מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > הריון

קו ייעוץ ותמיכה בנושא בחילות בהריון עומד לשירותכן

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 17/7/2014
קו ייעוץ ותמיכה בנושא בחילות בהריון עומד לשירותכן

Motherisk ישראל, הפועל במרכז הרפואי אסף הרופא, הינו שירות חדש של תמיכה וייעוץ טלפוני בנושא בחילות והקאות בהריון. נשים אשר פנו למרכז מדווחות על שיפור והקלה משמעותיים בעקבות הייעוץ שקיבלו

שירות חדש במרכז הרפואי אסף הרופא, מאפשר לנשים הסובלות מבחילות והקאות במהלך ההריון להתקשר מדי יום, בין השעות 09:00-14:00 ולקבל תמיכה ויעוץ מקצועי בנושאים הקשורים לבחילות והקאות במהלך ההריון. השירות ניתן ללא עלות ומטרתו, בין השאר, גם להעלות את מודעות הנשים בהיריון לשימוש נכון בתרופות נוגדות בחילות והקאות בהתאם לצורך.

ממחקרים עולה כי למעלה מ-80% מהנשים ההרות חוות בחילות והקאות במהלך תקופת ההריון, כ-170,000 מהן בישראל בלבד.  התופעה מתחילה ברוב המקרים בין השבועות 4-9 ומגיעה לשיאה בין השבועות 7-12. רוב הנשים חוות הקלה בתסמינים החל מהשבוע ה-12 ואילך. נשים רבות חוששות ליטול תרופות, בכדי שלא לפגוע בעובר וזאת למרות שישנן תרופות שהוכחו מעל לכל ספק כבטוחות במהלך הריון. אצל כ-20% מהנשים יימשכו הבחילות ו/או ההקאות גם מעבר לטרימסטר הראשון. אצל כ-2% מהנשים מופיעה התופעה בצורתה החמורה יותר, הנקראת Hyperemesis Gravidarum (HG).
 
בחודשיים מאז עלה השירות לאוויר, התקשרו עשרות רבות של נשים לייעוץ ובכדי לשמוע מה ניתן לעשות בכדי למנוע את המצב הלא נעים של בחילות והקאות במהלך ההריון. כך למשל, א', בת 30, בשבוע ה-11 להריונה התקשרה למוקד השירות ודיווחה כי היא מושבתת מכל מלאכה ומרותקת למיטה, כתוצאה מבחילות המלוות בהקאות תכופות. עוד הוסיפה א' כי הבחילות הרבות גרמו לה להתקפי חרדה, בגינן אושפזה בשלושת ההריונות הקודמים שלה ואף קיבלה תרופות פסיכיאטריות (וזאת מבלי שקיבלה טיפול בבחילות עצמן!). מומחי השירות המליצו לה על תרופה שהתאימה לה ועל שינוי תזונתי ובשיחת מעקב שבוע לאחר מכן, דיווחה א. כי הטיפול שינה את חייה וכי היא  חזרה לעבוד ולתפקוד מלא. 
 
מקרה נוסף הוא זה של אישה בשבוע ה-10 להריונה, אשר החל מהשבוע החמישי סובלת מבחילות והקאות יומיות. זהו ההריון השלישי, לאחר שני הריונות בהם ילדה שני ילדים בריאים ואשר גם במהלכם סבלה מבחילות קשות והקאות תכופות. בהריון הנוכחי התופעות הלכו והתגברו והיא נאלצה לפנות לשירות החדש באסף הרופא, בכדי לקבל ייעוץ שהיטיב עימה. 
 
במקרה שלישי שהגיע לקו השירות של Motherisk, פנתה ד', אישה בת 28, בשבוע ה-7 להריונה, ודיווחה כי  מאז השבוע הרביעי להיריון היא מקיאה מספר פעמים ביום. לדבריה, תחושת הבחילה מלווה אותה כל הזמן ועקב כך, היא איננה מצליחה לישון ברצף בלילה. הבחילות וההקאות משפיעות גם על תפקודה בביתה ובמקום עבודתה: היא איננה מצליחה לטפל בשני ילדיה הקטנים, ואף נאלצה להעדר ממקום עבודתה מספר ימים בגלל מצבה. איכות חייה ירדה משמעותית: היא הפכה חלשה ותשושה, איננה יכולה לאכול ולא נהנית מדבר. ד' קיבלה הסבר תזונתי מקיף, כולל אפשרויות תרופתיות והרגלי חיים. לדבריה, עצם השיחה על הנושא והתחושה כי יש מי שמבין אותה כבר שיפרו את מצב רוחה.
 
השמועה אודות השירות "החינמי" פשטה ברשתות החברתיות ובפורומים ונשים הרות רבות הסובלות מבחילות והקאות במהלך הריונן כבר פנו לקבל ייעוץ ואף דיווחו כי ימליצו לחברותיהן על השירות בעתיד. 
 
אם גם אתן סובלות מהתופעה, הנה מספר טיפים שיוכלו לסייע לכן לעבור אותה בקלות:
 
1. את לא לבד. מרבית הנשים סובלות מבחילות והקאות בהריון, בדרגות חומרה  שונות מאשה לאשה.
 
2. נסי לנוח כמה שאת יכולה.
 
3. רגשות תסכול בדידות ודיכאון מאוד נפוצות, נסי למצוא מישהו שתוכלי לשוחח איתו על הרגשתך ושמוכן לתמוך ולעזור לך.
 
4. אנשים שאומרים לך "זה הכל בראש שלך" – טועים. ההערות שלהם עלולות לגרום לך להילחץ ולהרגיש גרוע יותר.  נסי להסביר להם את התסמינים אותם את חווה וכיצד הם משפיעים על איכות חייך.
 
5. בחילה עם או ללא הקאה בהריון יכולה גם להיות קשורה למצבים אחרים מלבד ההריון. גשי לרופא על מנת לשלול סיבות אחרות.
 
Motherisk Israel, המפעילה את השירות, הינה שלוחה של Motherisk Canada, ארגון ללא מטרות רווח, המתקיים מתרומות ומהווה את קבוצת המחקר הגדולה בעולם לחקר השפעת תרופות בהריון על הילוד ועל האישה. הארגון פועל מזה כ-30 שנים, נוסד ומנוהל ע"י פרופ' גידי קורן ואף זיכה אותו בפרס על מפעל חיים. Motherisk Israel מהווה שיתוף פעולה בין פרופסור גידי קורן ופרופסור מתי ברקוביץ, מנהל היחידה לפרמקולוגיה קלינית וטוקסיקולוגיה באסף הרופא.

מספר הטלפון של שירות זה הוא: 08-9778351. השירות ללא עלות.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן