מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


פעוטות > חינוך והצבת גבולות פעוטות

עשו ואל תעשו: כשהילד מתנהג לא יפה מחוץ לבית

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 13/1/2019
עשו ואל תעשו: כשהילד מתנהג לא יפה מחוץ לבית

כאשר הילד חווה התקף זעם במקום ציבורי, הורים רבים לא יודעים מה לעשות עם עצמם מרוב בושה ולכן מבצעים טעויות רבות שלא תורמות דבר לסיטואציה המאוד לא נעימה

ילדים הם מתוקים, מקסימים ונפלאים, אבל הם גם נוטים לשגע את הוריהם לפעמים: בוכים, צועקים, זורקים דברים, מרביצים ומשתוללים. כאשר ילד חווה התקף זעם שכזה מחוץ לבית, פעמים רבות ההורה לא יודע כיצד להגיב, לרוב בשל מבוכה, חשש ממה שיחשבו עליו הסובבים או מסיבות שונות נוספות.
 

ראשית עליכם לזכור, שכשם שתקפידכם ללמד, להציב גבולות ולחנך את הילדים כאשר אתם שוהים בבית, כך זהו תפקידכם כאשר אתם מבלים בביתם של חברים, בגן השעשועים או בכל מקום אחר. כאשר ילד חווה התקף זעם במקום ציבורי וההורה חש לא בנוח עם כך - לרוב הוא גם יעשה טעויות רבות, שכדאי וחשוב להימנע מהן. כמה מהן לפניכן:
 

1. אל תתנצלו - כאשר ילד מתנהג לא יפה במקום ציבורי, פעמים רבות נשמע את הוריו מתנצלים ומתרצים את ההתנהגות עם משפטים כגון "יש לו מצב רוח רע היום" או "הוא כנראה עייף הוא לא ישן טוב בגן או בלילה". אין צורך לצאת בהצהרות והתנצלויות, כל הילדים חווים רגעים פחות טובים, סובלים מעת לעת מחוסר מצב רוח והילד שלכם הוא לא יוצא דופן, לכן כל הצהרה היא מיותרת וגם מאוד לא נעימה עבור הילד.
 

2. אל תעשו פרצופים - מכיוון שכפי כבר ציינו כל הילדים חווים לעתים התקפי זעם קטנים או גדולים, אל תשפטו הורים אחרים. אל תעברו בגן השעשועים ליד אמא שהילד שלה צורח ותעקמו פרצוף, זכרו גם אתם יכולים להיות במקומה בעוד פחות מחמש דקות. הדבר רק יגרום לה לחוש עוד יותר לא בנוח, דבר שישפיע גם על תגובתה כלפי הילד שלה.
 

3. לא להשקיט עם אוכל - אוכל זה לא מוצץ, הוא לא פתרון קסם והוא לא אופציה. אם ילד בוכה אל תציעו לו סוכריה, חטיף או כל מאכל אחר בכדי להשתיק אותו. 
 

4. שמרו על הגבולות שקיימים בבית - ילד אשר בוכה, צועק או מרביץ במקום ציבורי לא שונה מילד שעושה זאת בבית. התעלמו מכך שאתם מחוץ לבית ותפעלו בדיוק כפי שאתם פועלים בבית.
 

5. תנו להיגיון לדבר - אם ילדכם מרביץ לילד אחר, רץ כביש או עושה כל פעולה כזו או אחרת שלא מקובלת עליכם - קחו אותו לכמה דקות הצידה. הסבירו לו מדוע הוא לא יכול להמשיך כך, מה ההגיון העומד מאחורי הדברים (לדוגמה הכביש הוא מקום מסוכן, אני דואגת לך ולכן לא מוכנה שתתקרב לשם). הסבירו לילד שאם לא יקשיב לכם תאלצו ללכת הבית, לא בגלל שזה עונש אלא בגלל שאתם לא מוכנים שהוא יסכן את עצמו ואת הסביבה או מכיוון שהבילוי הנעים שלכם מחוץ לבית הפך לחוויה לא נעימה.
 

6. שימו לב לטון - חשוב גם להבין שכאשר אתם צועקים על הילד אתם גם מביכים אותו וגם הוא מתקשה להקשיב ולהפנים את הדברים שאתם אומרים לו, לכן דברו בטון סמכותי ורוגע מבלי להתפרץ.
 

7. תוותרו על איומי סרק - לעתים ניתן לשמוע בגן השעשועים אמהות או אבות ה"מאיימים" על הילד שלהם כי אם לא יתנהג יפה הם יילכו הביתה. אותם הורים מאיימים כך במשך שעות אבל לא באמת פועלים. אם אתם רוצים שהילד יבין שאתם רציניים ויבין את ההשלכות של הפעולות שהוא מבצע וההתנהגות שלו, עליכם להסביר פעם אחת, פעם שנייה ובפעם השלישית באמת ללכת הביתה ולא סתם לאיים מבלי לעמוד מאחורי הדברים.
 

8. אל תשפילו את הילד - ילדים הם כמו מבוגרים, הם פעמים רבות נבוכים, חשים מושפלים וחושבים על מה שהסביבה חושבת עליהם. לכן חשוב לכבד את הילד, לא לצעוק עליו, להביך אותו ולהשפיל אותו לא בבית ולא כאשר אתם נמצאים במקום ציבורי.
 

9. פסק זמן - כמו בבית כך גם בחוץ, לעתים כל מה שהילד צריך זה כמה דקות של פסק זמן, בהן הוא יושב בקרבתכם, אתם מלטפים אותו, מדברים אליו בטון רגוע, מסיחים את דעתו ומסייעים לו למצוא שוב את המקום הרגוע שבתוכו.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן