מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

איך יוצרים סביבה רחמית עבור תינוק שרק נולד?

מאת: אלה סניטקובסקי | פורסם: 27/5/2019
איך יוצרים סביבה רחמית עבור תינוק שרק נולד?

מה הן חוויותיו הראשונות של תינוק שיוצא לאוויר העולם? מה הם צרכיו הבסיסיים של תינוק שיצא מהרחם? ואיך ניתן לספק לו אותם ולהקל עליו?

מה הם צרכיו הבסיסיים של תינוק שנולד ואיך ניתן לספק לו אותם?
 
במשך 9 חודשי הריון שוהה התינוק ברחם אמו, שמהווה עבורו מקום חמים ועטוף נוזלים. הוא שומע את קולה של אמו וכמו כן קולות מונוטוניים של מערכות הגוף השונות, כגון דפיקות הלב ומערכת העיכול. התינוק מרגיש את המגע העמוק מדפנות הרחם, מתנועע רוב שעות היום ולא חשוף לשום גירוי ויזואלי. הקולות שהוא שומע הנם מונוטוניים ולא פתאומיים וגופו רפוי בתנוחה מעורסלת. באופן טבעי התנאים שסופקו לו ברחם הם הכי מוכרים ובטוחים לו.
 
תינוק יוצא לעולם... מה הן חוויותיו הראשונות?
 
כבר בלידה התינוק חווה גירויים שונים, כגון: אורות מסנוורים, קולות משונים וצלילים פתאומיים. היות ומערכת העצבים שלו עדיין לא מספיק בשלה, נוצרת אצל התינוק בהלה שמלווה אותו ברגעי רעש, טריקת דלתות, הדלקת אור וכו'. במצב של בהלה שריריו מתכווצים והוא מרגיש מתוח וחסר אונים. כדי לגרום לתינוק להסתגל בהדרגתיות לשינויים שאליהם נחשף, הוא זקוק לסביבה הורית תומכת, שתספק לו את התנאים שהיו לו בתוך הרחם ולהעניק לו את הביטחון להמשך ההתפתחות התקינה.
 
איך מייצרים את הסביבה הרחמית עבור התינוק הרך שרק נולד?
 
מגע, תנועה וקול הינו שילוב מנצח, שמזכיר לתינוק הרך את התחושות שחווה ברחם אימו. מומלץ מאוד להשתדל וליצור עבורו את הסביבה ההתפתחותית הכי אופטימאלית, שכמובן כוללת את הוריו והסביבה בה הוא גדל. בתחילת דרכו של התינוק יש חשיבות רבה למגע בעוצמות שונות, נשיאה במנחים מגוונים, זאת על מנת שיחוש בטחון ונינוחות וכמובן לספק לו שילוב של גירויים, המותאמים לשלב ההתפתחותי בו הוא נמצא.
 
כך ניצור עבור התינוק סביבה רחמית:
 
• נספק לו מגע עמוק על ידי נוכחות בידיים/בתוך הפוף, כדי להרפות את שריריו הקפוצים, ומגע מחבק ועוטף שיעניק לו תחושה של ביטחון.  
 
• נבצע תנועה מונוטונית על ידי טפיחות על הטוסיק בקצב אחיד וקפיצות עדינות תוך כדי ישיבה על כדור פיזיו. 
 
• מומלץ לערסל את התינוק בידיים של ההורה, תוך כדי כפיפה של הברכיים בתנועה עולה ויורדת, המדמה תנועה רחמית.
 
• נשמיע קול מונוטוני שחוזר על עצמו (לדוגמא: שששש...שששש....).
 
• בשלושת החודשים הראשונים, יש לחשוף אותו כמה שפחות לגירויים ויזואליים (טרמפולינה עם מגוון צעצועים, נשיאה במנשא עם הפנים החוצה וכו').
 
לסיכום, כשמחזיקים את התינוק על הידיים, צמוד לגוף - הריח, החום, התנועה וקצב הנשימות מעניקות לו תחושת רוגע וביטחון. הסנכרון של החוויות החושיות יחד עם החוויות המונוטוניות של הקול, הופכות לכלי עוצמתי ומאפשרות לתינוק לעבור את השינויים ותקופת ההסתגלות לעולם החדש בקלות.
 
 
הכתבה מאת: אלה סניטקובסקי - מלווה התפתחותית לאמהות טבעית
 
אתן מוזמנות לשתף את אלה בחוויות שלכן עם התינוק והיא תשמח לייעץ, לתמוך ולענות לשאלותכן
054-5291128. לעמוד הפייסבוק של אלה - לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן