מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > הריון

מה חשוב לדעת על הריון ולידה בגיל מבוגר?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 14/9/2017
מה חשוב לדעת על הריון ולידה בגיל מבוגר?

כיום נשים רבות יולדות לאחר גיל 35. בכתבה זו תמצאו מידע אודות הסיכונים, הקשיים והיתרונות הכרוכים בהריון בגיל מאוחר

עד לפני מספר עשורים נחשב הריון מגיל 35 ומעלה למאוחר, אך כיום הגיל המאוחר ללידה התקדם בכ-10 שנים. זאת לאור ההתקדמות בתחום הרפואי, וכן הנטייה הכללית להקים משפחה בגילאים מבוגרים יותר. לכן, כאשר מדברים על הריון מאוחר בימינו הכוונה היא לגיל 45 ומעלה, והתופעה רק הולכת וגדלה בקרב האוכלוסייה עקב מגוון סיבות. חשוב לדעת כי לידה בגיל מאוחר כרוכה בהתמודדות עם מספר קשיים ולצידם יתרונות, אותם כדאי להכיר לפני שבוחרים לבצע את הצעד המשמעותי. 
 
סיבות להתרחבות תופעת ההיריון והלידה בגיל מאוחר
 
קיימות סיבות רבות ושונות לכך שנשים בוחרות ללדת בגיל מאוחר. ראשית, ההתקדמות הרפואית מאפשרת ללדת בגילאים אלו, וזאת במקביל לעלייה בבריאותן של נשים בגילאי ארבעים פלוס. שנית, אורח החיים המודרני ושינויים במעמד האישה הובילו נשים קרייריסטיות לדחות את מועד הקמת המשפחה, בין אם בנישואין מאוחרים או בהריון בגיל מבוגר. כמו כן, נשים גרושות רבות מעוניינות להביא ילד עם בן זוגן החדש, ומעבר לכך נשים שכבר ילדו מעוניינות להביא עוד ילד לעולם לפני שיהיה מאוחר מידי.  
 
הקשיים של הריון בגיל מבוגר  
 
יש להדגיש כי מבחינת הרפואה, הריון ולידה בגיל מבוגר עדיין מתייחסים לגילאי 35 ומעלה. זאת מכיוון שבגילאים אלו נחשבת כניסה להריון לקשה יותר עקב ירידה בפוריות האישה. בנוסף לכך, מגיל ארבעים ומעלה גובר הסיכוי לבעיות במהלך ההיריון עקב סכרת הריון, הפלות חוזרות, רעלת הריון, קושי בהשתרשות של השלייה ובעיות של הפרדות שלייה. גם מחלות כרוניות המתחילות לתת את אותותיהן בגיל זה כמו סכרת, בעיות לב ולחץ דם גבוהה, מעלות את הקושי והסיכון של הריון מאוחר. מעבר לכך, גילן הבוגר של הביציות מעלה את הסיכוי לבעיות בקרב עוברים. דוגמא לכך הינו סיכוי  גבוה יותר לתסמונת דאון בקרב עוברים, ולכן כל אישה מעל גיל 35 זכאית לקבל מקופת החולים בדיקת  מי שפיר. מעבר לכך, תקופת ההיריון יותר קשה לנשים מבוגרות, וגם הלידה עצמה אינה פשוטה ועלולה להסתבך. לבסוף, בגילאים אלו עולה אחוז הניתוחים הקיסריים באופן ניכר.
 
היתרונות של לידה בגיל מאוחר 
 
למרות כל הקשיים שעלולים להופיע בהריון ובלידה מאוחרים, יותר ויותר נשים בוחרות בדרך זו. הנשים בגילאים אלו יותר אחראיות, ומקפידות במהלך התקופה על פעילות גופנית נכונה, תזונה טובה והוראות הרופאים. בנוסף לכך, נמצא כי מצבן הכלכלי עדיף, כי הן בשלות ומוכנות להורות ונענות למשימה בלב שלם יותר בהשוואה לאמהות צעירות.
 
איך עוברים היריון בגיל מבוגר בשלום
 
ראשית, הריון בגיל מאוחר כרוך במוטיבציה וברצון עז, תוך לקיחה בחשבון של כל המשמעויות. שנית, חשוב לקבל תמיכה למהלך מהסביבה הקרובה, ולמצוא רופא נשים טוב שעימו יש שפה משותפת, שמאמין בהיתכנות של הריון מאוחר ושביכולתו לספק תמיכה מקצועית עקבית. כמו כן, לפני ההיריון יש לבצע בדיקות בריאות כלליות על מנת לאבחן בעיות רפואיות, לטפל בהן ולהיות ערוכים לקראתן, ובהמשך להגיע לכל הבדיקות הנחוצות תוך הקפדה על הרגלי חיים בריאים ומאוזנים. אך מעבר לכל הדברים האמורים לעיל, אם בחרת בצעד זה חשוב שתדעי שאת לא לבד, ושהרבה נשים ילדו בשלום בגיל מאוחר. קחי נשימה עמוקה, הרגעי וצאי למסע המופלא מתוך אופטימיות שמחה וציפייה לילדך.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן