מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > הריון

לחץ דם והריון: מידע כללי בנושא

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 4/12/2018
לחץ דם והריון: מידע כללי בנושא

כיצד מטפלים בלחץ דם נמוך או גבוה בהריון? מה הן הסיבות לשינויים? מי נמצאת בקבוצת הסיכון? ומה הן ההשלכות של שינויים בלחץ הדם?

יתר לחץ דם הנו הסיבוך השכיח ביותר בהריון. בכ-5-10 % מכלל ההריונות. בהריון תקין לחץ הדם נוטה לרדת החל מהשליש השני להריון וחוזר לערכים נורמליים לקראת סוף ההריון או במהלך השלישי השלישי.
 
חשוב לדעת: בכדי לפרש נכון את תוצאות בדיקת לחץ הדם, על הרופא לדעת מהו לחץ הדם הנורמלי/רגיל של האישה. אין לשפוט את תוצאות הבדיקה על סמך בדיקה אחת וחשוב לזכור שלעתים בדיקה נוספת כעבור מספר דקות תראה ערכים שונים. 
 
יש נשים הסובלות באופן קבוע מלחץ דם נמוך או גבוה, גם בתקופות בהן הן לא בהריון, אין לכך השלכות והן חשות בטוב ומתפקדות נהדר.
 
לעומת זאת ישנם מצבים הדורשים התייחסות מיוחדת:
 
יתר לחץ דם
 
יתר לחץ דם מלווה לרוב גם בהופעת חלבון בשתן. מצב זה מתפתח בד"כ לאחר שבוע 20 להריון. שינויים בלחץ הדם משפיעים גם על האישה וגם על העובר ומסכנים את שניהם.
 
תופעת יתר לחץ דם והריון מוכרת בשם רעלת הריון. גם למונח זה יש שלבים. שלב של פרה רעלת ומצב של רעלת הריון - וההבדלים הם בסימפטומים.
 
מצב של פרה רעלת הריונית מלווה ביתר לחץ דם, חלבון בשתן, ונפיחות בפנים ובידיים שלא יורדת גם לאחר ממנוחה. הסימן הראשון לרוב הוא עליה בלחץ הדם ל-140/90 או יותר. כמובן שצריך להתחשב גם בלחץ הדם בתחילת ההריון (מעל 30 סיסטולי מעל 15 דיאסטולי) ועליה חדה במשקל בערך 2 קילו לשבוע, טשטוש בראיה, כאבי ראש.
 
רעלת הריון הינה סיבוך של המצב, הכוללת גם התכווצויות וקומה. לא ניתן לחזות מראש למי זה יקרה, אך היא שכיחה יותר בהריונות ראשונים ויש גם השפעה תורשתית. לאם יש ירידה בתפקוד גופני כללי של הכליות, כבד, מוח ושליה. כתוצאה מכך השלייה מזדקנת ויכולה לגרום לעיקוב בגדילה תוך רחמית של העובר.
 
טיפול ביתר לחץ דם הוא לרוב באמצעות מעקב רפואי צמוד, טיפול תרופתי וניטור עוברי בתדירות גבוהה.
 
לחץ דם נמוך
 
תסמינים ללחץ דם נמוך יכולים להיות: חולשה, עצבנות, הפרעות שינה, דפיקות לב, הזעה, דימום מהאף, כאבי ראש, התעלפות, קושי בריכוז, דכדוך, כפות רגליים קרות, רעשים בראש, בעיות ראייה, ועוד.
 
גם לחץ דם נמוך באופן חריג עלול לגרום ללידה מוקדמת, הפלות, דימום לאחר לידה, הפרעות בלידה עצמה ועוד.
 
לחץ דם נמוך יכול להעיד על בעיה רפואית אחרת, כגון כיב קיבה, מחלה זיהומית, תגובה אלרגית, בעיות בבלוטת התריס, מחסור בוויטמינים ועוד).
 
נשים העלולות לסבול מלחץ דם נמוך הן נשים שאולי סובלות מחסור איזון הורמונלי, שנטלו גלולות למניעת הריון, סובלות מעודף משקל, תזונה לקויה ועוד.
 
טיפול בלחץ דם נמוך: שתייה מרובה, אכילה מסודרת ומאוזנת, מתן תשומת לב מיוחדת למצבי עייפות, הימנעות מעמידה או הליכה ממושכת וכמובן מעקב שגרתי צמוד אצל רופא הנשים או אחות ההריון.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן