מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פעוטות > פענוח ציורי ילדים

פענוח ציורי ילדים - איך מגלים פחד בציורים?

מאת: מרדכי שרם | פורסם: 19/11/2017
פענוח ציורי ילדים - איך מגלים פחד בציורים?

בציורי ילדים קיימים סימנים שונים המצביעים על כך שהילד סובל מפחד מסוים או אפילו מאדם כלשהו. הגרפולוג מרדכי שרם מציג את כל הפרמטרים שיסייעו לכם לזהות את הפחד

מרבית ההורים מנסים רוב הזמן לרצות את ילדיהם ולתת להם את כול אשר הם חפצים בו, אולם כאשר הדבר מגיע לרבדים העמוקים יותר של שיחה אישית עימם והתבוננות לתוך נפשם, הם נתקלים במחסום שמגיע דווקא מצידם, מדוע? כיצד אמורים ההורים להתמודד עם הפחדים של ילדיהם? 
 
לפחד ישנו יתרון וחסרון. בואו ננסה לדמיין את עולמנו ללא פחד, הכול פרוץ ומותר ואין גבולות. לעומת זאת, הפחד הוא אמצעי הגנה; לדוגמא, לתינוקות בד"כ אין פחד ולכן צריך לשמור עליהם בשבע עיניים. בשבילנו המבוגרים הפחד הוא קונוטציה שלילית בלבד.
 
לרובנו יש את הדחף לבצע תהליכים בחיים, אך כל פעם שאנחנו נתקלים בקושי או בעיה אנחנו נסוגים לאחור. תינוק אשר לומד ללכת נופל וקם מספר פעמים. כל התחלה היא חדשה עבורו והוא לא זוכר שהוא נפל רגע אחד קודם. בד"כ ילדים בגילאים 5-7 מתחילים בשלב הדמיונות, מפלצות והפחד מהחושך. לנו ההורים קשה מאוד להיכנס לעולמם הפנימי של הילדים.
 
אנחנו הגדולים לא מסוגלים לראות סרט יותר מפעם או פעמיים (חוץ מסרטי ה"בורקס" שהיום כבר נחשבים לסרטי "קאלט" ואותם אנו יכולים לראות אין ספור פעמים, לדוגמא: "צ'רלי וחצי") לעומת הילדים שמסוגלים לראות את אותו הסרט מספר פעמים רב, מה היא הסיבה? התשובה היא: הילד מתחבר כל פעם לדמויות אחרות בסיפור ולכן הוא רואה את עצמו כחלק מהסרט, לעומת זאת אנחנו משליכים כל דמות בסרט לחיינו האישיים ואז אנחנו שופטים מראש את כל התרחישים.
 
הפחד הוא אחד מהמחלות הקשות של היקום, אין לו פיתרון פלא וצריך לעבוד קשה בשביל לנצח אותו. המטרה הגדולה ביותר בחיינו היא להתמודד מול הפחד היות והוא מסמל בלבול וחוסר ידע
 
ע"י התבוננות בציורי הילדים נוכל להבין מהם הסימנים הבולטים דרכם מנסה להעביר לנו הילד את תחושותיו, אשר בד"כ קשה לו להעביר לנו בצורה ישירה בשל הפחד הקיים בו, או בשל טראומה אותה חווה.
 
חייבים לזכור שלא ע"פ ציור אחד יש להסיק מסקנות נמהרות, אלא לקחת לפחות 5- 6 ציורים מתקופות שונות, כאשר כל נושא שבציור שונה ומראה לנו פן אחר של הילד.
 
פעמים לא מעטות ילדים נמצאים בפחד מאדם בוגר מהם או בעל מרות אשר מקשה על הילד לדבר על הפחד עצמו ולכן בציור נוכל לראות בין היתר, את הסימנים הבאים:
 
1. כאשר הילד מצייר בית בצבע אדום
2. כאשר הילד מצייר גג שבור
3. כאשר הילד מצייר עופות דורסים
4. אנשים בתוך הבית
5. עננים קודרים וגשם
6. הציור שהילד צייר מעורפל
7. הופכים את הדף בודקים את מידת הלחץ חזק/חלש
9. כאשר היד מצייר את עצמו ומקיף את עצמו בעיגול
10. הצבעים בציור כהים וקודרים
11. כאשר הילד מצייר גדר תיל סביב עצמו או סביב כול עצם אחר בציור.
 
הסימנים הללו מראים לנו שהילד אכן נמצא בפחד מסוים ושצריך לרדת לשורש העניין. על הציורים להיות מחצי השנה האחרונה וחייבים להיות בהם לפחות 8 פרמטרים מתוך 11 הפרמטרים שצוינו.
 
ילדים מציירים את הדמויות שהם אוהבים בגדול משום שהם לא מקשרים בין זמן תנועה ומקום. לדוגמא: ילד (עד גיל 6), המצייר דמות גדולה, מראה לנו שיש לו רגש גדול כלפי הדמות המצוירת, דבר היכול לבלבל אותנו ולגרום לנו לחשוב שהילד פוחד מהדמות הזו, לכן עלינו לוודא שאכן קיימים גם הסימנים האחרים ובכול מקרה של התלבטות לגשת לאיש מקצוע.
 
אני חייב לציין שהפחד הוא אחד התכונות הקבועות  והוא נמצא בכל גיל ללא הבדל דת מין וגזע. כאשר הילד מצייר הוא מביע רגש שבתוכו מוצפן הפחד. הציור עוזר לנו לראות האם הפחד הוא קבוע/זמני, ע"פ הסימנים שצינתי הנ"ל. 
 
לסיכום, הפחד הוא המקום שממנו נוכל לצמוח בחיינו וההתמודדות שלנו עם פחדי ילדינו תוכל למנף אותם ואותנו. כול שעלינו להיות הוא קשובים אל ילדינו ולהעיף מבט מידי פעם בתיק שלהם ולהתבונן היטב בציוריהם. בכול מקרה של ספק, יש לגשת לאיש מקצוע אשר יוכל להסיר את חששותיכם.                      
 
הכותב הינו גרפולוג ממכון פלאי הגרפולוגיה העורך הרצאות וסדנאות בנושא פענוח ציורי ילדים                                                                                     

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן