מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > לידה

מה הן התופעות הנפוצות לאחר הלידה?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 26/11/2018
מה הן התופעות הנפוצות לאחר הלידה?

תקופת משכב הלידה נמשכת שישה שבועות, היא מתחילה מרגע יציאת השליה ועד להתכווצות הרחם לגודלו הרגיל. בואו לקרוא על התופעות שאתן צפויות לחוות ועל הדרך להתמודד איתן

תקופת משכב לידה מתחילה מרגע יציאת השליה ועד להתכווצות הרחם לגודלה הרגיל, תקופה של שישה שבועות. בתום תקופת משכב לידה על האישה להיבדק על ידי רופא נשים כדי לוודא שהכל תקין.
    
במשך תקופת משכב לידה כל המערכות חוזרות לתפקודן הרגיל. מתחילים לרדת במשקל והגוף מתחיל לחזור לעצמו. במהלך תקופה זו מותר להתחיל לחזור לכושר, לעשות תרגילי התעמלות וספורט בהדרגה. נשים שעברו ניתוח קיסרי, צריכות לחכות שישה שבועות לפני שתתחלנה בתרגילי התעמלות, ורק לאחר קבלת אישור רפואי מרופא הנשים שלהן.
    
לאחר לידה קיימים שינויים פיזיולוגיים, אנטומיים והורמונליים מאוד מהירים. הגוף עובר מצבי דחק. עקב שינויים אלה יש חזרה למצב טרום הריון.
    

    
משכב לידה - תופעות פיזיולוגיות
    
בימים הראשונים האישה מדממת במשך 6-8 ימים, כשמתוכם ביומיים הראשונים הדימום חזק ואדום. בימים ראשונים אלו יכולים לצאת גושי דם כשאת עוברת ממצב של שכיבה לעמידה וזו תופעה נורמלית. אם נראה לאישה שהיא מדממת יותר מדי, עליה לפנות לאחות או לרופא לבדיקה.

במשך הזמן הדימום הופך להפרשה ורדרדה ואחר כך חומה כמו בסיום מחזור הווסת, ותהליך זה יכול להמשך לאורך כל תקופת משכב הלידה. לעומת זאת ישנן נשים שאצלן מסתיים הדימום תוך 3 שבועות.

    
בנוסף לדימום נוטות נשים רבות לסבול מהתופעות הבאות:

 

1. סחרחורות - בגלל עייפות וירידה בהמוגלובין, לכן מומלץ לרדת מהמיטה בפעם הראשונה בנוכחות אחות. בכל ירידה על האישה לעבור קודם לשכיבה על הצד ומשם לישיבה ורק אחר כך לקום לעמידה.

2. כאבים בשדיים - כתוצאה מגודש.

3. כאבים בתפרים - ניתן לטפל ע"י שטיפות חוזרות, הנחת תחבושות קרות מהפריזר, קצף שניתן לרכוש בבית מרקחת.

4. עצירות - בגלל פחד ללחוץ על התפרים וכאבים באזור, וגם בגלל שלא נמצאים בבית (השפעה פסיכולוגית). ניתן לטפל על ידי שתייה מרובה, תזונה עשירה בתאית, ונרות.

5. טחורים - כתוצאה מהצירים והלחץ בזמן הלידה. ניתן לטפל על ידי שטיפות תכופות, תחבושות מגנזיום 33 אחוז, פדים מוכנים עם חומר מקל, משחות ונרות. לעיתים רחוקות יש צורך בהתערבות כירורגית.

6. קושי במתן שתן - בגלל בצקת ולחץ על עצבים באזור.

7. בריחת שתן - כתוצאה מלחץ על כיס השתן בגלל צניחת הרחם. בדרך כלל מסתדר עם הזמן, אם לא ניתן להיעזר בטיפול פיזיותרפי. הטיפול הפיזיותרפי הוא בתחום האורוגינקולוגיה לשיפור תפקוד רצפת האגן אחרי הלידה, כתוצאה מהתרופפות שרירי ריצפת האגן והרצועות התומכות בשלפוחית השתן וצניחת הרחם.

 

8. כאבי גב - בתקופה שלאחר הלידה סובלות נשים רבות מכאבי גב שמקורם בסיבות שונות - שמירת הריון בשכיבה, זריקת אפידורל, תנוחת הלידה, עלייה גדולה במשקל האם בעת ההריון ועוד. ניתן לטפל בכאבים באמצעות טיפולים טבעיים שונים (דיקור, שיאצו, ועוד). מומלץ להתייעץ גם עם אורטופד במידה והכאבים בלתי נסבלים. יש לקחת בחשבון שלעתים הכאבים עלולים להמשך גם חודשים לאחר הלידה.
 

9נשירת שיער נשים רבות סובלות לאחר הלידה מנשירת שיער ברמה כזו או אחרת. אצל חלק מהן התופעה מתחילה ממש לאחר הלידה ואצל חלק היא פורצת מספר חודשים לאחר הלידה. התופעה שעלולה להימשך חודשים בודדים ויכולה להימשך גם שנה. בכדי למזער את התופעה ולסייע לה לחלוף הקפידו על תזונה נכונה, שעות שינה, שתיית מים, נטילת ויטמינים ועל טיפול נכון בשיער.
 

10קרעים בפי הטבעת ובפירנאום - תופעה לא נעימה זו מתרחשת לרוב בלידה וגנילית, במקרים בהם נולד תינוק גדול, נעשה שימוש במכשירים, לידה מהירה מדי, לחץ כבד על רצפת האגן ועוד. קרעים קלים מתאחים כעבור זמן מה אך אותם קרעים גם עלולים לגרום לחוסר שליטה על הסוגרים, כאבים חזקים מאוד ועוד. מומלץ להתייעץ עם רופא לגבי הטיפול במצב, ישנם מקרים המחייבים התערבות כירורגית בעוד חלק מהמקרים יחלפו מעצמן עם טיפול נכון (שמירה על תזונה מתאימה, תרגילי רצפת אגן, שמירה על היגיינה, שימוש בתחבושות מגניזיום ועוד).

 


     
    
יחסי מין לאחר לידה
    
ניתן לחזור לפעילות מינית וגינלית כשבועיים עד ארבעה שבועות לאחר לידה כאשר הדימום נפסק וצלקת החיתוך החלימה. בששת השבועות הראשונים עד שישה חודשים לאחר לידה קיימת פחות הפרשה וגינלית ונתקלים במצב של יובש בנרתיק בזמן קיום יחסי מין. ניתן להשתמש בג'ל מסוגים שונים כתחליף להפרשה הטבעית עד שזו תחזור. הטיפול בתינוק דורש תשומת לב וזמן ומוביל לעייפות וחוסר אנרגיות ומשפיע על הרצון לקיום יחסי מין.
    
    
מצב הרוח
    

בתקופת משכב לידה האישה חשופה לשינויים במצב הרוח ממצב של דכדוך עד למצב של דיכאון כפי שמפורט בהמשך. חשוב לדעת שמצבים אלה נפוצים מאוד, ורצוי לפנות לעזרה מקצועית של אחות טיפת חלב או רופא משפחה לקבלת עזרה, ולא לתת למצב להתדרדר.
    
לידה נחשבת לשיא בחייה של האישה ונוטים לראותה כטבעית ומובנית מאליה. קיימת אמונה שהרגש האימהי הוא ספונטני ואמהות יכולות למלא את התפקיד שלהן ללא קושי. כיום יש נכונות להכיר בקשיים הקשורים לחווית האמהות. 

הריון ולידה נחשבים כתהליכים פיזיולוגיים ומצבים העלולים להיות אירועי דחק המלווים בהתרגזויות רגשיות והפרעות נפשיות ובכללן דיכאון. על האישה להתמודד עם תפקיד חדש, אחריות חדשה ושינויים במבנה המשפחה. ההפרעות הנפשיות מסווגות לשלוש קטגוריות עיקריות בהתאם לחומרת התופעה. שלוש ההפרעות נבדלות אחת מהשניה בעיתוי הופעתן, בחומרתן והיקפן:


    1. תופעת דכדוך, עצבות לאחר לידה - Post Partum Blues
    2. דיכאון לאחר לידה - Post Partum Depression
    3. פסיכוזה לאחר לידה - Post Partum Psychosis
    
    
דכדוך לאחר לידה 

זו הנה התסמונת השכיחה ביותר. 50-80 אחוז מהנשים חוות את התופעה. התופעה פורצת כיומיים עד 4 ימים לאחר הלידה ונעלמת תוך עשרה ימים. לעיתים יישארו סימנים קלים למשך מספר חודשים. מאפייני התופעה הם התפרצויות בכי קצרות ובלתי מובנות, ללא קשר למצב רוחה של האישה, חרדה, עייפות, יכולת ריכוז נמוך, רגישות יתר, מתח נפשי, בלבול קל, חוסר תיאבון וחוסר אנרגיה.
    
 
דיכאון שלאחר לידה

 תופעה המופיעה לרוב 2-8 שבועות לאחר הלידה ועשויה להמשך מספר חודשים ואף יותר משנה. התופעה שכיכה בקרב 10-15 אחוז מאוכלוסיית היולדות. מאפייני התופעה דומים לדכדוך שלאחר לידה ובנוסף נוטים לסבול מנדודי שינה, חוסר ריכוז, תחושת אשמה, התבודדות, פגיעה בקשר אם תינוק, קושי בהתמודדות בחיי היום יום ובקשר הזוגי ונטייה לאובדנות.

    
 
פסיכוזה לאחר לידה

תופעה נדירה באופן יחסי המתרחשת ב-1-2 מתוך 1000 לידות. 40 אחוז מהמקרים מתרחשים בתוך 3 חודשים שלאחר הלידה והשאר במשך השנה שלאחריה. מאפייני התופעה: התפרצות של סכיזופרניה, דלוזיות, הלוזינציות, קושי בהתמודדות בטיפול בתינוק, מחשבות כפייתיות של אלימות כלפי התינוק, וניסיונות לרצח התינוק. זוהי תופעה חמורה המהווה סיכון לפגיעה באם או בתינוקה. ברוב המקרים הפסיכוזה שכיחה יותר בלידה ראשונה, וקיים סיכוי גבוה לסבול מכך שנית בלידות הבאות (למי שסבלה מכך בלידה הראשונה).

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן