מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > לידה

לידה מוקדמת: גורמי סיכון וסיבוכים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 18/8/2018
לידה מוקדמת: גורמי סיכון וסיבוכים

קיימים מספר גורמי סיכון מוכרים העלולים להוביל ללידה מוקדמת, אך חשוב להבין כי לידה מוקדמת יכולה להתרחש אצל כל אשה. לפניכם מספר סימני אזהרה

לידה היא תהליך נפלא וקסום עבור רוב הנשים ורוב התינוקות נולדים בריאים. אבל אחד מתוך 14 הריונות (פחות או יותר) מסתיים בלידה מוקדמת. מחקרים נוספים דרושים עדיין בכדי להבין את גורמי הסיכון הגורמים ללידה מוקדמת (כגון כיצד היסטוריה משפחתית, תורשה, סגנון חיים וסביבה) העלולים לגרום לכך שלאשה יהיה סיכון גדול יותר ללדת בלידה מוקדמת. 
 
​מהי לידה מוקדמת?
 
מדובר בלידה המתרחשת לפני תאריך הלידה המשוער, עד לשלושה שבועות לפני התאריך הצפוי ללידת התינוק: פחות מ-37 שבועות להריון, כאשר התקופה המלאה להריון היא כ-40 שבועות. לידה מוקדמת ידועה גם כלידה טרם זמנה. תינוק שנולד בלידה מוקדמת מכונה פג.
 
סיכונים וסיבוכים של לידה מוקדמת 
 
לידה מוקדמת או פגות היא סיבת המוות העיקרית בקרב תינוקות. לידה מוקדמת מהווה סיכון לבריאות התינוק. תינוקות מסויימים יזדקקו לטיפול מיוחד ואף ייאלצו להישאר באשפוז במשך השבועות או החודשים הראשונים לחייהם, ביחידה לטיפול נמרץ יילודים (פגיה). חלק מהתינוקות השורדים תקופה זו, עלולים להתמודד עם בעיות בריאותיות והתפתחותיות לאורך כל החיים, כגון: 
 
- בעיות נשימה
- בעיות אכילה ועיכול
- בעיות בגדילה
- בעיות בראייה ו/או שמיעה
- איחור התפתחותי, ליקויי למידה ואף פיגור  שכלי
- שיתוק מוחין
 
תינוקות שנולדו לפני השבוע ה-28 ובמשקל שנמוך מ-1,500 גר', נוטים לסבול מחומרת סיבוכים גדולה יותר. יחד עם זאת, גם לתינוקות שנולדו מספר שבועות מוקדם יותר מהתאריך המשוער (שבוע 35 או 36 להריון) עלולות להיות בעיות בריאות, זאת לעומת תינוקות שנולדו בתום תקופת ההריון המלאה. 
 
ברוב המקרים לידת פג מתרחשת באופן בלתי צפוי, אבל במקרים מסוימים, הרופאים מחליטים ליילד את התינוק מוקדם יותר, זאת בשל דאגה לבריאות האם (לדוגמה במקרים בהם קיימת רעלת הריון) או דאגה לבריאות התינוק, לדוגמה כאשר קיים חשש לפיגור בגדילת התינוק. במצבים אלו, למרות הבעיות הכרוכות בלידה מוקדמת, זו עשויה להיות האפשרות הטובה יותר לאם או לתינוק. 
 
אותות האזהרה ללידה מוקדמת יכולים להיות:
 
- צירי לידה (הבטן שלך מתהדקת כמו אגרוף) כל עשר דקות או לעתים תכופות יותר.
- שינויים בהפרשות מהנרתיק (דימום או דליפת נוזלים מהנרתיק).
- לחץ על אגן הירכיים - הרגשה שהתינוק דוחק כלפי מטה.
- כאב גב.
- התכווצויות בתחתית הבטן כמו בעת מחזור.
- התכווצויות בבטן עם או בלי שלשול.
 
גורמי סיכון ללידה מוקדמת
 
קיימים מספר גורמי סיכון מוכרים ללידה מוקדמת, אך לידה מוקדמת יכולה להתרחש אצל כל אשה, גם אם היא פעלה כיאות כל תקופת ההיריון ושמרה על עצמה. לרבות מהנשים שעוברות לידה מוקדמת אין כל ידע מקדים על גורמי הסיכון.
 
גורמי סיכון שכן ידועים הם:
 
- הריון מרובה עוברים עם יותר מתינוק אחד (תאומים, שלישיה, רביעיה או יותר).
- לידה של פג בעבר.
- בעיות במבנה הרחם או בצוואר הרחם .
- בעיות בריאות כרוניות של האם, כגון יתר לחץ דם, סוכרת או הפרעות בקרישת הדם.
- מחלות זיהומיות קודמות או אלו שנחשפה להן האשה במהלך ההריון. 
- עישון סיגריות, שתיית אלכוהול או שימוש בסמים לא חוקיים במהלך ההריון.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן