מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

בלוג הורים > לכל הכתבות

הורים, אל תזלזלו בכוחה של מילה

מאת: ליאת ציוני מורד | פורסם: 2/6/2014
הורים, אל תזלזלו בכוחה של מילה

למילים שלנו כהורים בפרט ומבוגרים בכלל יש כוח עצום בכל הנוגע לעיצוב הנפש ותחושת הערך העצמי של הילדים. משפט אחד קטן לא במקום, יכול לגרום להילד נזק לכל החיים

כשהייתי בת שש הלכתי כמו רוב בנות גילי לחוג בלט. הייתה מורה מאוד מפורסמת ומוכרת בפתח תקווה, קנינו בגדי בלט, נרשמנו והלכתי לשיעור הראשון. הייתי מלאת התרגשות וחדווה שאני זוכרת עד היום. מה שאני עוד זוכרת בחדות ובבהירות מאותו שיעור ראשון הוא שהמורה קראה לי לעמוד מול כל בנות הכיתה שאלה לשמי ואז אמרה "אתן רואות איך ליאת נראית? ככה בדיוק לא צריך לבוא לשיעור בלט". היו לה מגוון טענות לגבי צבע בגד הגוף שלי, הצורה בה השיער שלי היה אסוף, הנעליים שלי, מה לא. מה זה משנה? מה שנחרט בלבי בסופו של דבר - היא הבושה. העמידה הזו מול כולן וההצבעה עלי כמראה כל מה שלא טוב. 31 שנים חלפו מאז ואני, עדיין זוכרת...
 
למילים שלנו יש כוח. לעיתים הרבה מעבר למה שהיינו חושבים או רוצים להאמין. כילדים אנו אומרים אתל העולה בראשנו, כמבוגרים (והורים בפרט) אנחנו נוטים לשכוח או לא להעריך עד כמה מילותינו יכולות לעודד את הילד שלנו או להרוס אותו באותה המידה. "חיים ומוות ביד הלשון" היא אמרה כל כך נכונה, נכונה לא רק עבור החיים שלנו גם עבור היקרים לנו ביותר.
 
אני פוגשת את הילדים כשהם קצת יותר מבוגרים. את זו שאמא שלה אמרה לה כל החיים שהיא שמנה ומי ירצה להתחתן איתה אם לא תרד במשקל, את הילד שהשוו אותו תמיד לאחיו ואחיו תמיד היה טוב ממנו, את הילדה שאמרו לה שהיא לא יכולה עד שהיא התחילה להאמין בזה וגם את הבחור האבוד שברגע של כעס אמא שלו הטיחה בו שחבל שאביו מת והוא חי בכדי למרר את חייה.
 
נשמע נורא, אבל מה שנזכור תמיד זה את הדברים המעליבים ביותר שהוטחו בנו. יכול להיות שחיבקו אותנו, נישקו אותנו ונתנו לנו הכל מהכל. אבל עדיין, למילים יש כוח. לא כל כך פשוט לחשוב על כל מילה שיוצאת לנו מהפה. לדעתי גם לא צריך לשקול כל מילה, רק את המילים הרעות.... אפשר לעצור שנייה לפני שמעליבים, מקטינים או מטיחים ביקורת בפני מי שלא יכול באמת להתמודד עם הדברים, אני מתכוונת לאותם ילדים שלנו.

אפשר גם אחרת: אפשר להתנצל אם תפסנו את עצמנו לאחר מעשה, לומר שלא התכוונו לפגוע ולהסביר את הכוונה. אפשר לחזק על מה שטוב. אפשר וצריך לדעתי גם להגיד מה לא מותר או מקובל עלינו, אבל למצוא את הדרך לעשות זאת באהבה. אם הילד שלי עוזר לי פחות מאחיו, אני יכולה להראות לו כמה העזרה חשובה לי, לתת לו לבחור איפה, מתי וכיצד הוא יעזור, לחזק אותו כשהוא כן עושה דבר מה טוב במקום לומר לו "למה אחיך כן ואתה לא?". 

 
אפשר לכעוס, אפשר גם לצעוק, רק לבחור מה לומר כשצועקים. לבחור לאהוב, גם במילים. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן