מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > בדיקות ומעקב הריון

מהי בדיקת שקיפות עורפית?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 27/9/2015
מהי בדיקת שקיפות עורפית?

בין השבועות 11-14 עליך לעבור, כחלק ממעקב ההריון שלך, את בדיקת השקיפות העורפית

בדיקת שקיפות עורפית הנה בדיקת אולטרא סאונד, הנערכת בין השבועות 11-14. שביצועה במקביל עם בדיקות אחרות (כגון בדיקת תבחין משולש), מהווה בדיקת סינון לתסמונת דאון ומעלה את אחוז האבחון לסינדרום דאון.
 
בבדיקה זו נמדד עובי צוואר העובר. בשבועות הראשונים של ההריון קיימת כמות קטנה של נוזל מתחת לעור וניתן לראות זאת במיוחד באזור העורף (צוואר עבה במיוחד הינו אחד המאפיינים של תסמונת דאון), וכן יכול להצביע על סיכון מוגבר לליקויים כרומוזומליים נוספים ולמומי לב בעובר. כמו כן הרופא סוקר את מערכות הגוף של העובר על מנת לזהות מומים מולדים אחרים. ניתן לשלב בבדיקות אלה גם בדיקת בטא HCGביחד עם בדיקה של חלבון A-PAPPלצורך הערכת הסיכון ולגלות מעל ל-80% מהעוברים עם תסמונת דאון.
 
יתרונה של שקיפות עורפית טמון בכך שבמידה ונמצא מום בעובר ומחליטים על הפסקת הריון, ניתן לסיים אותו בהליך של גרידה ולא בביצוע לידה מוקדמת. חשיבות מיוחדת לבדיקה זו בהריון מרובה עוברים המסוגלת לקבוע באופן פרטני לגבי כל עובר בסיכון.
 
תוצאה של שקיפות עורפית הנחשבת מעובה כאשר מתקבלת תוצאה של עובי הגדול מ-3.0 מילימטר או MOM 2.0. הסיכון המשוקלל לתסמונת דאון יקבע בעזרת שימוש בטבלאות המיועדות לכך לפי גיל האם במועד הלידה ויחס הסבירות לפי מידות העובר ועובי שקיפות העורפית.
 
מידע כללי נוסף:
 
בבדיקה זו לא נעשה שימוש בחומר ניגוד.
הבדיקה מבוצעת על ידי סריקת אולטראסאונד בטני או וגינלי.
הבדיקה אינה מסכנת את האם או העובר.
​אם התוצאה מצביעה חלילה על סיכון מוגבר למום - תופנו לייעוץ גנטי.
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן