מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


עזרה ראשונה > הנחיות בטיחות לילדים ותינוקות

הסעות ילדים: כללי בטיחות וחוקים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 25/11/2018
הסעות ילדים: כללי בטיחות וחוקים

האם ילדים צריכים להיות חגורים גם בהסעות לבית הספר? האם מותר לילדים לעמוד באוטובוס? האם מותר להוריד ילדים מדלת אחורית? ותשובות לשאלות חשובות נוספות

הסעות ילדים לבית הספר הן דבר האהוב מאוד על הילדים ומלחיץ מאוד עבור ההורים. נסיעה באוטובוס ההסעות טומנת בחובה סכנות שונות, שרבות מהן ניתן למנוע על ידי למידת כללי הבטיחות והקפדה על כללי משרד התחבורה. לפניכם תשובות לשאלות נפוצות בנושא הסעות תלמידים לבית הספר:
 
מתי חובה לחגור ילדים באוטובוס ההסעות?
 
חובה לחגור חגורת בטיחות בכל נסיעה מאורגנת לפעילות שאורגנה עבור הילדים, ושהנוסעים בה הם ילדים מתחת לגיל 18, לדוגמה: יום לימודים, טיול מאורגן של בית הספר, סיור, קייטנה, טיול בתנועת הנוער.
 
באילו מקרים חלה חובת התקנת חגורות בטיחות ברכב הסעות התלמידים?
 
החל מה-1 בספטמבר שנת 2006 חלה חובת התקנת חגורות בטיחות בכל האוטובוסים משנת ייצור 1995 המשמשים להסעות תלמידים. חובה לחגור חגורות בטיחות בכל נסיעה, בדרכים עירוניות ובין עירוניות כאחד. חובת החגירה חלה רק על אוטובוסים המסיעים תלמידים ולא על הסעות  המיועדות למבוגרים.
 
האם צריך להתקין חגורות בטיחות גם באוטובוס עירוני, כגון "דן" או "אגד"?
 
לא, התקנה לא חלה על ילדים שנוסעים לביה"ס בקו עירוני רגיל. אוטובוס עירוני לא מיועד להסעת תלמידים אלא מיועד לכלל הציבור, והתלמידים המשתמשים בו מצטרפים לתחבורה הציבורית הכללית.
 
 
לכמה תלמידים מותר לשבת במושב אחד (המיועד לשני נוסעים) ברכב ההסעה?
 
על פי חוק, שני תלמידים בלבד יכולים לשבת במושב הסעה אחד (המיועד לשני נוסעים) - זאת בהתאם למספר חגורות הבטיחות המותקנות.
 
האם מותר לנסוע בעמידה?
 
לא - אסור להסיע תלמידים בעמידה.
 
האם מותר לנהג להוריד תלמידים מהדלת האחורית של האוטובוס?
 
מטעמי בטיחות ובכדי לאפשר לנהג לפקח על התנהגות הילדים, מותר להעלות ולהוריד ילדים אך ורק מהדלת הקדמית של האוטובוס, אלא אם כן -  בנסיעה נוכח מלווה מבוגר המפקח על הדלת האחורית. התקנה מתייחסת לכל כלי רכב המבצע הסעת תלמידים, גם כזה שלא אושר להסעת תלמידים (מיניבוסים, "חאפרים").
 
האם מותר להעניש ילדים המתפרעים בהסעה? האם לנהג מותר להוריד ילד המתפרע באוטובוס?
 
במקרה של התפרעות ילדים בהסעה או במקרה של גרימת נזק לרכב במהלך הנסיעה, ניתן לנקוט בצעדים נגד המתפרעים. עם זאת - אסור בשום אופן לנהג להוריד ילד מהרכב שלא ביעד הרגיל.
 
במקרה של בעיה מיוחדת הדורשת טיפול דחוף - על הנהג לנסוע עם כל הנוסעים אל תחנת המשטרה הקרובה. 
 
העונש המקובל הוא השעייה מההסעה לתקופה מסוימת. כמו כן, ניתן לדרוש מהורי התלמיד פיצויים עבור הנזק שנגרם. ההשעייה תתבצע בתיאום עם הרשות המקומית, עם הנהלת בית הספר ועם הורי התלמיד, לכן יש גם לדווח לכל הגורמים על משך ההשעייה וסיבותיה.
 
מי אחראי לשמירה על כללי הבטיחות בהסעה?
 
בראש ובראשונה האחראי הוא הנהג עצמו, שגם מופקד על התנהגותם של התלמידים הנוסעים ברכבו.
 
חלק מהאחריות מוטל גם על החברה המבצעת את ההסעות, האחראית לתקינות כלי הרכב ולהעסקת נהגים בעלי רישיון מתאים ואשר עומדים בכללים שנקבעו.
 
האחריות לבקרה ופיקוח על קיום הוראות הבטיחות מוטלת על הרשות המקומית. חריגה מהוראות הבטיחות על ידי מפעיל ההסעות תגרור צעדי אכיפה וענישה, מקיזוז תשלומים המגיעים לו בגין ההסעה ועד הפסקת ההתקשרות עם החברה והגשת תלונה במשטרה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן