הוא הדרך של התינוק שלכם לתקשר עמכם, ממש כמו שפה, לכן חשוב תמיד לזכור שלא כל בכי משמעו שהתינוק רעב או חלילה סובל. תינוקות עשויים לבכות גם מעייפות, כשהחיתול רטוב, כשהם סתם רוצים שתחזיקו אותם על הידיים, כשהם רוצים חפץ כלשהו ועוד.
 
לכן, על כל הורה לנסות וללמוד כמה שיותר מהר את שפתו של התינוק שלו וללמוד לזהות את סוגי הבכי השונים ואת השפה של הילד שלו. 
 
 
האם יש צורך להעיר תינוק לצורך האכלה?
 
תינוק שנולד במועד, במשקל תקין ומתפתח היטב – לרוב יתעורר מעצמו כאשר יחוש ברעב. 
 
תינוקות שנולדו טרם המועד (פגים) או  תינוקות שנולדו במשקל נמוך ולא עולים היטב במשקל - דלים כן צריך להעיר אותם לארוחות, במיוחד בכדי לוודא שהם לא מדלגים על ארוחה.
 
חשוב לזכור שכל מקרה לגופו, לכן כדאי להתייעץ עם אחות טיפת החלב שלכם ולשאול אותה מהו סדר היום שיכול להתאים לתינוק שלכם.
 
בכל מקרה כדאי לשמור על זמני האכלה, שינה ופעילות קבועים, הדבר מסייע לכם לזהות את סימני הרעב והעייפות בזמן, התינוק שלכם חש רגוע ובטוח יותר וגם אתם.
 
האם צריך ומותר להשתמש במים מינרלים כדי להכין בקבוקי תחליף חלב? 
 
לפי הנחיית משרד הבריאות יש להשתמש במי ברז מורתחים להכנת תחליף חלב אם. במידה ובוחרים להשתמש במים מינרלים – יש להרתיח גם אותם.
 
 
 
 מדוע יש לתת לתינוק ויטמין D?
 
ויטמין D חשוב מאוד לבריאות העצמות של התינוק, לאיזון המינרלים בגופו, לשמירה על רמת האינסולין בדם ולשמירה על רמת הסידן בדם. לפי הנחיות משרד הבריאות ויטמין D ניתן לתינוק מיום היוולדו, ללא כל קשר לסוג המזון שממנו ניזון התינוק.
 
 האם ניתן לתת ויטמין D וברזל בו זמנית?
 
אפשר לתת ויטמינים וברזל באותו הזמן, אבל מומלץ שלא להוסיף אותם למזון התינוקות, כי במידה והתינוק לא יסיים אותו לא תוכלו להיות בטוחים שקיבל את כל מינונים הוויטמינים שזקוק להם.
 
יש לטפטף מינון מומלץ של ויטמינים וברזל לכפית קטנה או להשתמש לדוגמה רק במעט תחליף חלב או חלב אם המעורבבים עם הוויטמינים בפטמת הבקבוק. חשוב לתת את הוויטמין בכל יום בשעה קבועה.
 
מדוע יש לתת ברזל לתינוקות והאם הברזל גורם להם לעצירות?
 
הברזל מסייע מאוד ביצירת ההמוגלובין בדם, שתפקידו  להוביל את החמצן למוח ולאיברים שונים בגוף. תינוקות שנולדו בזמן, נולדו עם מאגר ברזל בגופם שמספיק להם לחודשים הראשונים לחייהם, אבל מגיל ארבעה חודשים יש להוסיף ברזל לתזונתם. תינוקות הסובלים מחוסר ברזל (אנמיה) בתקופה כל כך קריטית להתפתחותם, עלולים לסבול מבעיות התפתחות שונות, הן בהיבט הגופני ואפילו בהיבט השכלי. 
 
עצירות בעקבות מתן ברזל לתינוק, לרוב נובעת מיציאתו של הברזל בצואת הילד ואי ספיגתו בגוף. 
 
בכדי לסייע  לברזל להיספג בגוף ולמנוע את תופעת העצירות, יש לתת את טיפות הברזל בסמיכות למזונות המכילים ויטמין C (לדוגמה כמו פירות). זאת משום שמזונות אלו מסייעים להישארותו של הברזל בגוף ולמניעת יציאתו בצואה. 
 
אם העצירות לא חולפת מומלץ להתייעץ לרופא ואולי גם לנסות סוג אחר של טיפות ברזל.
 
 מדוע חשוב להשכיב תינוק על הבטן בשעות שבהן הוא ער?
 
כאשר תינוק שוכב על הבטן בזמן שהוא ער, הדבר מחזק את שרירי חגורת הכתפיים, שרירי הבטן ושרירי הגב. בנוסף, השכבת התינוק על הבטן גם מגרה את הסקרנות שלו ואת חקירת המרחב – אלו מיומנויות החשובות מאוד להמשך התפתחותו המוטורית התקינה של התינוק.
 
 למה אסור להשכיב תינוק לישון על הבטן?
 
על פי מחקרים שונים שנעשו בעבר, השכבת תינוק על הבטן בעת שינה מגדילה את הסיכון למוות בעריסה. 
 
שינה על הבטן היא לרוב שינה עמוקה וארוכה, לכן כאשר קיימת מצוקה נשימתית ולבבית תוך כדי שינה, התינוק לא מתעורר משנתו העמוקה. 
 
שינה על הגב היא שינה קלה יותר וכל אי נוחות מעירה את התינוק (מצב קצת פחות נוח להורים...).  אבל מצב זה מקטין מאוד את הסיכון למוות בעריסה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן