מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

בלוג הורים > לכל הכתבות

על תמונת העירום שזעזעה את עולמי

מאת: ליאת ציוני מורד | פורסם: 2/10/2014
על תמונת העירום שזעזעה את עולמי

ילד מהכיתה צילם את בני בעירום כאשר ישן אצלו בבית וגם הפיץ את התמונה בין חברים. מה אתם הייתם עושים?

התלבטתי אם לכתוב על זה. אולי כי זה יותר מידי חושפני, אולי הייתי מעדיפה להתקדם ולדפדף, אבל זה חשוב מדי בעיניי כדי לברוח מהדיון.
 
אספתי את ילדיי אחר הצהריים מהצהרון. הגדול שלי (בכתה ג') מיד סיפר לי בבכי, שכאשר ישן אצל חבר שלו בשבוע שעבר, החבר צילם אותו מתקלח. הילד שלי התעצבן והחבר הבטיח לו שהתמונה נמחקה. אבל היא לא נמחקה. היא נשלחה למספר חברים. אחד הילדים ניגש לילד שלי בכיתה ואמר לו שהוא שמע על התמונה שלו.
 
הילד המתוק שלי ניגש לילד הצלם והטיח בו שהוא יספר לי על זה. בתגובה הצלם איים שיפיץ את התמונה לכל העולם בכלל ובית הספר בפרט. כולל לבנות. 
 
עם כל מילה שיצאה לילד שלי מהפה עלתה חמת זעמי עוד ועוד. כל דמעה שירדה לו פצעה גם את ליבי, עלבונו היה לעלבוני, כאבו לכאבי וזעמו לזעמי. אז נשמתי עמוק, חיבקתי אותו חזק ואמרתי לו שאני לגמרי מבינה את העלבון ואת הבושה. אמרתי לו שהכי חשוב, וזה באמת הכי חשוב בעיניי, זה שהוא פנה אלי וסיפר לי על המקרה. אני גאה בו על שהוא סמך עלי וראה בי כמבוגר האחראי בחייו, זה שידע לעזור לו להתמודד עם המקרה. ביקשתי שיבטיח לי שתמיד יעשה זאת, שתמיד ייתן לי את ההזדמנות לנסות ולעזור לו.
 
לאחר שנרגע הצגתי לו את תוכנית הפעולה (ומזל שאני חושבת מהר...): אני אדבר עם האמא של הילד שצילם אותו, עם הורי כל אחד מהילדים שנשלחה אליהם התמונה וגם עם המורה. אני אדאג שהתמונה תימחק, שהצלם ייענש, שההורים יסבירו לילדים שלהם עד כמה המעשה הוא פסול וכמה בשום פנים ואופן אסור לשתף איתו פעולה.
 
לאט לאט הוא נרגע. פירטתי בפניו את הפעולות מספיק ברור בכדי שיבין, מספיק מפורט בכדי שיירגע, שיבין שהוא יכול להוריד את התיק הזה מהראש ואני אדע לקחת אחריות ולטפל בכך.
 
כל הדברים שהבטחתי נעשו, כולל :שיחה עם חברה, שהיא מדריכת הורים, בכדי לשמוע דעה נוספת של איש מקצוע. שיחה  עם אבא שלו ( כדי שנהיה מתואמים במסר וגם כדי שלא ילך לביתו של הצלם), כולל עדכון אחראית הצהרון, כי גם שם יש ילדים ואינטראקציה וצריך לפקוח עיניים ובעיקר אוזניים...
 
הסערה חלפה. ניצלתי אותה כדי לדבר איתו על מה שמותר ואסור, מצחיק ופולשני, על העובדה שלאף אדם אין זכות לראות אותו ערום ובטח שלא לילד שצילם אותו, היה לי חשוב להיות ברורה כדי לוודא שגם הוא לא יעשה דבר כזה בעתיד בעצמו ולא יפגע בילד אחר.
 
יש עוד הרבה מה לומר בנושא, אנחנו רק בהתחלה. כל העניין הזה גרם לי לחשוב שהסכנות הטכנולוגיות שחשבתי שהוא עדיין רחוק מהן כי אין לו טלפון, פייסבוק או אימייל - הן כבר כאן. לו אין טלפון - אבל לחבר יש, לו אין מייל - אבל אולי לחבר אחר יש. 
 
בכל פעם שהוא משחק במחשב אני בודקת את היסטורית הגלישה וכשיהיה לו טלפון זה ילווה בהסכמה מראש שיש לי זכות גישה מלאה להודעות, תמונות, הכל. 
 
אני חושבת שבגיל הזה היכולות הטכנולוגיות שלהם עולות בהרבה על שיקול הדעת, על הבנת נזק אפשרי, על בגרות.
 
זה נהדר וקל לתת לילד טלפון וגישה למחשב, אבל זה גם מלווה באחריות. לא מספיק שהם יודעים לתפעל, צריך גם לדעת מה הם עושים. שום תוכנת הגנה לא מחליפה מעורבות של הורה וגם ביום העמוס ביותר אני אדאג שאני או בעלי נמצא את הזמן הדרוש לשאול את הילד מה שלומו ולהקשיב באמת לתשובה שלו.
 
אני יודעת היטב שאם אירוע כזה היה מתרחש חמש שנים מהיום נניח, אפילו פחות, זה היה יכול להיגמר הרבה יותר גרוע מיום של מבוכה ושעתיים של בכי. אני גם יודעת שההורים של הצלם טיפלו בנושא במידיות וברצינות והביעו את צערם. אין בי כעס עליהם. יודעת גם שהגל הזה עבר עם רעש מזערי. יודעת הכול. רק עלבונו של הילד שלי, הפחד שלו, הבושה – על זה אולי הוא התגבר, לי ייקח עוד זמן.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן