מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > לידה

המעבר להורות: מחיי הוללות לחיי אמהות

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 17/7/2016
המעבר להורות: מחיי הוללות לחיי אמהות

רגע אחד אתם יוצאים, מבלים ונהנים מהחיים וכהרף עין כל חייכם משתנים. על ההסתגלות לתפקיד ההורה וההפיכה מזוג למשפחה

הורים טריים עוברים שינוי גדול באורח חייהם בימים ובשבועות שלאחר הלידה. הם מתאוששים מהתהליכים שסובבים סביב הלידה, מתרגלים לדרישות של התינוק, להורות ולהרגלים חדשים.


בתקופת ההריון מכינים עצמם בני הזוג לדפוסים חדשים הנובעים מהרחבת חוג המשפחה המצומצמת. זוהי תופעה חיובית והכרחית להתפתחותה התקינה של המשפחה. לאחר הלידה קיים מצב של צמצום בפעילות חברתית, מגבלות ולחצים כלכליים. מגבלות בתחום המקצועי - בעיקר לנשים.


ההסתגלות לתפקיד ההורות ולשביעות הרצון מהמצב תלויים במידה רבה מהציפיות שיש להורים. הציפיות הן פונקציה ישירה של אישיותנו, הדימוי העצמי, ומידת קבלתנו את עצמנו. ככל שהציפיות מההורות יהיו מציאותיות יותר כך תקל ההסתגלות על בני הזוג.
    
הפיכתם של הגבר והאישה מזוג לשלישיה כרוכה במשבר הנחשב למשבר נורמלי. ההתמודדות עם המשבר יכולה להיות קלה עצם היותה צפויה מראש.


כולם עוברים את השלב הזה, חשוב לדבר על כך, להתייעץ עם משפחה, אחיות ורופאים. הזמן עושה את שלו, ולומדים לחיות בצורת חיים חדשה. כל זה נשמע מפחיד מעט, וזה באמת קשה, אך הידיעה מראש וההכנה הנפשית עוזרות לעבור את התקופה בצורה בריאה, עם יכולת להתמודד עם הקשיים.
    
    
המעבר לאבהות

    
ההסתגלות של הבעל למצב החדש של התא המשפחתי המורחב לאחר הלידה איננו פשוט כלל. הבעל עשוי להרגיש תחרות על תשומת לב האישה עם התינוק. כמו כן הוא יכול ל"הילחץ" כתוצאה מקשיים בעמידה במצבי רוחה של האישה, וביכולתו לתמוך בה, חשש מעבודות הבית, הגברת האחריות המשפחתית, וחרדות כלכליות.
    
השינוי במשפחה יכול להוביל לכך שהדומיננטיות תעבור לתינוק, ואחד מבני הזוג, לרוב הבעל יהפוך פסיבי ויצא מהמערכת. אך בהחלט יתכן ששני בני הזוג יהיו מעורבים בילדם כך שמעבר זה לא יהיה בהכרח על חשבון אחד מהם.
    
ממחקרים שנעשו נמצא שגברים שהזדהו עם התפקיד החדש - התומך והנותן הן לאישה והן לתינוק, חשו טוב יותר עם עצמם ועם תפקידם. פונקציה חשובה של הבעל היא להוציא קצת את האישה ממעורבותה המוחלטת עם התינוק ולהקטין את חרדותיה. חוסר מעורבות ממעיט את עושר החוויה של הבעל עצמו ויכול לגרום לניכור. גברים הנכנסים לתפקיד ההורות עם ידע והתייחסות ריאלית יתפקדו טוב יותר בטיפול בתינוק.
    
    
מעבר לאמהות
    
הבאת ילד לעולם הוא שיאו של המיצוי העצמי אצל רוב הנשים. היעוד הביולוגי התגשם בכך שהאם יוצרת ומניקה. המעבר לאמהות כרוך בשינויים הפיזיולוגיים שעוברת האישה, בטיפול כמעט בלתי פוסק מסביב לשעון בכל שעות היממה בתינוק, בחוסר שינה, ובהמשך הטיפול במשק הבית.
    
הטיפול בתינוק תופס מקום ראשון לפני הטיפול האישה בעצמה ובודאי לפני בן הזוג. האישה חשה מגבלות רבות וצמצום הזדמנויות: צמצום בפעילות חברתית, מגבלות ולחצים כלכליים, ומגבלות בתחום המקצועי. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן