מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

בלוג הורים > לכל הכתבות

גם אחרי שבועיים: בלתי אפשרי להתרגל למלחמה

מאת: ליאת ציוני מורד | פורסם: 24/7/2014
גם אחרי שבועיים: בלתי אפשרי להתרגל למלחמה

אין דרך להסביר לילדים ולעצמנו את מותם בטרם עת של חיילים בני 20. המטרה המוצדקת אינה מורידה מעוצמת הכאב והעצב

יש אזעקות, מרחבים מוגנים, נוהלים ברורים. יש פעימה שחסרה בכל צליל ראשון של אזעקה אבל בסך הכול אנחנו מתמודדים. הילדים מבינים, משתפים פעולה ואפילו הקטן יודע לומר על אופנוע שעובר שהוא פחד שזו אזעקה ואז הוא מחייך.
 
יש ביטחון בשיגעון שנובע מהיכולת שלנו להגן על עצמנו, מכיפת ברזל, מכך שהסתגלנו. עד שנכנסנו לעזה. עד שהתחילו להופיע בסיס יום יומי תמונות של נערים וגברים, והם תמיד יפים כל כך ומתים כל כך.
 
את התמונות אין לי איך להסביר, אין לי דרך להרגיע. הילד הגדול שלי, שקורא היטב, שואל אותי למה הם נהרגים. אני מסבירה לו שהם נהרגו בעודם מגינים עלינו, כדי שלא יירו עלינו טילים, שנוכל לחיות את חיינו בשלווה.
 
הוא טוען לעומתי שהתרגלנו לטילים, שלא אכפת לו לשבת כל היום במקלט אבל הוא לא רוצה שימותו עוד חיילים.
 
גם אני לא ילד שלי. אני רואה אותם וחושבת עליך. בשלושה בנים זכיתי ואני מברכת על כך כל יום, אבל בעומק לבי אני מייחלת לאיזה פלטפוס ברגל, אובדן שמיעה חלקי אפילו, רק שלא יהיו לוחמים. אני מאמינה במדינה הזו, לא חושבת שיש אפשרות אחרת, מאמינה בטוב שבה, בלתרום ולעשות וברור לי שכך אני מחנכת את ילדיי. רק איפשהו קיוויתי שעד שהם יגדלו, יהיה כאן טוב יותר. הם גדלים ונהיה כאן גרוע יותר ומפחיד יותר.
 
בשלושה בנים זכיתי וייחלתי שהם לא יצטרכו לחיות על חרבם, אך ככל שהזמן עובר החרב משנה צורה אך היא עדיין חרב.
 
אין לי איך להסביר לילד שלי מוות של בני 20. אין לי איך להסביר לעצמי. המטרה המוצדקת אינה מורידה מעוצמת הכאב והעצב. משתדלת לא להזיל דמעות לידם, לעבור עמוד, להעביר ערוץ, לחסוך מהם ככל האפשר את המציאות הכואבת. אין היגיון בשגעון. יש גבורה רבה בלמות בעד ארצנו, אבל אני אמא. אני מאחלת לילדיי שיחיו בארצנו, יגדלו בה, יגדלו את ילדיהם בה. ככל אמא אני מניחה.
 
אז אני מקווה, מנסה, מייחלת, משדלת, ליצור עתיד קצת שונה בשבילם. יש לי עוד כמה שנים עד שיגיעו לצבא, אני רק מקווה שמספיק. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן