מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

הדבקות ילדים בטפילים של כלבים וחתולים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 19/11/2017
הדבקות ילדים בטפילים של כלבים וחתולים

בעלי חיים, הגדלים בבית, עלולים לסבול מטפילים שונים שעלולים להדביק את בני הבית. בכתבה זו תוכלו ללמוד כיצד להגן על בני המשפחה מפני תולעים, עקיצות פרעושים ומחלות נוספות

כלבים וחתולים הינם בני בית, ובמקרים רבים אוכלים וישנים עם כל בני המשפחה. יתרונותיו של הקשר ההדוק בין ילדים ובעלי חיים כבר הוכחו, הן מבחינה בריאותית כמחזק את מערכת החיסון של ילדינו, והן מבחינה רגשית וחברתית.
 
במקביל לשילוב העמוק של בעלי החיים בתוך הבית והמשפחה, יש לזכור כי כלבים וחתולים עלולים לסבול מטפילים שונים העלולים להדביק את בני הבית, ובמיוחד ילדים ותינוקות. יש להדגיש כי בשום אופן אין מדובר במחלות קשות ומסוכנות, ובוודאי שאין צורך "לגרש" את בעלי החיים מביתנו, אולם כדאי ללמוד להכיר את אותם טפילים, ועל ידי פעולות פשוטות להפטר מהם ולמנוע הדבקה לא רצויה.
 
תולעים
כלבים המטיילים בחוץ עלולים להידבק מטפילי מעיים (תולעים), ע"י אכילת צואה של חתולי רחוב או של כלבים אחרים. כלבים שנדבקו עלולים לסבול מהקאות ושילשולים וגירוי בפי הטבעת, ולהפגין תיאבון מוגבר ואכילת עשב מוגזמת. ביצי התולעים עלולות להתפזר על פרוות הכלב וברחבי הבית. מגע של הילדים עם צואת הכלב או ליקוק/ נישוק פה הכלב, עלולים לגרום להדבקה. 
 
בעזרת טיפול נגד תולעים לכלב ניתן להיפטר במהירות מאותם טפילים. מומלץ גם לשמור על כללי היגיינה בסיסיים כמו: שטיפת ידיים לפני הארוחות, שטיפת כלי האוכל של הכלב וניקוי איזור הרביצה שלו. 
 
ילדים שנדבקו בטפילי מעיים עלולים לסבול מכאבי בטן וגירוי בפי הטבעת. 
 
בדיקת צואה פשוטה לילדים ולכלבים יכולה לאשש את החשד להדבקות, וטיפול תרופתי מהיר וקל יפתור את הבעיה.
 
פרעושים וקרציות
פרעושים וקרציות נמצאים הן על פרוות הכלבים והחתולים, והן על האדמה בגינות ובפארקים. כלבים וחתולים החיים בחוץ נוטים מן הסתם לסבול מהם יותר, אך גם חתולים החיים רק בתוך הבית עלולים להדבק בטפילים בעקבות מגע עם כלב נגוע, ואפילו במגע עם סוליות נעליים נגועות בטפילים שהכנסנו מבחוץ. אמנם בני האדם אינם מועדפים על ידי טפילים אלו, אולם אם רמת הנגיעות שלהם בסביבה גבוהה, הם עלולים להציק גם לנו. פרעושים גורמים בעיקר לעקיצות בידיים וברגליים, לגירוד עז ולפצעים על העור. קרציות הן טפילים מוצצי דם העלולים לגרום לחום גבוה ולכתמים אדומים על העור.
 
גם במקרה זה טיפול נכון יפתור את הבעיה במהירות. מומלץ להקדים תרופה למכה, ולרסס את חיות המחמד מידי חודש כטיפול מונע נגד טפילים אלו, להדביר את הגינה לפני חודשי הקיץ, ולענוד קולר נגד קרציות על צוואר החתול או הכלב. 
 
מומלץ להתייעץ עם הוטרינר לגבי סוג הטיפול המתאים לבעל החיים, ולהמנע משימוש בחומרי הדברה שאינם מתאימים לחיה על מנת שלא תיגרם הרעלה.
 
פטריות עור
חתולים עלולים להיות נגועים בפטריית עור בצבע אדום המוקפת בקשקשת, שעלולה להיות מפושטת על פני כל הגוף. הפטריה גורמת לקרחות בפרוות החתול, והחתול עלול להעביר אותה מאיזור לאיזור על פני גופו על ידי ליקוק, ולגרום להדבקת בני אדם. 
 
לסיכום: יש לזכור שמניעה פשוטה יכולה למנוע הדבקות בטפילים אלו, ובכל מקרה לא מדובר בבעיה רפואית שאינה ניתנת לטיפול מהיר ומוצלח. 
 
במקרה של חשד לטפילים, מומלץ להביא את בעל החיים אל הוטרינר על מנת שיאבחן את הבעיה ויתאים לה את הטיפול המדוייק.
 
המאמר נכתב ע"י ד"ר אלון שיינר, וטרינר, מנהל המרכז הרפואי לחיות ברמת גן: בית חולים וטרינרי, מספרת כלבים ופנסיון תחת קורת גג אחת.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן