מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

מידע רפואי ברשת: כללי זהירות חשובים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 19/11/2017
מידע רפואי ברשת: כללי זהירות חשובים

בניגוד למה שרבים חושבים ומאמינים, התייעצות באינטרנט לא יכולה להחליף התייעצות עם רופא או איש מקצוע אחר בכל תחום רפואי כזה או אחר. לפניכם מספר כללי זהירות

בשנים האחרונות הפכה הרשת האינטרנטית לכלי המכיל בתוכו מידע חשוב בתחומי הבריאות השונים. רבים מאתנו מחפשים מידע רלוונטי בתחומי הרפואה השונים, עוד בטרם הם פונים בכלל לרופא או לאיש מקצוע אחר לבדיקה. אנשים נוספים לא טורחים בכלל לגשת להתייעצות עם איש מקצוע ומסתפקים בהתייעצות בפורומים, בעמודים מקצועיים בפייסבוק ובאתרים המכילים מאמרים שונים.
 

התופעה החדשה, הנפוצה מאוד בקרב הורים לילדים, הפכה לבעייתית במיוחד: גם מכיוון שלעתים המידע שאנו קוראים באינטרנט וההנחיות אותן אנו מאמצים כלל לא מתאימים לבעיה הרפואית ממנה סובל ההורה או הילד וגם מכיוון שהתייעצות באינטרנט ממש, אבל ממש, לא יכולה להחליף התייעצות עם איש מקצוע, פנים מול פנים, בשילוב עם ביצוע בדיקות ואבחונים, המסייעים בהתאמת הטיפול לבעיה הרפואית.
 

אפילו קופות חולים ובתי חולים שונים נסחפו אחר הטרנד החדש והם מציעים שירותי רופא-אונליין, מבטיחים לאבחן ולהתאים טיפול במצבים בריאותיים שונים. אך שוב, חשוב לזכור, שלא ניתן לאבחן ולטפל כראוי מבלי להיבדק כראוי.
 

בכל הנוגע לילדים, גם כאשר מדובר בבעיות התפתחות, תזונה, הנקה ועוד - ברוב הפעמים יהיה קשה מאוד לאבחן את הילד מבלי להכיר את ההיסטוריה הרפואית-התפתחותית שלו, מבלי לראות אותו, לבדוק אותו ולהבין האם מדובר בבעיה אמיתית הדורשת טיפול מקצועי או סתם הורה אוהב שקצת מודאג יתר על המידה.
 

כאשר בכל זאת בוחרים לשאוב מידע רפואי-מקצועי מהרשת, יש לשים לב למספר דברים חשובים:
 

1. תאריך הכתבה - הנחיות משרד הבריאות משתנות מעת לעת, לכן הנחיות שהיו נכונות לשנת 2010 לא בהכרח יהיו נכונות ותקפות גם בשנת 2014. לכן שימו לב מהו התאריך המצוין בכתבה או בהודעה שבה אתם מעיינים.
 

2. מהו דירוג האתר - אם הזנתם שאלה כלשהי במנוע החיפוש, מומלץ להתייחס ברוב המקרים לתוצאות הראשונות שעלו, לרוב הן גם האמינות ביותר (אבל חשוב לציין שגם כאן יש לקחת את הדברים בערבון מוגבל).
 

3. סיומת האתר - גם כאן חשוב מאוד לשים לב למידע, לדוגמה אתר שהסיומת שלו היא gov הוא אתר ממשלתי ובו מידע מהימן, בעוד אתר הסיומת שלו היא biz או com עלול להיות אתר מסחרי בו המידע לא בהכרח אמין.
 

4. הרחיבו את החיפוש או צמצמו אותו בהתאם לתוצאה שקבלתם - במידה והתשובה לא ספקה אתכם נסו לבדוק את הנושא בהרחבה באמצעות גלישה באתרים אחרים. ידח עם זאת, פעמים רבות צריך גם לדעת מתי לעצור. פעמים רבות תסמינים של מחלה פשוטה וקלה יתאימו גם לתסמינים של מחלה קשה מאוד (לא עלינו), לכן חשוב לקחת את הדברים בפרופרציות הנכונות ופשוט לפנות לאיש מקצוע בהקדם מבלי להמשיך להתבלבל ולהלחץ.
 

לסיום אנו חוזרים ואומרים - התייעצות באינטרנט לא יכולה להחליף התייעצות עם רופא או איש מקצוע אחר בתחום כזה או אחר! גם אם תשאלו את הרופא הכי טוב בעולם שאלה בפורום, רוב הסיכויים שלא יידע לאבחן את הבעיה ולהתאים לה טיפול מבלי לבדוק אתכם או את הילד.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן