מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > חופשת לידה

שינוי קריירה לאחר חופשת לידה

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 2/10/2014
שינוי קריירה לאחר חופשת לידה

חופשת הלידה היא תקופה שניתן לנצל גם לאתנחתא מקצועית ואת סיומה של החופשה כדאי לנצל למחשבות על שינוי מקצועי, כזה שיתאים לחייך החדשים כאמא

המאמר מאת: לימור לייזר - מאמנת אישית לקריירה. לאתר של לימור לחצו כאן
 
 
חופשת לידה היא פסק זמן משגרת העבודה, וככזו מזמינה לא אחת מחשבות לגבי החזרה לעבודה עם סיומה.
 
ישנן נשים המחכות לפסק זמן זה בקוצר רוח, זאת על מנת לעשות חושבים לגבי המשך הקריירה שלהן, בין אם מתוך רצון להתאים אותה יותר למציאות של אם עובדת ובין אם מתוך תחושות של חוסר שביעות רצון או שאיפה להתקדם בתקופה שקדמה לחופשת הלידה.
 
שינוי קריירה היא תהליך שמתחיל לרוב מתחושות של פער בין מצב מצוי לרצוי, מתסכול לגבי מקום עבודה נוכחי, מתחושה של מיצוי תפקיד ועמו השאיפה להתקדם, ממשיך בלבטים ותהיות לגבי מהו התפקיד המתאים לי להמשך מסלול הקריירה, איזה סוג ארגון, היקף משרה ועוד. לאחר שמתקבלת החלטה, מגיע שלב החיפוש, דרך אמצעים שונים המקובלים כיום, עד למציאת הדבר הבא.
 
כמה שינויים בו זמנית
 
כל שינוי הוא מאתגר וגם כרוך בסוג של פרידה מהמצב הקודם והסתגלות למצב החדש. שינוי קריירה לאחר חופשת לידה הוא מאתגר מסיבות נוספות, שכן כמה שינויים מתרחשים במקביל – עצם ההסתגלות לאמהות (במידה וזו לידה ראשונה) או ההסתגלות להתרחבות נוספת של המשפחה, הכנסת הילד או הילדה למסגרת חדשה לאחר המצאותו בבית עם אימו בחודשים הראשונים, שינויים הורמונליים בגוף ועוד.
 
שינוי קריירה בא לידי ביטוי בהיבטים שונים:

קידום לתפקיד בכיר יותר, שינוי משרה והיקף משרה לתובעניים פחות, מעבר לקריירה עצמאית ועוד. כל שינוי ומאפייניו הוא. חשובה מאוד החזרה ההדרגתית למעגל התעסוקה לאחר חופשת לידה, לאור השינויים הרבים שקורים בו זמנית. כאשר מתרחש שינוי מהותי בקריירה הדבר שואב אנרגיות רבות ולכן תשומת הלב לחזרה מדורגת חשובה עוד יותר.

 
הלבטים
 
שלב מהותי לפני ביצוע השינוי, הוא שלב החשיבה וההתלבטות לגבי הדבר הבא. ישנן נשים שיודעות שרוצות לעשות שינוי בקריירה לאחר חופשת הלידה, אך אינן יודעות מהו בדיוק השינוי הרצוי, וישנן כאלו שיודעות להגדיר לעצמן מהו השלב הבא במסלול הקריירה אך אינן יודעות איך להגיע אליו.
 
עם כל אחד מהמצבים אפשר להתמודד במספר דרכים. אפשר לנסות להגיע לתשובות בכוחות עצמנו, בעזרת בן הזוג, חברים ועוד, ואפשר גם לפנות לסיוע מקצועי. סיוע מקצועי יכול להיות מסוגים  שונים: יעוץ תעסוקתי - מתאים למי ששוקלת לעשות הסבה של הקריירה לתחום חדש, ואינה יודעת מהו התחום שמתאים לה. אימון לקריירה – יכול להתאים גם לשלב ההתלבטות לגבי מהו הדבר הבא וגם לתהליך מימוש החלטה בדבר השינוי.
 
חשוב מאוד, כשנמצאים בשלב ההתלבטות או הפעולה למציאת או יצירת הדבר הבא - להסתכל בצורה כוללת על שאר תחומי החיים, לחשוב איך העבודה משתלבת בשגרת החיים שלי כאשה (אני בפני עצמי), אם, רעיה, להגדיר לעצמנו מה חשוב שיהיה במקום העבודה או שלא יהיה. איך הייתי רוצה לראות את חיי בשלב זה של הקריירה והאמהות.
 
פסק זמן לשינוי
 
חופשת הלידה היא כאמור סוג של פסק זמן משגרת העבודה, וככזו מזמנת הזדמנות לביצוע שינוי בקריירה. לרוב המחשבות על שינוי מתחילות להתהוות עוד לפני היציאה לחופשת לידה, בתקופת ההריון או אפילו קודם לכן. חופשת הלידה היא סוג של אתנחתא במסלול הקריירה, ומומלץ מאוד לנצלה לחשיבה עמוקה בנושא במידה ומזהים כאמור פער בין המצב הנוכחי למצד הרצוי בהקשר של עבודה. לצד התפקיד האמהי החשוב והאינטנסיביות הכרוכה בטיפול בתינוק, חשוב מאוד להקצות זמן לעצמך במהלך חופשת הלידה, לנושא הקריירה – שהוא המקום בו אנו באים לידי ביטוי ומימוש. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן