מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > תזונה תינוקות

טיפים להאכלת תינוקך בהתאם לגילו

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 3/4/2018
טיפים להאכלת תינוקך בהתאם לגילו

לפניכם סקירה של התאמת תזונת התינוק לגילו ולשלב ההתפתחותי בו הוא נמצא. יעל בינדר משיח עושה סדר בבלגן

מאת יעל בינדר משיח - מנהלת אתר טעימות ראשונות

בחודשים הראשונים לחייהם תינוקות ניזונים אך ורק מחלב אם או תחליף חלב, אבל מגיל חצי שנה יכול תינוקך להתחיל לאכול ארוחות מוצקים מלאות, זהו הזמן בו מתחילים לצמצם את כמות ההנקות ותחליפי החלב ומחליפים חלק מהן בארוחות המכילות פירות, ירקות, בשר, מוצרי חלב ועוד.
 
המעבר מתזונה המבוססת רק על חלב אם או פורמולה, דרך שלב הטעימות ועד לשלב בו תינוקך אוכל ארוחות מוצקים מלאות - הוא הדרגתי ונעשה גם בהתאם לרמת הבשלות של הילד וברצון שלו לנסות, לטעום וליהנות מהתפריט החדש שהוריו מציעים לו.
 
לפניכם סקירה של התאמת תזונת התינוק לגילו ולשלב ההתפתחותי בו הוא נמצא:
 
מגיל 0-6 חודשים
 
הנקה מלאה או פורמולה, בנוסף ניתן לתת טעימות החל מגיל 4 חודשים, לא יותר מכפית שתיים ביום. ההמלצה היא שכיום ניתן לתת הכל, חוץ מחלב ניגר ודבש.
 
אם תינוקך אינו מוכן לטעום ולא משתף פעולה - תהיי קשובה לתינוקך, עשי הפסקה בשלב הטעימות וחזרי לנסות שוב לאחר כמה שבועות.
 
 
מגיל 6 חודשים
 
בשלב זה תינוקך יכול לאכול "ארוחה" שתחליף בהדרגה את ההנקה או הפורמולה. בדרך כלל הארוחה הראשונה מחליפה את ארוחת הבוקר.
 
תינוקך יכול להחליף בהדרגה את ההנקה או הפורמולה עד שתי ארוחות ביום, לרוב מחליפים את ארוחת הבוקר (הבקבוק השני או ההנקה השנייה של היום) ואת  ארוחת הצהריים.
 
המזונות הראשונים אותם נותנים לתינוק כארוחה הם בעיקר פירות וירקות, שצריכים להיות מוגשים במרקם רך ומבושל, כמו: מחית, לדוגמה גזר, תפוחי אדמה, בטטה, גזר, תפוח, אגס, אפרסק, מלון, בננה, אבוקדו ועוד, חשוב לבדוק שהאוכל אינו חם מדי בעת ההאכלה.  
 
ניתן גם לשלב דייסה בחלב שאוב או בפורמולה (מומלץ להתייעץ עם אחות טיפת החלב שלכם בנושא, מכיוון שכיום ממש לא חובה לתת דייסה ולרוב מציעים אותה לתינוקות הסובלים מריפלוקס או שאינם עולים כמו שצריך במשקל).
 
ניתן להשלים להם בסיום הארוחה הנקה או פורמולה, במידה ותינוקך איננו שבע ולא אוכל מנה שלמה. מומלץ לבצע הפסקה מסוימת בין ארוחת המוצקים להשלמה - מכיוון שבמידה ותרגילו אותו שאם לא יאכל יקבל ישר בקבוק/הנקה - הוא עלול לשתף פעולה.
 
מזונות נוספים שניתן להציע לתינוק בגיל זה: בשר מבושל, עוף, פסטה, אטריות, לחם, פיתה, עדשים, אורז, ביצים, ועוד. זכרו - יש להגיש להם הכל במרקם רך, על מנת שהתינוק יוכל לבלוע אותם. 
 
במקביל למתן ה"ארוחה" מומלץ להציע מעט מים בבקבוק עם פיה רכה. במידה והתינוק עדיין רק טועם, לא אוכל ארוחה שלמה וניזון רק מתחליף חלב או הנקה -  אין צורך להציע מים.
 

 
מגיל 8-9 חודשים
 
בהדרגה, את תשימי לב שתינוקך כבר יכול לאכול במרקם גס יותר את האוכל שהכנת, אז ניתן לרסק את האוכל בצורה גסה יותר, ולראות איך תינוקך מסתדר.
 
חשוב: תינוקות בשלב זה אינם לועסים עם השיניים אלא עם החניכיים, אז אל תדאגי אם עדיין אין לתינוקך שיניים.
 
בשלב זה, ניתן להחליף עד שלוש ארוחות ביום, התזונה של תינוקך צריכה להיות מורכבת ממגוון רחב של מאכלים ובמרקמים שונים. בסך הכל מדובר בשלוש ארוחות מוצקים ושתי ארוחות הנקה/תחליף חלב.
 
בסביבות גיל 10 חודשים, ניתן להתחיל לשלב בתזונה מוצרי חלב, כמו יוגורט, קוטג', גבינה צהובה, ועוד.

במידה ותינוקך אוכל יפה ארוחות מלאות עוד בטרם מלאו לו 10 חודשים - ניתן להתחיל לחשוף אותו למוצרי חלב כמו יוגורט, קוטג', גבינה צהובה ועוד. כיום אין גיל מוגדר להגשת מוצרי חלב לתינוק (בעבר היה מותר להציע אותם רק מגיל 9 חודשים).
 
מגיל 12 חודשים
 
תינוקך בשלב זה כבר אוכל 3-4 ארוחות מוצקים ביום (במרקם גס אם אפשר) וכמובן עדין יונק או אוכל פורמולה (בשלב ההתעוררות בבוקר ולפני ההשכבה בערב).
 
מגיל זה הם גם יכולים לשתות גם חלב פרה, מומלץ לבחור מוצרי חלב עתירי שומן, היות וילדים מתחת לגיל שנתיים צריכים את השומן העודף והוויטמינים בהם. חשוב לזכור כי חלב פרה אומנם מותר מגיל שנה אבל הוא לא שווה בערכו התזונתי להנקה או לפורמולות (תחליפי חלב).
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן