מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > לידה

כל מה שרציתם לדעת על אמצעי מניעה והתביישתם לשאול

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 26/11/2017
כל מה שרציתם לדעת על אמצעי מניעה והתביישתם לשאול

בשנה הראשונה לאחר הלידה האישה מאד פוריה ויכולה להיכנס בקלות להריון חדש, אך אם אתם לא מעוניינים להגדיל את התא המשפחתי כל כך מהר - הכתבה הזו היא עבורכם

בשנה הראשונה לאחר הלידה האישה מאד פוריה ויכולה להיכנס בקלות להריון חדש. בני זוג שאינם מעונינים בהריון חדש מיידי, צריכים להשתמש באמצעי מניעה מתאימים. על האישה להיבדק כ-6 שבועות לאחר הלידה על ידי רופא נשים והוא יוכל לעזור בבחירת אמצעי מניעה המתאים והנוח לה ביותר, או שהגבר הוא זה שישתמש באמצעי מניעה.
 

קיימים סוגים רבים של אמצעי מניעה ויש להם דרגות בטיחות ויעילות שונים. אמצעי המניעה נחלקים לקטגוריות הבאות:


     1. אמצעים הורמונליים
     2. אמצעים חוצצים
     3. תכנון משפחה טבעי
    

להלן הסבר קצר לגבי אמצעי המניעה השונים.
    
הגלולה
    

הגלולה נוחה לשימוש ויעילותה גבוהה מאד כ-99 אחוז במניעת הריון. ניתן להתחיל להשתמש בגלולות כשלושה שבועות לאחר הלידה. ישנם שני סוגי גלולות. הסוג הראשון הינו גלולות משולבות המכילות את הורמוני אסטרוגן ופרוגסטרון במינונים שונים. הסוג השני הוא גלולה המכילה את הורמון הפרוגסטרון בלבד הידועה בשם "מיני גלולה", והמתאימה לנשים מיניקות שכן אינה משפיעה על ייצור החלב אצל האם.
    
פעילות הגלולה עובדת על דיכוי המסלול הוהרמונלי במחזור הביוץ. לא מתרחש ביוץ בשחלות, וללא ביוץ לא יתקיים מפגש עם הזרע וכך נמנע ההריון.

את הגלולות יש ליטול מדי יום במשך 21 ימים רצופים ואחר כך לעשות הפסקה של שבוע, במחזורים של 4 שבועות. את הגלולה ניתן להשיג רק על פי מירשם רופא בבתי מרקחת.
    
    
התקן תוך רחמי
    
ההתקן התוך רחמי הינו התקן העשוי מחומר פלסטי והוא קיים בווריאציות שונות. קיימים שני סוגים עיקריים. הראשון הוא התקן עשוי מחומר פלסטי ופעילותו בהפרעת ההשרשה של הביצית המופרית ברחם על ידי תגובה דלקתית מקומית הנגרמת מנוכחות גוף זר בחלל הרחם. הסוג השני הוא התקן  המכיל חומרים פעילים בעיקר נחושת או הורמון פרוגסטרון וניגזרותיו כמו לוונורגסטרל הידוע בארץ בשם "מירנה". פעולת הנחושת במניעת הריון היא על ידי הפרעה בהשרשת הביצית המופרית ברחם וכן השפעה על רירית הרחם. פעולת הפרוגסטרון בהתקן הינה מקומית בהפרעה לבניית רירית הרחם וכך נמנעת השרשת הביצית המופרית.
    
ההתקן מוחדר לרחם על ידי רופא נשים, והוא יעיל למשך 5 שנים. ההתקן מומלץ לנשים שילדו כבר. יתרונותיו: פעולה חד-פעמית אחת לחמש שנים. יעילותו של ההתקן מהסוג הראשון היא של כ-98 אחוז במניעת הריון. 

 

חסרונותיו: יכול לגרום לדימומים מוגברים, ארוכים, והכתמה באמצע החודש (ולכן גם לא מתאים לנשים דתיות). כמו כן הוא עלול לגרום לדלקות באגן וכתוצאה עלול לפגוע בפוריות האישה בעתיד וסיכוי להריון מחוץ לרחם. יעילותו של ההתקן מהסוג השני במניעת הריונות הוא 999 ל-1000 הריונות. חסרונותיו: יקר לעומת התקן רגיל ועשויות להופיע תופעות לוואי הקשורות בחשיפה לפרוגסטרון, כמו גודש בחזה ושינויים במצבי רוח.
 

יתרונותיו: הגנה משמעותית מפני הריונות מחוץ לרחם (להוציא את ההתקן המכיל פרוגסטרון), מפחית את הדימום הוויסתי ואת כאבי המחזור ומקטין את שיעור המחלות הזיהומיות באגן.
    
   
דיאפרגמה
    

הדיאפרגמה עשויה מגומי או סיליקון עם חישוק מוקשה. מכניסים אותה לנרתיק לפני המגע המיני והיא משמשת מעין מחיצה החוסמת את צוואר הרחם. מומלץ להוסיף קוטל זרע לשיפור יעילותה. יש להשאיר את הדיאפרגמה במקומה למשך 8 שעות לאחר המישגל. את הדיאפרגמה יש להתאים לכל אישה על ידי רופא נשים תוך כדי בדיקה וגינלית, הרופא מציין את הגודל וגמישות הדיאפרגמה וניתן להשיגו על ידי מירשם רופא בבתי מרקחת.

 

יתרונות: אין לה השפעות לוואי, אינה מפריעה לתחושה בזמן המישגל, רב שימושית. 
 

חסרונות: יעילה פחות במניעת הריון לעומת הגלולה וההתקן התוך רחמי, יש צורך בהכנה מוקדמת לפני מגע מיני, ועלולה להגדיל את שכיחות הזיהומים בדרכי השתן.
    
    
קוטלי זרע
    
קוטל זרע הוא חומר הפוגע בתנועתיות הזרע וכן יוצר חסימה מכאנית של פתח צוואר הרחם. החומר קיים בצורת קצף, קרם, ג'ל או פתילות ויש להחדירו לפני המגע המיני. קוטל הזרע נותן הגנה מוגבלת בפני הריון ולכן מומלץ לשימוש בשילוב עם דיאפרגמה, ספוגית או קונדום. יתרונו של קוטל הזרע הוא בתכונתו לקטול חיידקים ונגיפים ובכך מוריד את שיעור ההדבקות במחלות מין כולל נגיף האיידס.
    
   
ספוגית
    

הספוגית הנה מעין ספוג הרווי בחומר קוטל זרע. הספוגית משמשת כחיץ בין הנרתיק וצוואר הרחם, וגם כקוטלת זרע ומשום כך משמשת גם כנותנת הגנה מסוימת מפני הדבקה במחלות מין. יש להכניסה לתוך הנרתיק לפני המגע המיני. יעילה עוד פחות מהדיאפרגמה במניעת הריון. ניתן להשיגה ללא מירשם רופא בבית המרקחת ואינה מצריכה התאמה.

 


    
   
קונדום
    

הקונדום הינו מעטפת גומי דקיקה המולבשת על הפין לפני מגע מיני. הקונדום הינו אמצעי מניעה זול וזמין, השימוש בו פשוט, אינו דורש התאמה מיוחדת או מירשם רפואי וקל להשגה.

את הקונדום יש ללבוש לפני החדירה הראשונה בכל מגע מיני והוא מיועד לשימוש חד פעמי.

חסרונות: שיעור כישלונות גבוה במניעת הריון, פוגע בספונטניות של יחסי המין ולעיתים גורם לעימעום התחושה בפין.

יתרונות: הגנה מפני העברת מחלות מין שונות כולל איידס, זול וזמין.
    
    
זריקה
    

תכשיר הורמונלי תואם פרוגסטרון הידוע בשם "דפו-פרוברה", הניתן בזריקה פעם בשלושה חודשים לתוך שריר הזרוע או העכוז. הזריקה ניתנת ב-5 הימים הראשונים למחזור הווסת. יעלות הזריקה במניעת הריון היא גבוהה ביותר אם מקפידים לבצעה בזמן כל שלושה חודשים.
 

יתרונות: ניתן לתת את הזריקה תוך 5 ימים מהלידה או לאחר 6 שבועות אם האישה מניקה. היא אינה משפיעה על כמות החלב ואיכותו. התכשיר אינו יקר, יש ירידה בכמות הדימום במחזור החודשי. 
 

חסרונות: מחזורי ווסת בלתי סדירים ולעיתים ממושכים בשנה הראשונה. בחלק מהנשים לאחר שימוש של שנה ויותר תיווצר אל ווסת - הפסקת הדימום, מצב היוצר חוסר ודאות בנוגע להריון, עליה במישקל ולפעמים כאבי ראש. השפעת התכשיר הינה ממושכת ולכן תתכן תקופה של מספר חודשים לאחר סיום השימוש בו עד שמצליחים להרות.
    

אמצעי מניעה תת עוריים - נורפלנט
    
נורפלנט הנה מערכת בת שתיים עד שש צינוריות העשויות חומר פלסטי ומכילות בתוכן הורמון לוונורגסטרל מנגזרותיו של הפרוגסטרון. הצינוריות מוחדרות מתחת לעור הזרוע על ידי הרדמה מקומית וחתך קטן. הנורפלנט משחרר באיטיות, בהדרגה ובאופן קבוע הורמונים. ההורמון מונע את הביוץ בשחלה ומשפיע על רירית הרחם שנותרת דקה, ובשל כך ביצית מופרית אינה יכולה לבצע השרשה ברחם. הנורפלנט מוחדר בשבוע הראשון של המחזור וששה שבועות לאחר הלידה.

 

לנורפלנט יעילות גבוהה מאד במניעת הריון למשך תקופה ארוכה, עד 5 שנים. ניתן להרות תוך זמן קצר מרגע הוצאתו. 

יתרונות: נותן הגנה מסוימת מפני זיהומים באגן, דימום וויסתי מועט עד אל-ווסת, מותר בתקופת ההנקה 6 שבועות לאחר הלידה, מגן מפני סרטן הרחם והשחלות ומקטין את שיעור ההריונות החוץ רחמיים. 

 

חסרונות: מחזורי דימום בלתי סדירים המתאזנים בדרך כלל במהלך השנה הראשונה, כאבי ראש, עליה במשקל ולעיתים קושי בהסרת הצינוריות.
    
תכנון משפחה בשיטות טבעיות
    
משגל נסוג - כאשר הגבר יוצא מהוגינה לפני הפליטה. שיטה זאת אינה יעילה מספיק כאמצעי מניעה להריון, אך היא טובה יותר מלא לנקוט באף אמצעי. יעילות השיטה תלויה ביכולת הגבר לצאת בזמן לפני השפיכה. הכישלונות במניעת הריון בשיטה זו הינם כ 19 אחוז.
    
שיטת הימים הבטוחים - חשוב להבין את מחזוריות מחזור הווסת. אישה מבייצת (משחררת ביצית) ביום ה-14 לפני הופעת הווסת. הביצית יכולה להחזיק מעמד עד 24 שעות מרגע הביוץ. הזרע בעל כושר הפריה למשך כ 48 שעות מרגע השפיכה לתוך הוגינה.

 

כדי להימנע מפגישת ביצית-זרע יש להימנע מקיום יחסי מין וגינליים כ-3-4 ימים לפני יום הביוץ ועוד 2-3 ימים לאחר הביוץ. הזרע מחזיק מעמד יותר זמן מהביצית, ואז גם אם קוימו יחסי מין יומיים לפני הביוץ הזרע עדיין בעל כושר הפריה, וברגע שיש ביוץ הוא מסוגל להפרות את הביצית, לכן יש להימנע מספר ימים לפני הביוץ מקיום יחסי מין ובכך להקטין את הסיכוי לפגישת ביצית - זרע. מאותה סיבה יש להימנע מקיום יחסים לאחר הביוץ שכן הביצית שורדת עד 24 שעות ואין אפשרות לדעת בדיוק באיזו שעה התחיל הביוץ ומומלץ לקחת טווח ביטחון. 
 

על מנת להצליח בשיטה זו האישה צריכה להכיר היטב את מחזור הווסת שלה, כל כמה ימים מופיע הווסת והאם המחזוריות קבועה. אישה שמחזור הווסת שלה משובש, הסיכויים לכישלון השיטה אצלה גבוהים. שיעור כישלונות השיטה עומד על עשרים אחוז. ניתן ליעל שיטה זו על ידי שימוש בקונדום בימים ה"מסוכנים" ואז אין צורך להימנע מקיום יחסי מין מלאים, ובשאר הזמן ללא קונדום.
    
עיקור
    

שיטה הנהוגה בעיקר בחו"ל. מדובר בהליך כירורגי שנעשה לגבר או לאישה בו גורמים לאדם להפוך לבלתי פורה. הפעולה מבוצעת על ידי חסימת מעבר הביצית או הזרע. אצל הגבר מבצעים קשירת צינורית הזרע ואצל האישה מבצעים קשירת חצוצרות. התהליך לא משפיע על זקפה ושפיכה וגם עבור האישה לא חלים שינויים הקשורים להנאה וקיום יחסי מין. שינויים אלה ברוב המקרים בלתי הפיכים. 

 

 המדבקה 
 

המדבקה ('אורטו-אוורה') היא אמצעי מניעה חדשני, שמציע לראשונה את כל היתרונות הידועים של תכשירים הורמונליים, כלומר הגנה מצוינת מפני הריון ומחזורי וסת סדירים, ללא ההכרח ליטול מדי יום גלולות.

המדבקה משחררת באופן מבוקר מינונים נמוכים מאוד של הורמונים, שנספגים מהעור למחזור הדם. ההורמונים שבמדבקה דומים לאלה שבגלולה למניעת הריון, כלומר נגזרות סינתטיות של ההורמונים הנקביים פרוגסטרון ואסטרוגן. 

המדבקה נוחה וקלה מאוד לשימוש, והיא למעשה מעין פלסטר מרובע בגודל של בול גדול. היא מוצמדת לעור באזורים החלקים בגוף, כמו הירך, הזרוע או העכוז, ומוחלפת כל שבוע במשך שלושה שבועות, כשהשבוע הרביעי חופשי משימוש במדבקה. במשך שבוע ההפסקה מופיע המחזור החודשי.

למדבקה יעילות גבוהה ביותר במניעת הריון (99%) ויתרונותיה כוללים בין היתר את קלות ופשטות השימוש, חוסר הפרעה לפעילות המינית והיעדר השפעה של הפרעות במערכת העיכול על ספיגת ההורמונים, כפי שייתכן לפעמים בעת לקיחת גלולות.
 
החסרונות של המדבקה כוללים אפשרות נדירה שהיא תישמט מהעור (כ-2%), אם כי השימוש אינו מושפע מהזעה או מרחצה. המדבקה גם קשורה בשיעור נמוך מאוד של תופעות לוואי קלות, כמו רגישות יתר בעור באזור ההדבקה. בדומה לגלולות למניעת הריון גם המדבקה עלולה לגרום, בשיעור נמוך, לגודש בחזה, כאבי ראש ובחילות, ואינה מומלצת לנשים בסיכון גבוה ליצירת קרישי דם (פקקת). המדבקה אינה מגינה כמובן מפני מחלות מין ומחייבת מרשם רופא.
 
המדבקה כבר משווקת בהצלחה בארה"ב ובאירופה, ונראה שתוך כמה חודשים יוכלו גם הנשים בישראל לבחור באמצעי המניעה החדש והיעיל הזה. 
 
טבעת

הטבעת "Nuvaring" עשויה חומר פלסטי, דקיקה, גמישה, בקוטר של 5 ס"מ. אופן השימוש: האישה מחדירה אותה לנרתיק, כאשר המיקום המדויק לא חשוב. כעבור שלושה שבועות מוציאים את הטבעת מהנרתיק, ואחרי שבוע הפסקה מחדירים טבעת חדשה.
 
היתרונות: הטבעת מוחדרת בקלות על ידי האישה עצמה. אין דרך לא נכונה להחדרתה, כך שאם היא מונחת באופן נוח בנרתיק, היא מונחת באופן נכון. היא שיטה חודשית – כלומר, מוחלפת פעם בשלושה שבועות ואין צורך בנטילה יומית כמו בגלולות. שחרור רציף מהטבעת בנרתיק מבטיח רמות נמוכות, אך קבועות, של הורמונים בדם. השימוש בטבעת, בניגוד למצב בעת נטילת גלולות, לא מושפע מהפרעות בספיגה במערכת העיכול. היעילות של הטבעת גבוהה, 98% עד 99%.

החסרונות של הטבעת כוללים אפשרות שהיא תיפלט בטעות מהנרתיק. כמו כן, הטבעת מאבדת את יעילותה אם היא נמצאת מחוץ לנרתיק יותר משלוש שעות. לטבעת תופעות לוואי קלות, כולל הפרשות מהנרתיק (6%) וגירוי ודלקת בנרתיק (5%). הטבעת היא תכשיר הורמונלי שקשור באותם סיכונים שמיוחסים להורמונים שנמצאים היום בגלולות, ולכן נדרש מרשם של רופא. הטבעת אינה מהווה אמצעי מניעה חוצץ, כלומר היא לא מונעת הריון על ידי הפרעה למעבר תאי הזרע בנרתיק.

אין לטעות בין אמצעי המניעה ההורמונלי החדש לבין הדיאפרגמה או ההתקן התוך רחמי, שאף הם כונו בעבר בשם 'טבעת'.. 

 

הסליל

הסליל "Essure" הוא תחליף ייחודי לקשירת חצוצרות. חסימת החצוצרות מהווה אמצעי מניעה תמידי, כלומר בלתי הפיך, מפני הריון. הסליל הוא רשת מקופלת שמוחדרת לתוך פתחי החצוצרות שפונים לחלל הרחם, מבעד לצוואר הרחם, תחת הנחיה של היסטרוסקופ. הסליל נפתח ומקבע את עצמו במקום מיד אחרי ההחדרה, ומתאים את עצמו לקוטר החצוצרה של האישה. הסיבים של הסליל מעודדים צמיחה של רקמה לתוך הסליל ולחסימת החצוצרה באופן בלתי הפיך. זו השיטה היחידה היום לחסימת החצוצרות שאינה מחייבת ניתוח בדופן הבטן, כלומר בעיקר נמנע הצורך בביצוע לפרוסקופיה תחת הרדמה כללית.

יתרונות: הסליל ביעילותו הגבוהה (במשך שנתיים 99.8%), חזרה לפעילות מלאה תוך 1-2 ימים והיעדר הסכנות של לפרוסקופיה.

החסרונות: של הסליל כוללים צורך במיומנות גבוהה בביצוע היסטרוסקופיה וכשל בהחדרת הסליל ביותר מ-10% מהנשים. כמו כן, הסרתו מחייבת היסטרוסקופיה חוזרת ועלותו גבוהה.

יש לזכור שהסליל מהווה אמצעי מניעה בלתי הפיך, כלומר מתאים אך ורק לנשים שבוחרות לא להרות יותר.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן