מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > בדיקות ומעקב הריון

מה כולל המעקב הרפואי בזמן הריון?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 16/9/2017
מה כולל המעקב הרפואי בזמן הריון?

בכל כמה זמן צריך לבקר את רופא הנשים? מה זה כרטיס הריון? והאם כל אישה אמורה לעבור מעקב הריון גם בתחנת טיפת החלב?

את תקופת ההריון חשוב לנהל תחת מעקב רפואי של רופא נשים, ובנוסף לכך, במקרים מסוימים במידה ומפנים אתכן - גם בתחנה לבריאות המשפחה אצל אחות טיפת החלב. 
   
לאחר שגילית כי את בהריון, עליך לפנות לרופא נשים, זאת על מנת לקבל אינפורמציה בנושא הבדיקות השונות שיש לערוך בתקופת ההריון.

כיום נהוג לבצע מעקב הריון בתחנות טיפת החלב רק כאשר לא מדובר בהריון ראשון או במידה וקיימת בעיה כלשהי המונעת מרופא הנשים שלך ומקופת החולים לבצע מעקב ראוי בהריון הראשון.

במידה ומדובר בהריון שני, שלישי וכן הלאה - בהחלט קיים סיכוי שמעקב ההריון שלך יתבצע בתחנת טיפת חלב, אבל גם כאן הדבר נתון להחלטתו של הרופא המטפל בך.

קיימות בדיקות שיש לבצע עד לשבוע העשירי להריון, שכן במידה ומתגלות בעיות ויש צורך בהפסקת הריון רצוי לעשות זאת בשלב מוקדם של ההריון.

הריון מרובה עוברים הינו בר סיכון גבוה, ומחייב השגחה צמודה יותר לאורך כל תקופת ההריון.

לפניך טבלת מעקב הריון, שוב עליך לקחת בערבון מוגבל את תדירות הביקורים בטיפת החלב ולקבוע אותם בהתאם להנחיות שתקבלי מרופא הנשים שלך.
    

טבלת תדירות ביקור אצל רופא נשים


    
הבדיקות וההדרכות המתקיימות במסגרת טיפת חלב:
    
טיפת חלב נותנת שירותי יעוץ, הדרכה ומעקב אחר התפתחות הריון.

המטרה במעקב טיפת חלב היא לאפשר לאישה ההרה להישאר במצב בריאות תקין בכל תקופת ההריון, לזהות נשים בסיכון, לעקוב אחר הבדיקות, לזהות צרכים בריאותיים, לפעול ולהנחות בהתאם.
   
הביקורים אצל אחות טיפת חלב אינם קשורים בהכרח לביקורים אצל רופא הנשים. האחות תלווה את האישה ההרה לאורך כל ההריון, תייעץ לה בכל הקשור לה ולמשפחתה בתקופה זו, ותכינה לתקופה ולצרכים שלאחר הלידה.

הפעילויות והפגישות הנערכות במעקב הריון המתבצע בטיפת חלב כוללות:
    
1. הערכה שיטתית על מהלך ההריון ומצב בריאות האישה, ע"י ביצוע בדיקות תקופתיות: משקל, לחץ דם, שתן, וכו'. (לחץ הדם בחצי הראשון של ההריון נמוך יותר מהרגיל, ואילו בשלשת חדשי ההריון האחרונים לחץ הדם חוזר לערכו מלפני ההריון).
    
2. הפניה לבדיקות יזומות ומתוכננות לגילוי מוקדם של מומים מולדים: בדיקת חלבון עוברי, מי שפיר, סיסי שליה, אולטרה סאונד, טיי-זקס, בדיקות גנטיות נוספות ("בדיקות סקר") .
    
3. בדיקת "אנמנזה סיעודית": איסוף מידע בריאותי מהאישה ההרה לגבי מחלות של האישה או במשפחתה הקרובה, ניתוחים, תופעות בריאותיות חריגות אצל האישה או במשפחתה הקרובה (כגון פיגור שכלי), ומידע לגבי הריונות קודמים.
    
4. הפניה לבדיקות שגרתיות לפי נהלים מסודרים: ספירת דם, סוג דם, בדיקות סוכר. מטרת בדיקות אלו הנה בעיקר לצורך זיהוי מוקדם של  רעלת הריון. בנוסף תיתן האחות המלצות לקבלת תכשירי ברזל לפי תשובת בדיקת דם.
    
5. ייעוץ והדרכת האישה ובני משפחתה: הריון, לידה, הנקה. התארגנות  המשפחה אחרי הלידה, קבלת תפקיד ההורות והטיפול בתינוק.
    
6. הפניה לרופא נשים וביצוע מעקב אחר תוצאות בדיקותיו.
    
7. ניהול כרטיס מעקב הריון הכולל את כל הפרטיים הרפואיים הרלוונטיים. כרטיס זה תישא האישה ההרה לכל מקום. רופא הנשים גם הוא יעדכן כרטיס זה בביקוריה אצלו. בבא העת תציג האישה ההרה כרטיס זה בבית החולים בהגעתה ללידה.

 

*במידה ומעקב ההריון שלך לא מתנהל בתחנת טיפת חלב, עליך לעבור מעקב הריון מסודר אשר ינוהל על ידי אחות ההריון בקופת החולים בה את חברה, מעקב אשר עליו יפקח רופא הנשים שלך.

 

לפירוט מלא של מעקב ההריון והדפסת טבלת מעקב - לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן