מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


פעוטות > חינוך והצבת גבולות פעוטות

איך ניתן להיערך לקראת אח חדש במשפחה?

מאת: שני יעקבי-ברמן | פורסם: 18/4/2019
איך ניתן להיערך לקראת אח חדש במשפחה?

הורים רבים מודאגים מהתמודדות הילדים עם הרחבת המשפחה, לפניכם מספר עצות טובות, שיסייעו לכם להכין את הילד לשינוי שעתיד להתרחש בתא המשפחתי

המאמר נכתב על ידי: שני יעקבי ברמן יועצת ומדריכת הורים
http://www.parental-guidance.co.il

 
חגית וגדי, הורים לטל בן השנתיים, הגיעו אלי לייעוץ ודנו בשאלה איך כדאי לספר לילדם הבכור שבקרוב צפוי להיוולד לו אח?
 
חגית פתחה ואמרה: "איך אנחנו יכולים לא לעשות לו טראומה?" וגדי הוסיף מיד אחריה: "אנחנו מפחדים מהתגובה שלו" ואני מצידי הגבתי מיד ב-"הכל תלוי במה תשדרו לו" (זו אגב עצה שמתאימה כמעט לכל בשורה שהורה צריך לבשר לילדיו).
 
הורים רבים מודאגים מהתמודדות הילדים עם הרחבת המשפחה ורוצים לתווך את הנושא בקלות, ככל הניתן. אומנם בפרספקטיבה רחבה, משפחה מתרחבת היא למעשה חוויה משמחת מכל בחינה אפשרית, אך בטווח הקצר אנחנו עלולים למצוא את הילד שלנו כועס, חושש ומאוים מכך שהאח החדש יתפוס את מקומו. יש לנסות להיות קשובים לילד ולהתייחס לשאלותיו במלוא הרצינות, בכדי להפיג את החששות שלו, ככל הניתן. 
 
איך ניתן להערך מבעוד מועד? להלן מספר הצעות:
 
כחודש-חודשיים לפני הלידה הצפויה (ולא לפני, כי פרספקיבת הזמן של ילדים שונה מזו של מבוגרים) מומלץ להתחיל להיערך בהדרגתיות ולדבר על הנושא באופן קונקרטי, אך לא בהגזמה ולא לעתים תכופות מדי.

לדוגמה: יש להסביר לילד, באופן מציאותי, מה עתיד להתרחש בימים הראשונים לאחר שהתינוק יוולד: אח שלך בהתחלה יבכה הרבה, כי זאת תהיה הדרך שלו לתקשר ולהסביר לנו אם הוא רעב, רוצה לישון או שנחליף לו חיתול. לפעמים תוכל לשחק איתו ואם תרצה תוכל לעזור לנו לטפל בו ולשמור עליו.
 
ימים ספורים לפני הלידה יש להתחיל לשרטט לילד את סדר היום שצפוי לו ולכם במהלך תקופת האשפוז.

לדוגמה: כאשר אימא תלך לבית החולים ללדת -  אתה תישן אצל סבתא ואם תרצה תוכל לבקר את אמא והתינוק אחרי הגן. 
 
אם הילד כבר הגיע לגיל המתאים לעבור למיטת מעבר, כדאי ומומלץ "לשדרג" את המיטה כחודשיים-שלושה לפני הלידה, ולהיפרד ממיטת התינוק (ואף להוציא אותה מטווח הראייה של הילד). כדאי להוסיף הסבר קצר לתהליך הפרידה מהמיטה, כגון: זאת מיטה של קטנים, לך יש עכשיו מיטה של גדולים.
 
במהלך חודשי ההריון האחרונים, כדאי להתחיל לתרגל עם הילד סיטואציות בהן לא תהיו זמינים לכל דרישה שלו. כך לדוגמה, נסו לא להיענות באופן מיידי לכל פניה ובקשה; נסו לגרום לו להמתין מספר רגעים לפני קבלת דבר מה שביקש, זה יהיה עבורו תרגול מצוין לימים שאחרי הולדת התינוק. לא פחות חשוב, כאשר אתם נגשים אליו, הקפידו לעודד ולשבח אותו על ההמתנה.
 
נסו להסב את תשומת לבו של הילד לתינוקות קטנטנים (עד גיל חודש וחצי), כדי שיצליח לדמיין את השינוי באופן מוחשי. למשל, הראו לו תינוק בגינה הציבורית ואמרו לו: תראה הוא אפילו עדיין לא מצליח להחזיק את הראש. לאחר שיוולד התינוק אפשר וכדאי להזכיר לו את הסיטואציה: אתה זוכר שכשהיינו בגינה ראינו תינוק קטן?
 
מומלץ מאוד לקרוא ספרים בנושא. באמצעות ספרים ניתן לסייע לילד בשתי דרכים:

1. השתקפות רגשותיו וחששותיו באמצעות דמויות הספר, מובילה להקלה מעצם "אישור" ומתן לגיטימציה לתחושותיו.

2. על ידי  למידת דרכי התמודדות ילדים עם מצבים ובעיות דומות לשלו.
 
ומה גם גדי וחגית? הם כבר הורים לשניים המתמודדים להפליא עם האתגר. להפתעתם, טל ילדם הבכור, קיבל באהבה את גיא - אחיו החדש, וההורים מתרגלים את הכלת התסכול והקושי של טל, שגם בעבורו פינו מקום.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן