מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

מחלת הפה והטלפיים אצל ילדים: מה חשוב לדעת?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 9/2/2015
מחלת הפה והטלפיים אצל ילדים: מה חשוב לדעת?

כיצד נדבקים במחלת הפה והטלפיים? כיצד מזהים אותה? מהו אורכה? וכל מה שחשוב לדעת על הדרכים להקלה על החולה

מחלת הפה והטלפיים היא מחלה נגיפית, שלמרות שלבני האדם אין טלפיים - היא תוקפת גם ילדים. מדובר במחלת ילדים נפוצה, הבאה לידי ביטוי בחום ובנגעים שונים על הגפיים וברירית הפה. 
 

קבוצת הוירוסים אשר גורמת למחלה מכונה גם קבוצת "האנטרו-וירוסים", כאשר הנגיף שגורם להתפרצות המחלה בשכיחות גבוהה הוא נגיף בשם "קוקסאקי A16". גם אנטרו-וירוסים נוספים (כגון אנטרו-וירוס 71) נמצאו כגורמים למחלה - אבל בשכיחות נמוכה יותר. 
 

כיצד נדבקים במחלה?
 

תהליך ההדבקה במחלת הפה והטלפיים נעשה על ידי מגע ישיר עם הפרשות מדרכי הנשימה של אדם החולה במחלה או על ידי מגע עם חומר צואתי. הסיכוי להדבקות הוא גדול יותר בשבוע הראשון להתפרצות המחלה, אבל לאחר מכן סיכויי ההדבקות הולכים ויורדים, זאת למרות שהנגיף ממשיך להיות מופרש בצואה אפילו במשך מספר שבועות .זמן הדגירה של המחלה, עד להופעת סימנים הינו 3-6 ימים.
 
רוב מקרי המחלה וההדבקות מתרחשים בחודשי הקיץ והסתיו. 
 
כיצד מזהים את המחלה?
 
בין 24-28 שעות מרגע הופעת החום יתחילו להופיע, בחלל הפה, נקודות קטנות ואדומות אשר מתפתחות לשלפוחיות קטנות ולאחר מכן הופכות גם להתכייבויות (המכונות גם אפטות). בנוסף מתפתחת תפרחת שלפוחיתית גם על גבי הידיים והרגליים של האדם הנגוע ויכולה גם להופיע במקרים מסוימים על אזורים נוספים בעור.
 
מהו אורכה של המחלה?
 
המחלה אורכת לרוב עד שבוע ימים ולאחר שתיעלם הפריחה היא לא תותיר צלקות על גבי העור.
 
כיצד מאבחנים את המחלה?
 
רק רופא יכול לספק אבחנה קלינית לאחר בחינה של אזורי הפריחה, השלפוחיות, הפה, הלוע וכו. במקרים מסוימים ניתן גם לבצע בדיקת צואה, כאשר אין אבחנה חד משמעית של המחלה.
 
 
כיצד מטפלים במחלת הפה והטלפיים?
 
למרבה הצער לא קיים טיפול מיוחד וגם אין צורך אמיתי לטפל בה, המחלה ברוב המקרים חולפת מעצמה מהר וללא סיבוכים.
 
יחד עם זאת, למחלה תופעות לוואי לא נעימות המקשות על החולים בה לאכול ולשתות, דבר אשר עלול לגרוטם להתייבשות. קיימים גם מקרים בהם הופיעה דלקת של קרום המח שנגרמה על ידי נגיף הקוקסאקי. 
 
במקרים בהם חלה הסתבכות של המחלה החולים בה עלולים לסבול גם מכאבי ראש, כאבים בזמן הזזת הצוואר ולעיתים גם מהקאות. תופעות אלו לרוב מחייבות אשפוז לצורך השגחה.
 
כיתד תקלו על החולים במחלה?
 
חשוב להקפיד על שתיית כמות נאותה של נוזלים, זאת על מנת למנוע מקרים של התייבשות. אם החולה מתקשה לשתות ניתן להזליף את המים אל תוך פיו באמצעות קש או מזרק.
 
מומלץ להציע לחולה מזונות קרירים ובעלי מרקם רך ונעים, כגון גלידות, מעדנים וכו.
 
לצורך הפחתת הכאב ניתן להשתמש בג'לים לאלחוש המיועדים להקלה על כאבי צמיחת שיניים ומיועדים לשימוש בתוך הפה.
 
למרות שחלב עזים לא מפוסטר נחשב לתרופת פלא העוזרת מאוד למחלה, הדבר לא הוכח מעולם מדעית וגם עלול לסכן את ילדכם בהדבקות במחלות נוספות, בזיהומים ועוד, לכן ההמלצה היא לא להשתמש בו בשום אופן.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן