מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


עזרה ראשונה > הנחיות בטיחות לילדים ותינוקות

סכנות ברשת: הנחיות לגלישת ילדים בטוחה באינטרנט

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 1/6/2019
סכנות ברשת: הנחיות לגלישת ילדים בטוחה באינטרנט

סרטוני פורנו, מעשי בריונות, פדופילים וחשיפתו של מידע אישי - הם רק חלק מהסכנות האורבות לילדים שלכם ברשת. לפניכם כללים לגלישה בטוחה וגם כמה סימני אזהרה להתנהגות שמקורה בגלישה חריגה ומסוכנת

בעבר שימוש במחשב ופעולת הגלישה באינטרנט היו נחלתם של מבוגרים בלבד, אבל כיום ילדים משוטטים להם בין אתרי משחקים, רשתות חברתיות ועוד כבר מגיל מאוד צעיר. בעוד ללא ספק האינטרנט הוא מקור להשגת ידע, ליצירת קשרים ויכול מאוד לפתח את הילד, הוא גם טומן בחובו סכנות רבות, אפילו כאלו המסכנות את חייו.
 

בעוד פעולת הגלישה באינטרנט עצמה איננה מסוכנת או נחשבת לשלילית, ילדים עלולים להיחשף למעשים שליליים, לתכנים שלא הולמים את גילם או להיות מנוצלים על ידי אנשים זרים בהם עלולים להיתקל תוך כדי גלישה.

בין הסכנות הנפוצות והמוכרות ביותר לילדים ברשת ניתן למנות את:

-חשיפת הילד לאתרי פורנו או סרטונים אלימים.

- יצירת קשרים בין הילד לבין פדופילים, פושעים ואפילו ילדים בני גילו העלולים לסכן אותו.

- הילד עלול בשוגג לחשוף או להעביר פרטים מזהים/אישיים לגורם שלישי - כגון כתובת מייל, כתובת הבית, מספר טלפון ועוד.

 

- בנוסף קיימים מצבים בהם אנשים וילדים הלוקחים חלק רשתות חברתיות בהן משתתף גם הילד, עלולים לנסות להשפיע ולנצל לרעה את מצבו הנפשי של הילד: להשפיל אותו, להחרים אותו, לנסות לבצע מעשי בריונות המופנים כלפיו או לפתות אותו לפגוע באחרים באמצעות הבטחות, מתנות, הטרדות ועוד.
 

- התמכרות של הילד למחשב, דבר הגורם לו לצמצם קשר עם העולם שבחוץ, לא לבצע פעילות גופנית או להיפגש עם חברים, הילד הופך לפחות ורבלי ומכונס ורק רוצה להסתגר בחדרו מול צג המחשב.
 

חשוב להבין כי במידה ותאסרו על הילד להשתמש במחשב ולגלוש באינטרנט הילד ימצא דרכים אחרות לעשות זאת (בבעת ביקור אצל סבתא, חבר, בבית הספר ועוד), לכן הדרך הנכונה והבטוחה באמת להגן עליו, היא באמצעות הגדרת כללים ברורים שיספקו לו את תחושת החופש ולכם את הידיעה שהוא מוגן.


כללים לגלישת ילדים בטוחה ברשת:
 

1. הגבילו את שעות הגלישה והשימוש במחשב - כשם שחשוב להגביל את זמן הצפייה בטלוויזיה כך גם בכל הנוגע למחשב. הגדירו זמן קבוע ביום בו תאפשרו לילד לגלוש וליהנות. מומלץ לקבוע כשעה-שעתיים ביותר לכל היותר.
 

2. אל תמקמו את המחשב בחדרו של הילד - אם אתם רוצים לפקח על הגלישה שלו מבלי לנדנד, להציק או לתת לו תחושה שאתם לא סומכים עליו - פשוט הציבו את עמדת המחשב בסלון, בחדר המשחקים או בכל פינה אחרת בבית בה לא ניתן לסגור דלת ולהתבודד עם המחשב.
 

3. הפעילו סינון - עליכם לבקש מספקית האינטרנט שלכם על הפעלת שירות סינון אתרים, אשר ימנע מהילד להיחשף לאתרי פורנו או אתרים בעלי אופי פוגעני או מסוכן כזה או אחר. לרוב מדובר בשירות בתשלום ששווה כל שקל.
 

4. בכל זאת רוצים לרגל? ניתן להתקין תוכנת ריגול על גבי המחשב, אשר עוקבת אחר הפעולות מבצעים משתמשי המשחוב ברשת. רצוי וכדאי מאוד לשתף את הילדים ולא להתקין את התוכנה ללא ידיעתם. פשוט הסבירו לה שאלו החוקים.
 

5. דברו על הדברים - שאלו בעצמכם את הילד באילו אתרים הוא נוהג לגלוש, מה הוא עושה בהם ובמידה והוא לא משתף פעולה ניתן גם פשוט להציץ בהיסטוריית הגלישה שבדפדפן (לפחות עד לשלב בו הוא ילמד למחוק אותה...).
 

6. שתפו את הילדים בחששות - פעמים רבות ילדים לא מבינים מה ההורים רוצים מהם ומדוע הם כל כך קשים, לכן שחוב לשמור על ערוץ תקשורת חשוף, גלוי ופתוח, בו אתם תשתפו את הילד בכל הסיבות לכך שאתם מגבילים את גלישתו וחוששים ממנה. הסבירו להם את הסכנות הטמונות בגלישה, כך שיגלו עירנות בעצמם, לא יתפתו, יחשוב פעמיים לפני שהם מבצעים פעולות שעלולות לסכן אותם ולא ימהרו לחשוף את עצמם בפני גולשים שאינם מכירים.
 

7. שימו לב לסימני אזהרה - ילדים אשר גולשים באופן אובססיבי, מתבודדים, יורדים בהישגים בלימודים, מוחקים את היסטוריית הדפדפן, ערים מול המחשב עד שעות מאוחרות, מקבלים מתנות ממקור מסתורי או יוצאים למפגשים עם אנשים שאתם לא מכירים - הם ילדים שצריכים להדלקי נורה אדומה אצל ההורה!

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן