מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

נגיף הפפילומה: כל המידע אודות החיסון וחשיבותו

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 20/11/2013
נגיף הפפילומה: כל המידע אודות החיסון וחשיבותו

מהו נגיף הפפילומה? כיצד נדבקים בנגיף? למה הוא גורם?מה הן תופעות הלוואי של החיסון? ותשובות לשאלות חשובות נוספות - בכתבה שלפניכן

משרד הבריאות לאחר הערכה מחודשת הכליל את חיסון נגד נגיף הפפילומה בשגרת החיסונים בישראל.
 
החיסון ייכלל כמתוכנן לתלמידות כיתה ח בבתי הספר החל משנת הלימודים הנוכחית תשע"ד -2013-14. (חיסון שיינתן השנה הינו מסוג  Cervarix)
 
משרד הבריאות החליט שתלמידות אשר למדו בעת הכנסת החיסון לסל התרופות בכתה ח' (שנת תשע"ג 2012-13 ) יוכלו לפנות לקבלת סידרת החיסון בלשכות הבריאות . 
 
אתר משרד הבריאות מפרסם מידע עדכני וחשוב בנושא החיסון נגד נגיף הפפילומה. מי צריכה להתחסן? מה הן תופעות הלוואי? ותשובות לשאלות חשובות נוספות בנושא - לפניכן:
 
​החיסון נגד נגיף הפפילומה עשוי למנוע חלק ניכר מ-200 מקרי סרטן צוואר הרחם שמאובחנים בכל שנה בישראל וכן כמאה מקרי תמותה מסרטן זה. בנוסף, החיסון צפוי למנוע למעלה כ-5,000 מקרים של נגעים טרום-ממאירים בצוואר הרחם בשנה. מקרים אילו מצריכים בירור ואף טיפול נוסף שעלול אף לגרום במקרים מסוימים לפגיעה בפוריות, ומכאן שהשפעתו של החיסון צפויה תוך זמן קצר. להמשך
 
מהו נגיף הפפילומה (HPV)?
נגיף הפפילומה האנושי (Human Papillomavirus Vaccines - HPV) הוא השם שניתן למשפחה של נגיפים המונה מעל 100 זנים. 
 
זיהום בזנים 16 ו-18 של HPV אחראי על כ-70% מהמקרים של סרטן צוואר הרחם. 
זנים 6 ו-11 אחראיים לכ-90% מיבלות באיברי המין:  
זנים אחרים של HPV עלולים לגרום ל:
 
​יבלות עור שונות.
סרטן הנרתיק וסרטן הפות (על אף שסוגי הסרטן האלו הינם נדירים).
סרטן פי הטבעת   וסרטן הפין.
סוגים שונים של סרטן הפה והלוע.
יבלות על מיתרי הקול.
 
 
כיצד נדבקים בזיהום בנגיף הפפילומה (HPV)?
​נגיף הפפילומה (HPV) נפוץ ומתפשט בקלות על ידי מגע ישיר בעת קיום יחסי מין. ההדבקה היא לרוב ללא סימנים חיצוניים ואדם שנדבק לא מודע לכך שיכול להעביר את הנגיף לאדם אחר.  המחלות הנגרמות על ידי הנגיף בד"כ מופיעות לאחר שנים. ​
 
עד כמה נפוצות הבעיות הרפואיות הנגרמות על ידי נגיף הפפילומה (HPV)?
​נגיף הפפילומה (HPV) הוא הגורם העיקרי לסרטן צוואר הרחם אצל נשים. 
בישראל מאובחנות בכל שנה כ- 1200–2000 נשים עם שינויים טרום ממאירים בצוואר הרחם.  
כ- 200 נשים מאובחנות מדי שנה בסרטן צוואר הרחם וכ- 100 נשים מתות כל שנה מסרטן זה. בנוסף, מאובחנות מדי שנה למעלה מ-5,000 נשים עם נגעים טרום-ממאירים בצוואר הרחם. 
לכ-25,000 מבוגרים בישראל, הפעילים מבחינה מינית, יש יבלות באבר המין בכל זמן נתון.
 
 
האם קונדום מגן בפני הדבקה בנגיף הפפילומה (HPV)?
​שימוש בקונדום בעת קיום יחסי מין יכול לסייע במניעת הידבקות ב-HPV. עם זאת, מכיוון שקונדומים אינם מכסים את כל איזור איברי המין, ובדרך כלל מולבשים לאחר שהמגע המיני כבר החל, קונדום איננו מהווה ערובה נגד הדבקות ב-HPV. עם זאת, מומלץ להשתמש בקונדום על מנת למנוע גם מחלות מין אחרות.

 
איזה חיסונים נגד נגיף הפפילומה (HPV) קיימים בישראל?
​בישראל רשומים כיום שני תרכיבים המיועדים לחיסון נגד HPV ומומלצים על ידי משרד הבריאות. תרכיבים אלה הם: Cervarix (מיוצר על ידי GlaxoSmithKline) ו- Gardasil (מיוצר על ידי Merck).
 
 
במה דומים זה לזה שני החיסונים נגד נגיף הפפילומה (HPV) ?
שני החיסונים (Cervarix ו-Gardasil) מגינים מפני זיהומים הנגרמים מזנים 16 ו-18. זנים אלו גורמים למרבית מקרי סרטן צוואר הרחם ופי הטבעת וכמחצית מהמקרים של סרטן בפות,  בנרתיק, בפין ובלוע התחתון.
שני החיסונים הוכחו כמונעים מצבים של טרום סרטן צוואר הרחם אצל נשים.
שני החיסונים מאד בטוחים.
שני החיסונים מורכבים  מהמעטפת החיצונית של הנגיף ואינם יכולים לגרום לזיהום.
שני החיסונים ניתנים בזריקה לשריר הזרוע  ב- 3 מנות בתקופה של חצי שנה.
 
 
במה שונים זה מזה שני החיסונים נגד נגיף הפפילומה HPV?
​תרכיב גרדסיל (Gardasil) מגן גם מפני הזנים 6 ו-11 של HPV, הגורמים למרבית המקרים של יבלות באברי המין. התרכיב נבחן ומורשה לשימוש אצל גברים ונשים עד גיל 45. 
תרכיב גרדסיל  (Gardasil) נבחן והוכח כחיסון המגן מפני טרום סרטן של הפות, הנרתיק ופי הטבעת. 
החיסון סרווריקס רשום בנשים ללא מגבלת גיל עליון.
 
 
למי מומלץ לקבל חיסון נגד נגיף הפפילומה (HPV)?
​לכל נערה ואשה מגיל 13 ומעלה מומלץ לקבל חיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי. החיסון יינתן בכיתה ח' החל משנת הלימודים תשע"ד 2013-2014 בבתי ספר כחלק מתוכנית חיסוני השיגרה בישראל.
 
 
מדוע מומלץ לקבל חיסון נגד נגיף הפפילומה (HPV) בגילאים 13-14 שנים?
​על מנת שהחיסון נגד נגיף הפפילומה (HPV) יגן בצורה הטובה ביותר, חשוב מאד לקבל את כל שלוש המנות (זריקות) לפני התחלת פעילות מינית. אפשר להידבק בנגיף HPV בפעם הראשונה שמקיימים מגע מיני עם אדם אחר. כמו כן, התגובה החיסונית לחיסון טובה יותר בגילאים אלו בהשוואה לגילאים מבוגרים יותר.
 
 
מי יכול לקבל את החיסון?
חיסון סרוריקס (Cervarix) אפשר לתת לבנות ולנשים החל מגיל 9.  
חיסון גרדסיל (Gardasil) אפשר לתת לבנות ולנשים מגיל 9 עד 45 שנים. 
 
משרד הבריאות ממליץ שכל הבנות בגיל 13–14 שנים תקבלנה את 3 המנות של אחד משני החיסונים נגד נגיף הפפילומה (HPV) כחלק מתוכנית חיסוני שגרה בכתה ח' על מנת להגן עליהן מפני סרטן צוואר הרחם.
ניתן לרכוש את החיסון במסגרת הביטוחים המשלימים  של קופות החולים ובאופן פרטי. 
חיסון גרדסיל (Gardasil ) אפשר לתת גם לבנים בגילאי 9 עד 26 שנים. למניעת מצבים טרום סרטניים באברי המין ויבלות אברי המין הנגרמים מזנים שבחיסון.
 
 
מהו לוח הזמנים המומלץ לקבלת 3 מנות החיסון נגד נגיף הפפילומה (HPV)?
​מומלץ לתת את 3 המנות בתקופה של שישה חודשים: מנה ראשונה, לאחר חודש עד חודשיים מנה שנייה ומנה שלישית כ-6 חודשים מהמנה הראשונה. יש חשיבות בקבלת כל שלוש מנות החיסון במועדים שנקבעו על מנת להבטיח הגנה מלאה מהנגיף.
 
 
האם החיסונים נגד נגיף הפפילומה (HPV) בטוחים ויעילים?
​משרד הבריאות אישר את החיסונים כבטוחים ויעילים. שני החיסונים נבדקו על אלפי בני אדם ברחבי העולם וניתנו למיליוני אנשים עד כה. המחקרים הוכיחו שלא היו תופעות לוואי חמורות. מחקרי הבטיחות של החיסונים הללו ממשיכים להראות שהחיסונים נגד HPV הינם בטוחים.
 
לאור דווחים לאחרונה על תופעות לוואי לחיסון, משרד הבריאות ערך בדיקה מקיפה אודות בטיחות החיסון הכוללת סקירת ספרות, התייעצות עם כל איגודי הרפואה הנוגעים לעניין ועם מומחים מהארץ ומהעולם. מסקנת המשרד הייתה כי החיסון בטוח ויעיל.  
 
אצל אחוז קטן ממקבלי החיסון, יתכנו תופעות לוואי לאחר קבלת החיסון. אלו לרוב תופעות קלות וחולפות מהר.  
 
תופעות הלוואי המקומיות הן אודם, כאבים מקומיים ונפיחות באזור ההזרקה.
 
תופעות הלוואי הכלליות הן עליית חום מיום קבלת החיסון ועד היום ה- 15 לאחר קבלתו, כאבי ראש, כאבי שרירים כאבי פרקים, כאבי בטן, בחילות, שלשולים והקאות.
 
 
האם אנשים מתעלפים לאחר קבלת חיסונים נגד נגיף הפפילומה (HPV)?
​אנשים מתעלפים מסיבות רבות. ילדים בתחילת גיל העשרה ובגיל העשרה עלולים להתעלף לאחר הליכים רפואיים, ובכלל זה בעת קבלת חיסונים.  ישיבה או שכיבה בעת מתן החיסון למשך 15 דקות לאחר קבלת החיסון יכולה למנוע התעלפות ופציעות הקשורות לכך.
 
 
האם חיסונים נגד נגיף הפפילומה (HPV) מטפלים בזיהומים, במחלות סרטן או ביבלות נגיף הפפילומה (HPV)?
חיסונים נגד נגיף הפפילומה (HPV) לא יטפלו בזיהומים קיימים ולא ירפאו אותם. כמו כן, חיסונים נגד נגיף הפפילומה (HPV) אינם מטפלים ואינם מרפאים בעיות בריאותיות (כמו סרטן או יבלות), שנגרמו על ידי זיהום HPV אשר התרחשו לפני מתן החיסון. חשוב שנשים בוגרות תבצענה בדיקה של סרטן צוואר הרחם (PAP) אפילו אם הן השלימו את קבלת סדרת החיסונים נגד נגיף הפפילומה HPV.
 
 
עד כמה חשוב לקבל חיסון נגד נגיף הפפילומה (HPV)?
​החיסונים נגד נגיף הפפילומה (HPV) חשובים למניעת סרטן ויבלות באברי המין. מניעת מצבים טרום סרטניים העלולים לפגוע בצוואר הרחם ולפוריות האשה בעתיד.
 
 
האם נשים הרות צריכות להתחסן?
​נשים הרות אינן כלולות בהמלצות לקבלת חיסון נגד נגיף הפפילומה (HPV). המחקרים מראים שקבלת החיסון בהריון לא גרמה לבעיות לתינוקות. לכן קבלת חיסון נגד נגיף הפפילומה (HPV) בתקופת ההיריון אינה סיבה לשקול את סיום ההיריון. עם זאת, בכדי להיות בטוחים, ועד שיהיה על כך יותר מידע, לא מומלץ לאישה הרה לקבל מנות חיסון נגד נגיף הפפילומה (HPV) עד לאחר ההיריון.
 
 
מה צריכה לעשות אישה אם היא מגלה שהיא קיבלה חיסון נגד נגיף הפפילומה (HPV) בעת שהיתה בהיריון?
​אם אישה מגלה שהיא קיבלה זריקות חיסון נגד נגיף הפפילומה (HPV) בתקופת היותה הרה, עליה לעשות שני דברים:
להמתין עד לאחר ההיריון להשלמת מנות החיסון הנותרות.
לדווח למשרד הבריאות על קבלת החיסון.
 
 
האם החיסון נגד HPV יכוסה על ידי ביטוח בריאות משלים?
​מרבית התוכניות לביטוח בריאות משלים מסבסדות את החיסונים נגד נגיף הפפילומה HPV עבור בנות ונשים צעירות שאינן זכאיות לחיסון כחלק מתוכנית החיסונים של בית הספר. בדקו עם ספק הביטוח שלכם אם עלות החיסון מכוסה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן