מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

דברים שממש מעצבנים ילדים קטנים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 10/12/2018
דברים שממש מעצבנים ילדים קטנים

זה מאוד פשוט לעצבן פעוטות וילדים קטנים, פעמים רבות ניתן לחסוך את סגת הבכי והצעקות אם רק נהיה קצת יותר חכמים, זהירים ויצירתיים

להיות הורה לפעוטות זה עסק לא פשוט, למרות שהם מתוקים, מקסימים וכובשים, הם גם נוטים לבכות ולהתעצבן בקלות מכל שטות, דבר הגורם להורים רבים להלך לידם על קצות האצבעות, בתקווה שהם לא יתחילו לצעוק, לבכות ולכעוס.
 

אז בכדי לסייע לכם לשמור על השקט בבית, רכזנו עבורכם כמה דברים שממש מעצבנים ילדים קטנים, שכדאי שתשקלו טוב טוב בטרם תבצעו אותם ותשאלו את עצמכם אם הצעד שווה את הסערה שתגיע אחריו:
 

1. להעיר ילד משנתו - נכון, לעתים אין ברירה וחייבים להעיר אותם (כי הגיע הזמן ללכת לגן, כי אתם חוששים שלא ישנו טוב בלילה ועוד), אבל לפעמים פשוט עדיף להניח להם ולתת להם לישון. גם אנחנו לא משתגעים על זה שמישהו מעיר אותנו משינה טובה ומתוקה - וכך גם הם. אז בסופי שבוע וחופשות, לא יקרה כלום אם תצאו קצת מהשגרה ומסדר היום הקבוע, תפגינו קצת גמישות ואם הילד ישן - תנו לו לישון ולהתעורר בעצמו ומיוזמתו.
 

2. לריב איתו על בגדים - נכון, הטעם האופנתי של פעוטות וילדים קטנים הוא לא משובח במיוחד, אבל האם באמת שווה לריב איתם בכל בוקר לפני הגן? האם לא עדיף לאפשר להם ללבוש מה שהם רוצים ולפתוח את הבוקר עם חיוכים במקום עם ויכוחים? תנו לילד אופציית בחירה, אפילו בין שלוש חליפות, אבל הניחו לו להיות זה שאומר את המילה האחרונה.
 

3. להפסיק תוכנית אהובה באמצע - אין דבר מעצבן יותר מזה שמישהו מפריע לך לראות תוכנית שאתה אוהב, כך גם אצל מבוגרים שצופים באדיקות בסדרות שונות, בחדשות או בכל תוכנית אהובה אחרת. פעמים רבות הורה יפסיק את הצפייה של הילד בתוכנית אהובה כדי ללכת להתקלח, לאכול או לכל מטרה אחרת. אבל אם כבר אפשרתם לילד לראות טלוויזיה, תנו לו לפחות לסיים את הפרק. האם החמש דקות שנותרו לתוכנית באמת יעשו את ההבדל? כן, הם יעשו אותו אם תפסיקו והילד יצרח במשך שעה במקום לראות עוד חמש דקות תוכנית קצרצרה.
 

4. כשמבטיחים ולא מקיימים - הורים נוטים פעמים רבות לפזר הבטחות שקשה להם לקיים אותן: אבא יחזור מוקדם מעבודה ותשחקו, אמא תקח אותך ליום כיף בלונה פארק, בשבת נצא לבילוי משפחתי בגן החיות ועוד ועוד. אבל למרות הכוונות הטובות של ההורים, לא תמיד ניתן לקיים את מה שמבטיחים ולכן עדיף לא להיכנס לפינה הזו מראש. אל תבטיחו לו דברים שלא תוכלו לעמוד מאחוריהם, כך תמנעו מצב בו הילד מתאכזב. בנוסף כך תוכלו גם ללמד אותו דבר או שניים על הבטחות וקיומן, הסבירו לו כמה חשוב לקיים הבטחות גם כאשר הדבר הפוך והוא מבטיח משהו, כשם שהוא מצפה זאת מכם.
 

5. כינויי חיבה - להורים יש נטייה לקרוא לילד המתוק שלהם באינספור כינויי חיבה, חלקם מצחיקים, חלקם אפילו שלא בכוונה מעליבים. לכן אם הילד לא משתף פעולה עם הכינוי שהדבקתם לו - הפסיקו לעשות זאת.
 

6. אל תצחקו עליהם - פעמים רבות, מבלי לשים לב, אנו צוחקים על הילדים. זה לא בגלל שאנו רוצים לפגוע בהם, זה פשוט מכיוון שהם כל כך חמודים ומצחיקים (כאשר הם משבשים את השפה, לובשים נעליים הפוך, ועוד). אבל מה שמתפרש אצלנו כצחוק אוהב ונטול כוונות רעות, עלול לפגוע בילד ולגרום לו לתחושה לא נעימה, לכן היו רגישים כאשר אתם צוחקים ונסו להסביר לו את ההבדל בין לצחוק עליו ולצחוק איתו.
 

7. אתה לא מחליט עלי! - בוודאי כבר יצא לכם לשמוע את המשפט הזה אם יש לכם ילד קטן בבית וזה בסדר גמור, ילדים קטנים המגלים את עצמאותם רוצים לחוש כמו גדולים וממש לא רוצים שאתם תחליטו עליהם :-). לכן תהיו יצירתיים, ממש כמו בסעיף שעסק בבגדים כך לגבי כל דבר אחר, נסו לקחת את השליטה בידיים ממקום אחר וגם כאשר אתם מחליטים עליהם תתנו להם להרגיש שהם החליטו בעצמם.
 

8. אל תאבדו - ילדים קטנים קשורים לכל מיני חפצים: לשמיכי, למוצץ, לבובה ועוד. כהורה תפקידכם לשמור על אותם חפצים ואם אתם חוששים שהם עלולים ללכת לאיבוד - ארגנו אופצייה חלופית. לדוגמה שמרו מוצץ זהה במגירה או הקפידו להרגיל את הילד לחיתול בד ולא לשמיכה (אותו תכבסו) כדי שבמידה ויילך לאיבוד תוכלו לתת לו את החיתול התאום האבוד.
 

9. אל תחקו אותם - נכון, זה נורא מפתה לחקות את האופן שבו הם מעקמים פרצוף, הולכים מצחיק, מדברים ועוד, אבל זה גם מאוד מעליב, אז תחזיקו את עצמכם חזק ואל תעשו זאת. מה גם, שכאשר אתם מחקים אותם אתם לעתים מחזקים דברים כגון התפתחות שפה לא תקינה - אין צורך לתקן ילד שאומר מילה משובשת, אבל כאשר אתם חוזרים עליה עוד ועוד אתם גם לא מסייעים לו להתקדם וללמוד מהי הדרך הנכונה לומר אותה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן