מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פנאי והפעלות > חגים ומועדים עם ילדים

אבא, מה זה יום השואה?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 6/5/2019
אבא, מה זה יום השואה?

כיצד מסבירים לילדים קטנים את משמעותו של יום השואה? מדוע יש צפירה וטקסים? איך קרה שהרגו כל כך הרבה יהודים? מי הם אותם נאצים רעים? ועוד

השואה היא אירוע אכזרי ובלתי נתפס, שגם אנשים מבוגרים לא מסוגלים להבין כיצד הוא קרה, אז על אחת כמה וכמה קשה מאוד להסביר אותו לילדים קטנים.
 

כהורים אנו מנסים באופן טבעי להגן על הילדים, לחסוך מהם כמה שיותר פרטים ולקוות שכך חייהם יהיו יותר שלווים וטובים. אבל המציאות היא, שהשואה לצורך העניין וכמוה כל דבר רע שקורה בעולם - הוא משהו שהילדים ייאלצו להתמודד איתו בשלב כזה או אחר, ברמה כזו אחרת ולכן חשוב לא להתעלם מהדברים וכן לנסות לתת להם כלים להתמודדות, הסברים המתאימים לגילם וכמה שפחות לשקר ולייפות את הדברים.
 

תיאום ציפיות עם הגננת
 

פעמים רבות, קיימת סתירה בין מה שהגננת מסבירה לילדים בגן לבין מה שההורים אומרים ומסבירים להם בבית. כדאי מאוד, בטרם משוחחים עם הילדים על יום השואה, להבין מה הגננת למדה או מתכוונת ללמד אותם בגן, כדי שלא תהיה סתירה בין הדברים והדברים יהיו עקביים.
 

מהו מוות?
 

ילדים מבינים את המוות יותר ויותר ככל שהם גדלים, אפילו כשהם בני שלוש-ארבע יש להם הבנה כלשהי של המושג, לרוב הדבר מתרחש בשל סיטואציות שונות בחיים שהם נאלצים להתמודד עמן, כגון: מותו של הכלב המשפחתי, סבתא שמתה, דמות בסרט מצויר שמתה ועוד. הם לא באמת מבינים את משמעותו של המושג עד הסוף, אבל לרוב הנושא מאוד מעניין אותם, הם סקרנים, שואלים וחוקרים במטרה לנסות להבין. חשוב לענות לילד בהתאם לרמת הבנתו, לא להלחיץ אותו אבל יחד עם זאת כן לנסות לעזור לו להבין את משמעות המושג באופן בסיסי, לדוגמה: האדם כבר לא חי כאן, לא מרגיש דבר, לא יחיה שוב, אבל להימנע ממשפטים כמו: הוא נורא סבל, כאב לו מאוד, הוא נורא פחד וכן הלאה.
 

מהי צפירה?
 

אותה צפירה הנשמעת ברחבי הארץ, עלולה להתפס אצל ילדים רבים כרגע טראומטי במיוחד (לדוגמה ילדים החיים באזורים מסוימים בארץ עלולים לחשוב כי מדובר באזעקת אמת). לכן חשוב להכין את הילדים לאותה הצפירה, להסביר להם שכאשר היא תתחיל לא מדובר באזעקת אמת אלא בצפירה שמטרתה היא אחרת.
 

הסבירו לילד שאנשים עומדים בצפירה בכדי לכבד אנשים טובים שסבלו והקריבו את חייהם וציינו את העובדה שבסופו של דבר הם גם נצחו את אותם אנשים רעים.
 

כיצד תסבירו את יום השואה לילדים?
 

כאשר מדובר בילדים קטנים, בגילאי שלוש-חמש, ניתן להסביר בקצרה כי אנשים רעים גרמו לאסון גדול שפגע באנשים רבים ושביום השואה אנו נזכרים בכל המעשים הרעים ובכל האנשים הטובים שרובם כבר לא חיים. חשוב להדגיש כי מדובר באירוע שקרה לפני הרבה מאוד שנים, שלא קרה בארץ ישראל אלא במדינה רחוקה ושאין להם מה לחשוש כעת. לאחר הסבר קצר זה פשוט השתדלו להמשיך להסביר בהתאם לרמת ההבנה וההתעניינות של הילד, אולי ימשיך לשאול ואולי ירצה להפסיק לדבר על הנושא.
 

לילדים גדולים יותר, בגילאי חמש ומעלה, ניתן להסביר את הדברים יותר לעומק: לאפשר להם לראות תוכנית בטלוויזיה העוסקת בנושא, להקריא להם ספר ילדים העוסק בכך או סיפור על אדם אחד (כגון אנה פראנק לדוגמה) דמות אחת שחיה בשואה, עם סיפור חיים אחד, שהייתה ילדה ממש כמותם וחייה השתנו לרעה. כמובן שתמיד עדיף לספר סיפור עם סוף אופטימי, על ילד שסבל מאוד אך בסופו של דבר חייו נצלו בזכות אנשים שסייעו לו.
 

חשוב לזכור לא להתמקד רק ברע אלא גם בטוב. כשם שמספרים על אנשים רעים חשוב להדגיש להם שהעולם גם מלא באנשים טובים, שמוכנים לעזור, לסייע, להציל חיים.
 

במידה והילד שואל מדוע רדפו את היהודים, אין צורך להכביר במילים ופשוט לומר לו שליהודים יש שפה אחרת, מנהגים אחרים, אותיות אחרות, שהם שונים בדרכים מסוימות מאנשים אחרים ושהיו אנשים רעים שלא אהבו את אותו השוני.
 

האם השואה יכולה להתרחש ולקרות לנו שוב?

 

זוהי שאלה שמעסיקה ילדים רבים (ובואו נודה בזה, גם מבוגרים...). גם כאן לא מומלץ להיכנס ליותר מדי פרטים, רק הסבירו לילד שיש לנו כיום מדינה חזקה משלנו, עם צבא חזק וגדול ששומר עלינו כל העת ובכלל לציין את כל אותם דברים טובים שקרו להם היהודי מאז, חזקו את ביטחונו ולא היו קיימים בתקופת השואה.


סננו את תוכניות הטלוויזיה
 

הילדים לא חייבים להיות חשופים לכל הזוועה שיש בטלוויזיה ביום השואה וללא ספק אם יצפו בה - הם עלולים להיתקל בתמונות מאוד קשות לצפייה והבנה. כן ניתן לתת להם לראות תוכניות העוסקות בשואה, שהתכנים שלהן מתאימים לגילם: לדוגמה פאנלים ותוכניות שונות בערוצי הילדים. חשוב מאוד לשבת לצד הילד בזמן שהוא צופה בתוכנית בכדי לנסות להרגיע אותו במידה והוא מבוהל ולנסות כמובן להסביר את הדברים ולוודא שהוא מבין אותם נכון.
 

כיצד להתמודד עם תגובות שונות של ילדים?
 

בעוד יש ילדים שיום השואה לא יטלטל יותר מדי את עולמם, ילדים רבים מתקשים להתמודד עם היום. חשוב להבין שילד שצוחק בזמן צפירה או מסרב לעמוד, אין צורך לצעוק עליו או להעניש אותו, לעתים מדובר במבוכה אמיתית ובקושי להסתגל לסיטואציה שמלחיצה אותו. גן חשוב להוות דוגמה, לעמוד בשקט בזמן הצפירה ולהסביר לו לפני ואחרי מדוע אתם עומדים, למה חשוב לכבד את המעמד וכו.
 

הקפידו מאוד שלא להגזים בתיאורים שלכם, נכון, סיפור השואה הוא סיפור אכזרי ובלתי נתפס, אבל ילדים קטנים לא חייבים להכיר כל תיאור ותיאור אכזרי או לראות תוכניות קשות או להתבונן בתמונות קשות מדי.
 

אל תצפו מהילד להיות עצוב ביום השואה, זהו יום שמותר גם לחייך ולשמוח, פשוט חשוב גם לזכור ולא לשכוח.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן