מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

נשים > זכויות נשים - ייעוץ משפטי

משמורת משותפת: האם האב צריך לשלם מזונות?

מאת: רז-רוסו, משרד עורכי דין | פורסם: 8/2/2014
משמורת משותפת: האם האב צריך לשלם מזונות?

לאחרונה דחה בית המשפט לענייני משפחה תביעה שהוגשה ע"י אם למזונות ילדים, זאת לאור העובדה כי שני ההורים מקיימים משמורת משותפת על ילדיהם. מה חשוב לדעת על המגמות הנוגעות לפסיקה זו

לאחרונה ובצעד תקדימי, דחה בית המשפט לענייני משפחה תביעה שהוגשה ע"י אם למזונות ילדים לאור העובדה כי שני ההורים מקיימים משמורת משותפת על ילדיהם.
 
מדובר במקרה בו הצדדים הינם הורים לשלושה ילדים בני 6-11 שנים. שני ההורים חלקו ביניהם את כלל המטלות ההוריות בחלקים שווים ונשאו בהוצאות הילדים בחלקים שווים. כמו כן, שכרו של האב זהה לשכרה של האם. 
 
הדיון נסוב סביב שאלת חיוב האב בתשלום דמי מזונות לידי האם- כאשר מתקיימת משמורת משותפת בין שני ההורים.
 
בית המשפט קבע כי חיוב מי מההורים בתשלום דמי מזונות לידי ההורה האחר במקרים בהם מתקיימת משמורת משותפת, אמור להיעשות רק במקרים בהם קיימים פערים כלכליים משמעותיים ביניהם, אותם יש לאזן בזהירות רבה, על מנת למנוע כל פגיעה בטובתם וברווחתם של הילדים.
 
בית המשפט קבע: "משמדובר במשמורת משותפת, חלוקת אחריות הורית זהה, והכנסות דומות, אין מקום לפסיקת תשלום מי מזונות מהורה אחד למשנהו".
 
לסיכום: במהלך השנים האחרונות נכתבו מספר פסקי דין בעניין חבות האב וגובה דמי המזונות כאשר מתקיימת משמורת משותפת, מהם ניתן ללמוד כי קיימות דעות רבות המביאות למסקנות שונות במקרים דומים.
 
אין להתעלם מכך שהפחתת שיעור המזונות או קביעה כי האב פטור מחובת תשלום מזונות ילדים לידי האם, טומנים בחובם חשש כי משמורת משותפת עלולה להיחשב ל"כדאית" יותר מבחינה כלכלית, ובכך, ייווצר תמריץ לפתיחת חזית סכסוך חדשה בין הורים בעניין משמורת הילדים, כאשר האב יבקש משמורת משותפת מתוך מטרה להפחית את גובה דמי המזונות ותוך שבלהט המאבק והסכסוך בין ההורים, תישכח טובת הילדים.
 
לפיכך, על בתי המשפט לענייני משפחה לעמוד על המשמר ולוודא כי בכל מקרה ומקרה, אישור הסדר משמורת משותפת יענה באופן מלא אחר טובת הילדים וצורכיהם.
 
הכותבות, הדס ויינפלד רוסו וקרן רז הינן עורכות דין ושותפות במשרד רז-רוסו משרד עורכי דין. לתגובות פנו אלינו לכתובת hadas@raz-russo.co.il. לקריאת מאמרים נוספים ניתן להיכנס לאתר האינטרנט: www.raz-russo.co.il ולדף הפייסבוק: רז-רוסו משרד עורכי דין.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן