מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > לידה

כל מה שרציתם לדעת על דולה

מאת: נעמי גטניו | פורסם: 20/8/2017
כל מה שרציתם לדעת על דולה

דולה הינה תומכת לידה, אבל מה שבטח מעניין אתכם לדעת זה מה בדיוק מבדיל בינה לבין מיילדת, מה היתרונות שלה וכיצד היא משתלבת בתהליך הלידה

מהי דולה?
    

דולה הינה תומכת לידה. היא תומכת ביולדת ובבן זוגה בהריון, בלידה ואחריה. תומכת לידה עובדת בלידות בבתי החולים ברחבי הארץ וגם בלידות בית. היא עובדת בשיתוף עם הצוות הרפואי, מיילדות, אחיות ורופאים. הדולה אינה מבצעת בדיקות רפואיות ובדרך כלל אין לה הכשרה רפואית רשמית. הקשר עם הדולה אינו מחליף את הצורך בבדיקות ומעקב אצל הרופא המטפל.
    
הדולה נותנת תמיכה רגשית וגופנית ליולדת ולבן זוגה, מייעצת בנושאים הקשורים להריון, לידה, הנקה ולטיפול בתינוק. הדולה מלווה את היולדת ובן זוגה לחדר הלידה, מסבירה בכל רגע את המתרחש בשלבי הלידה השונים ומאפשרת לכם לקבל החלטות במהלך הלידה המבוססות על מידע.
    
הדולה:

    1. תומכת לידה מוסמכת שמבינה את התהליך הטבעי של הלידה ומסייעת להורים לעתיד להבין תהלי זה. עובדת עם בני הזוג בלידה כדי ליצור חוויה חיובית, בריאה וטבעית ככל האפשר, בשביל כל המשפחה, כולל הפעוט שטרם נולד.

    2. דואגת לטיפול הלא רפואי ביולדת ובבן זוגה ומקלה על היולדת את המעבר מן הבית לבית יולדות או לכל אורך הלידה בבית.

    3. מסייעת לבן הזוג לקחת חלק פעיל בלידה בהתאם לרצונו.

    4. מסייעת ליולדת בכל דרך אפשרית, אם במלים מעודדות, בתמיכה נפשית וגופנית, מלמדת את בני הזוג לפני, הלידה במהלכה ואחריה.
    
    
מהם היתרונות של לידה עם דולה?
    
מחקרים סטטיסטיים מצביעים על התוצאות הבאות בלידות בהם משתתפת תומכת לידה מוסמכת:


    1. לידות יותר קצרות
    2. פחות צורך במשככי כאבים
    3. פחות ביצועי חתך חיץ
    4.  50 % פחות ניתוחים קיסריים
    5. מצב וולד טוב יותר
    6. שביעות רצון גבוהה יותר מהלידה
    7. שימוש פחות בזירוז פיטוצין
    8. 40 % פחות שימוש במלקחיים
    9. 60 % פחות שימוש באפידורל ועוד.
    
    
האם הדולה תופסת את מקומו של בן הזוג בלידה?
    
לא. להיפך, הדולה מסייעת לבני הזוג להיות קרובים יותר זה לזו במהלך ההריון ובלידה עצמה. היא דואגת לתאם ציפיות בין בני הזוג. דואגת שגם לבן הזוג יהיה נוח במהלך הלידה (מזכירה לו להביא אוכל ושתייה לחדר הלידה וגם תומכת בו רגשית), דבר המאפשר לו להעניק את מלוא תשומת הלב ליולדת. הלידה מלחיצה גם את היולדת וגם את בן זוגה. פעמים רבות בן הזוג דואג שלא יידע לעשות מספיק ושהוא אינו עושה את הדבר הנכון. הדולה תדריך אותו כיצד לסייע ולתמוך ביולדת. הדולה גם תאפשר לו לנוח, לשתות ולאכול במהלך הלידה ותסיר ממנו חלק מן האחריות בלידה. במאה ה-21 מצפים מהאבות לעתיד לקחת אחריות גדולה כשותף בלידה, מבלי שיש לו בדרך כלל ניסיון מוקדם בנושא.
    
לעיתים קרובות בן הזוג מוצא את עצמו נפעם ומתוסכל כשהדרכה של טכניקות שקיבל בקורס הכנה ללידה או ומקריאה בספרים, אינם פועלים כמצופה. הדולה יכולה לכוון אותו לכל אורך הדרך, מההריון, דרך הלידה עצמה וגם לזמן ההנקה והטיפול בתינוק.
    
כמו שאחד האבות אמר "כיצד אוכל להדריך ולכוון כשאינני מכיר את המשחק"? אחד המחקרים הראה ש-60 % מהאבות שהשתתפו בקורס הכנה ללידה בסופו של עניין משתתפים בלידה כצופים בגלל שהם המומים מהסיטואציה ומחדר הלידה ואינם מצליחים להתגבר על חוסר הביטחון ועל חוסר ידע לגבי העומד להתרחש.
    
לדולה יש ניסיון מלידות רבות והיא יודעת כיצד לסייע לכל זוג ולאפשר לו חווית לידה חיובית. היא מסייעת לבן הזוג להיות יותר מעורב יותר יעיל ויותר פעיל בלידה. למיילדת אין אפשרות להיות צמודה לזוג לכל אורך הלידה והיא גם מחויבת לנהוג על-פי הנהלים של בית היולדות שבו היא מועסקת.

הדולה מיידעת את הזוג לגבי הנהלים הללו כדי יוכלו לקבל החלטה מבוססת על ידע. חלק ממהות תפקיד הדולה הוא לאפשר לבן הזוג להתפנות לתמיכה רגשית וגופנית של בת זוגו במקום לשחק את תפקידי הסנגור, המתקשר, המדריך ועוד.
 

    
    
זה לא תפקיד המיילדת? הדברים האלה הם לא מתפקידה?

    
המיילדות בדרך כלל תומכות ביולדת בצורה יוצאת דופן אך אין באפשרותה לטפל בך באופן ייחודי. בחדרי הלידה היא אחראית על עוד יולדת או שתיים. כשהיא נכנסת לחדר הלידה שלך היא עסוקה בלוודא שאת והעובר מרגישים טוב, דואגת לנטר את העובר ואת הצירים לסירוגין, ואין לה הרבה פנאי להישאר ולסייע לך פיזית עם עיסויים והקלה על כאב באמצעים טבעיים.

 

לא כל המיילדות מכירות אמצעים אלטרנטיביים להתמודדות עם כאב והרבה פעמים יציעו לך משכך כאבים תרופתי כשאת מתקשה להתמודד עם צירים. אם את מתכננת לידה פיזיולוגית וטבעית, זה יכול להיות מאוד מתסכל ועלול להקשות עליך בלידה. גם אם תכננת מראש לקבל משכך כאבים במהלך ההריון, יש הרבה מיילדות שלא יעודדו אותך להמתין עד לשלב שבו יש פחות סיכוי לעכב את הלידה. המיילדת מקדישה כ-%9.9 בממוצע בתמיכה ממשית בלידה, כאשר חלק קטן מאוד מתוך זמן זה הוא תמיכה פיזית, והרוב הוראות ותמיכה מילולית.
 

המיילדות הן מדהימות, אך הן כבולות למשמרות ולשעות עבודה ספציפיות. בלידה ארוכה את עלולה להיות מטופלת על ידי כמה מיילדות, אך הדולה נשארת איתך לכל אורך הלידה גם כשכל הדברים מסביב משתנים.
    
    
מה מציעה לנו הדולה?
    
    1. שתי פגישות לפני הלידה: פ
גישת היכרות ופגישה שבה מכינים את תוכנית הלידה ומרעננים את            נושא הנשימות, תנוחות, תנועתיות, הרפיה, לחיצות ועוד.
 

    2. תמיכה טלפונית עד הלידה וגם אחריה בנושא הנקה והטיפול בתינוק.

    3. תמיכה עם תחילת הצירים.

    4. סיוע ותמיכה בלידה.

    5. סיוע בהנקה הראשונה  ועוד 

 

 

כל מה שחשוב שתדעו על ניתוח קיסרי - לכתבה לחצו כאן

לידה רגילה כל השלבים - לכתבה לחצו כאן

מהו משכב לידה? לכתבה לחצו כאן

בחירת שם על פי תורת הקבלה - לכתבה לחצו כאן

איפה כדאי ללדת? לכתבה לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן