מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

חיסונים: שאלות נפוצות ותשובות המומחים שלנו

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 27/7/2017
חיסונים: שאלות נפוצות ותשובות המומחים שלנו

האם קיים קשר בין חיסונים לבין אוטיזם? האם צריך לדחות את מועד החיסון כאשר הילד חולה? האם מומלץ לתת תרופה לשיכוך כאבים לפני חיסון? ותשובות לשאלות נוספות בנושא חיסוני ילדים

היועצים והיועצות של האתר, עונים בכל יום לשאלותיכם המגיעות במייל או במסגרת פעילות הפורומים שלנו. רכזנו עבורכם שאלות ותשובות נפוצות שנשאלות לעתים קרובות בנושא חיסונים לתינוק.


למה יש צורך לחסן תינוקות נגד מחלות שכבר אינן קיימות ונפוצות (כגון שעלת, חצבת ועוד)?

מחלות ילדים אלו אולי אינן נפוצות אך לא נעלמו לחלוטין. בזכות התחסנות האוכלוסייה במדינה התחלואה בהן פחתה עם השנים. לכן, למרות שנוצר רושם כי מחלות אלו אינן קיימות יותר, אין זה המצב במציאות ולכן יש לחסן תינוקות וילדים בכדי להגן עליהם. בזכות חיסונים אלו, ניצלים תינוקות, ילדים וגם מבוגרים מפני מגפות ומחלות שעלולות להיות מסכנות חיים. קבלת החיסונים גורמת לכך שאותם חיידקים או נגיפים לא יכולים לגרום לחולי באדם אשר קיבל את החיסון, כך בעצם נמנעת התפשטות המחלה.


במידה וילד מקבל טיפול אנטיביוטי, האם הוא יכול לקבל את החיסון במועד?

ניתן לקבל חיסונים במועד גם בעת קבלת טיפול אנטיביוטי. יש לדחות את החיסון רק במקרים בהם הילד חולה ממש וסובל מחום גבוהה, זיהום קשה ועוד. מצבים בהם הילד סובל מבעיות קיבה קלות או צינון קל אינם סיבה לדחיית החיסון. בכל מקרה יש לציין בפני אחות טיפת החלב את כל התסמינים ולהתייעץ עמה אם ניתן לקבל את החיסון או אם יש צורך בדחייתו.


האם יש צורך לתת תרופה להורדת חום ושיכוך כאבים לפני קבלת חיסון?

כאשר לאחר חיסון חום גופו של הילד עולה מעל ל-38.5 מעלות מומלץ לתת טיפול תרופתי בכל מצב (גם ללא קשר לחיסון). חום נמוך מזה, לא דורש טיפול תרופתי. אין צורך לתת תרופה להורדת חום או שיכוך כאבים לפני קבלת חיסון. חשוב לדעת שלא כל הילדים מעלים חום או סובלים מתופעות לוואי לאחר קבלת כל חיסון. יש מקרים בהם החיסון עובר גם ללא כל תופעת לוואי.

 


האם באמת קיים קשר בין קבלת חיסוני חזרת, אדמת וחצבת לבין אוטיזם?

מחקרים רבים ושונים הוכיחו כי אין כל קשר בין הדברים וזוהי ההנחה המקובלת על כל המומחים בתחום. במחקר אשר בו כן התגלה קשר, נמצאו בהמשך הבדיקות כי המחקר סבל מליקויים שונים אשר גרמו להטעיית הציבור.

 

איך מפחיתים כאב אצל ילדים בעת קבלת חיסונים?

הנקה לפני או בעת קבלת החיסון יכולה להקל על הכאב. כמו כן נמצא כי טיפות מי סוכר בפה הילד לפני קבלת החיסון סייעו גם הן. בזמן שהילד מקבל חיסון מומלץ לשמור על קור רוח אצל ההורה, לחבק את הילד, לדבר אליו ברוגע ולגרום לו לתחושת ביטחון. הורה אשר חרד מפני החיסון ומראה זאת לילד, יכול גם להגביר את החרדה אצל הילד.
 

לשיטות נוספות להפחתת כאב בעת חיסון - לחצו כאן
 

האם מומלץ לפצל חיסונים בכדי להקל על המערכת החיסונית של הילד?

חיסוני ילדים מומלץ לקבל במועד שנקבע להם, זאת בכדי למנוע חשיפה למחלות והתפשטות מחלות. קבלת מספר חיסונים בו זמנית לא מעמיסה על המערכת החיסונית של הילד יותר מאשר קבלת חיסון בודד. פיצול חיסונים עלול לגרות את המערכת החיסונית שוב ושוב, זאת בניגוד לקבלת מספר חיסונים בו זמנית. חשוב לזכור שקבלת חיסון אחד הוא הרבה פחות טראומטי עבור הילד מקבלת עוד ועוד חיסונים בשל פיצול החיסונים. 
 

למידע נוסף אודות פיצול חיסונים - לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן