מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

נשים > זכויות נשים - ייעוץ משפטי

על קביעת הסדרי ראייה לאחר פרידת זוגות חד מיניים

מאת: רז-רוסו, משרד עורכי דין | פורסם: 8/6/2014
על קביעת הסדרי ראייה לאחר פרידת זוגות חד מיניים

בשנים האחרונות אנו עדים להתפתחויות בתחום הרפואה והפריון ולשינויים ביצירת התא המשפחתי. על מנת להבטיח את זכויותיהם, פועלים זוגות חד-מיניים כדי למסד את הקשר ביניהם ולהבהיר את היותם ידועים בציבור המתפקדים כתא משפחתי

בחודש אפריל 2014 ניתנה החלטת בית המשפט לענייני משפחה בעניין קביעת הסדרי ראייה זמניים בין אישה לילדיהם המשותפים שלה ושל בת זוגה לשעבר.
 
מדובר בתאומים קטינים, אשר נולדו לאמם (להלן: "הביולוגית") מתרומת ביציות שהוחדרו לגופה. תורמת הביציות היא בת זוגה של הביולוגית והמבקשת בבקשה לקיום הסדרי הראייה עם התאומים (להלן: "תורמת הביציות") .
 
התאומים נולדו במהלך שנת 2011 כאשר מספר חודשים לאחר לידת התאומים חתמו האם ביולוגית ואבי התאומים על הסכם אשר הובא לאישור בית המשפט, שם ניתן לו תוקף של פסק דין.
 
מספר שבועות לאחר מכן, חתמו האם הביולוגית, האם תורמת הביציות והאב על הסכם הורות משותפת שנועד על מנת לתת ביטוי להסכמות שלושת הצדדים בכל הנוגע לקטינים ולקשר שלהם עם כל אחד מהם. בהסכם, הצהירו שלושת הצדדים על כך שהם רואים בילדים ילדיהם של שלושתם ועל כך ששמירה הקשר של האם תורמת הביציות עם הילדים הולם את טובת הילדים.
 
לאחר שפרץ סכסוך בין האם תורמת הביציות לאם הביולוגית, נמנע מהאם תורמת הביציות לראות את הילדים.
 
האם הביולוגית והאב טענו שלאם תורמת הביציות אין כל מעמד משפטי כלפי הילדים ולכן, אין לקבוע הסדרי ראייה בינה לבין הילדים.
 
בית המשפט דחה את טענת האם הביולוגית והאב והסתמך בין היתר על האמור בהסכם ההורות המשותפת, וזאת למרות שההסכם לא הובא לאישור בית המשפט וקבע:
 
"הסכם הורות משותפת אמנם לא אושר, אך יחד עם זאת, לא ניתן להתעלם מהמשמעות ההצהרתית שבהסכם להורות משותפת, וברי כי עיון בו לא מותיר ספק כי אין מקום להורות על סילוק התביעה על הסף בשל הטענה כי לאם (תורמת הביציות) אין מעמד משפטי".
 
בנוסף, נפסק שמתוך עקרון טובת הילד יש לאפשר לאם תורמת הביציות להיפגש עם הילדים ולקיים הסדרי ראייה קבועים ויציבים עמם, פעמיים בשבוע בשעות אחר הצהריים ובכל סוף שבוע שני.
 
בהחלטת בית המשפט נקבע כי מאחר והילדים קיימו קשר הורי עם שלושה הורים טרם הסכסוך, אין להניח שהפסקת הקשר עם האם תורמת הביציות בשלב זה, תהיה לטובתם.
 
בית המשפט אימץ את הגישה שהובעה בעבר בפסיקה, לפיה, לא ניתן להתעלם מן העובדה שבמהלך השנים האחרונות אנו עדים להתפתחויות בתחום הרפואה והפריון ולשינויים ביצירת התא המשפחתי הכולל לעיתים שני הורים מאותו מין או יותר, וניכר כי בתחום זה, המציאות מקדימה את הדין.
 
בסופו של דבר, במקרה שלפנינו, קבע בית המשפט כי: 
 
"התאמת הדין לכל אותם מצבים חדשים ומשתנים הינה אתגר הן למחוקק והן לבית המשפט, ואין לומר כי כל אימת שאין בנמצא דבר חקיקה ברור, לא ניתן יהיה להעניק סעד, ומקרה זה הינו דוגמא לכך".
 
לסיכום:
 
במהלך השנים האחרונות אנו עדים לשינויים מפליגים ביחס לקהילה ההומו לסבית. כפי הניתן לראות, קיימת מגמה ההולכת וגדלה בהכרה וביחס לזוגות המשתייכים לקהילה זו הן מצד מערכת המשפט, והן מצד המחוקק ויתר מוסדות המדינה.
 
זוגות חד-מיניים מוגדרים כידועים בציבור ויכולים לזכות בדרך זו בזכויות רבות המוקנות לבני-זוג שאינם משתייכים לקהילה. מעמד זה מקנה לחברי הקהילה ההומו לסבית בישראל רק חלק מהזכויות המוענקות לזוגות נשואים ו/או ידועים בציבור, עובדה ידועה עמה נאלצים חברי הקהילה להתמודד בעת לקיחת החלטות חשובות המשפיעות על חייהם.
 
על מנת להבטיח את זכויותיהם חרף העובדה כי זכויותיהם לא עוגנו במסגרת חוקית, פועלים זוגות חד-מיניים כדי למסד את הקשר ביניהם ולהבהיר את היותם ידועים בציבור המתפקדים כתא משפחתי. 
 
הכותבות עו"ד קרן רז ועו"ד הדס ויינפלד רוסו, שותפות במשרד רז-רוסו משרד עורכי דין, הנן בעלות ניסיון רב בתחום דיני המשפחה, תחום רחב הטומן בחובו נושאים רבים כגון: גירושין, מזונות, משמורת ילדים והסדרי ראייה, אפוטרופסות, פירוק שיתוף, הסכמי ממון, ירושות וצוואות, הגירה/ חטיפת ילדים לחו"ל, ידועים בציבור, זוגות חד מיניים, ועוד נושאים רבים נוספים מתחום המעמד האישי.

לאתר האינטרנט: www.raz-russo.co.il ולדף הפייסבוק: רז-רוסו משרד עורכי דין.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן