מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פעוטות > התפתחות פעוטות

סימפטומים עיקריים לזיהוי הפרעת קשב וריכוז

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 24/7/2014
סימפטומים עיקריים לזיהוי הפרעת קשב וריכוז

הילד שלכם חי בעולם אחר? הוא חסר סבלנות? האם נראה לך שלילדך יש הפרעות קשב וריכוז? לפניך חמישה סימפטומים עיקריים לאבחון

החוש ההורי שלנו עובד שעות נוספות: אנחנו מזהים שהילד המקסים והחייכן שלנו מתפזר, הוא שוכח דברים, הוא לא מעוניין לבצע משימה אחת עד סופה, הוא מדלג בין הטלוויזיה למשחקים ואפילו בארוחת ערב לא מצליח לשבת במקום מבלי לקפוץ על הכיסא ולשאול מתי כבר מסיימים?
 
בעידן בו קל יותר מתמיד לאבחן הפרעות קשב וריכוז, ויש יאמרו שאפילו בקלות יתר, חשוב שנהיה עם יד על הדופק כדי שנדע אם הילד שלנו זקוק לטיפול המתאים לו. 
 
לפניכם 5 סימפטומים עיקריים לכך שיש סיכוי שלילד שלכם יש הפרעת קשב וריכוז ובכל מקרה, יש לפנות לאבחון מקצועי לצורך חוות דעת בנושא.
 
מיקוד זה לא בשבילו
 
לרוב, ילדים שסובלים מהפרעת קשב וריכוז הם ילדים שלא מצליחים לסיים תהליכים פשוטים, כיוון שיש להם בעיה בשליטה ברצף. 
 
לדוגמא, הם יתחילו לשחק במשחק מסוים ואחרי זמן קצר יעזבו אותו באמצע מבלי שהשלימו את הפאזל או בניית המגדל בלגו, הם יתחילו משימה של שיעורי בית וידלגו למשימה הבאה מבלי שסיימו את המשימה הראשונה, הם יצפו בסרט ומיד ירצו סרט אחר. 
 
הם משתעממים בקלות ומתקשים להתמיד במיוחד במשחקים שקטים כמו משחקי קופסא, פאזלים, משחקים שדורשים תכנון ומחשבה קדימה. כמו כן, כל דבר קטן מסיח את דעתם ומכאן אי היכולת שלהם להישאר ממוקדים לאורך זמן.
 
סימפטום המפוזר מכפר אז"ר
 
אתם בוודאי מכירים את הסיפור המפורסם של המפוזר מכפר אז"ר, לצורך השוואה הילד שלכם דומה לו. הוא לא זוכר דברים פשוטים ובתדירות גבוהה מעוררת חשד. 
 
כך למשל, שהיום הולכים לחוג או שהוא התבקש להביא משהו לגן ולא מה היה היום בגן. 
 
הפיזור הוא גם פיזור בנפש אבל גם פיזור אקטיבי, שמתבטא בכך שהוא מאבד דברים בקלות ולפעמים ויתכן שאפילו לא שם לב שהוא איבד אותם. 
 
בנוסף, הוא מתקשה להתנסח באופן קוהרנטי, המילים גם הן מתבלבלות לו בתוך המשפט והוא לעיתים שוכח מה הוא בעצם רצה להגיד ואיזה מסר רצה להעביר. 
 
אם הילד שלכם אינו מאורגן במישורים רבים בהתנהלותו, כדאי לבדוק את הנושא מול איש מקצוע. 
 
לא מקשיב לכם או פשוט "חי בעולם אחר"
 
לפעמים אתם מרגישים שאתם מדברים לחלל ריק או לקיר? הילד שלכם לא ממש שם, למרות שהוא יושב מולכם ומהנהן בראשו? 
 
לא בטוח שהוא עושה זאת מתוך ערעור בסמכות שלכם, יתכן שהילד סובל מבעיות קשב וריכוז וכבר מזמן הפסיק להקשיב לכם וכעת הוא בכלל בעולם הפנימי שלו או חושב על משהו אחר. 
 
מתרכז רק בעצמו
 
ילדים רבים בעלי הפרעות קשב וריכוז מתקשים להתרכז או לחשוב על מישהו אחר ועשויים להיות די אגוצנטריים ולהתרכז בעיקר בעצמם. 
 
אומנם מדובר בתכונה טבעית של ילדים רבים באשר הם, אבל אצל ילדים עם הפרעות קשב וריכוז, תכונה זו מוקצנת יותר: כך למשל הם לרוב ידברו על הרצונות והצרכים שלהם לפני שהם חושבים על אחרים, לא ישימו לב שהמוסיקה הקולנית ממשחק המחשב מפריעה למישהו, יתפרצו לשיחות טלפון של ההורים מבלי להפעיל שיקול דעת וכדומה.
 
הכל אצלו צריך להיות עכשיו ומהר
 
ילדים עם הפרעות קשב וריכוז חיים בהווה ובמלוא העוצמה, היות וקשה להם לחשוב או לתכנן קדימה, הם מאוד אימפולסיביים וצריכים שהכל יקרה לפי הרצונות שלהם ובמידי. 
 
כשזה לא קורה, הם עלולים לגלות תסכול רב ואף לבטא זאת בכעס ובצעקות. הם לא מוכנים לחכות שתכף יביאו להם צעצוע או עוד שעה אבא ישוב מהעבודה ויקרא להם סיפור לילה טוב, הם דורשים ותובעים שהכל יקרה ברגע שהם רוצים בו. סיפוק מידי מבלי יכולת בסיסית לדחות סיפוקים. 
 
האמר נכתב על ידי - ריכוזית - מוצר מצמחים סיניים, שנחקרו קלינית בבית החולים תל השומר במרפאת הפרעות קשב וריכוז, על ידי פסיכיאטרית ילדים והוכחו כיעילים בתרומה הקוגניטיבית לתאי המוח וכך עשויים לסייע לאיזון רב מערכתי ביכולות הלמידה והריכוז שהוכח ככזה בשיפור תוצאות מבחן TOVA.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן