מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > תזונה תינוקות

תחליפי חלב אם: אופן הכנה, שימוש וכמות מומלצת

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 10/10/2017
תחליפי חלב אם: אופן הכנה, שימוש וכמות מומלצת

האכלה מבקבוק של תחליפי חלב היא האופציה החלופית להנקה. מהי הכמות המומלצת שעל התינוק שלכם לאכול בכל ארוחה? מהו אופן הכנת החלב? כיצד מאכילים מבקבוק ומידע חשוב נוסף

חלב אם הוא האוכל המומלץ והטוב ביותר עבור התינוק ומומלץ בלעדית עד גיל 6 חודשים.


האכלה מבקבוק של תחליפי חלב היא האופציה החלופית להנקה. מתאימה לכל תינוק מהרגע שנולד, או כתחליף להנקה לאחר שנגמל מההנקה. האכלה מבקבוק יכולה להינתן מחלב אם שנשאב, או על ידי תחליפי חלב אם. פרק זה דן באספקטים השונים של האכלה מבקבוק ובתחליפי חלב.


קיימים שני סוגי תחליפי חלב אם:

 
    1. תחליף חלב על בסיס חלב פרה כאשר החלבון הוא מן החי.
    2. תחליף חלב על בסיס סויה כאשר החלבון הוא מן הצומח.

 

שני סוגי התחליפים טובים עבור התינוק. תחליפי החלב על בסיס חלב פרה פופולריים יותר. משרד הבריאות ממליץ על שימוש בתחליף חלב על בסיס חלבון חלב פרה כאשר לא ניתן להניק. חלבון הסויה שונה מחלב אם ומחלבון חלב פרה מבחינת סוג הפחמימות והרכב החומצות האמיניות שלו. פורמולות    על בסיס סויה ניתנים לתינוקות הרגישים לחלבון החלב, תגובה המתבטאת רק במערכת העיכול על ידי שלשולים והקאות. תגובה של רגישות חולפת לרוב כעבור מספר חודשים. כמו כן לתינוקות בשלים שההורים מעונינים בתחליף חלב שמקורו מן הצומח מטעמים תרבותיים או דתיים. פורמולות על בסיס סויה נטולות לקטוז ולכן הן מתאימות גם לתינוקות עם גלקטוזמיה או מחסור מולד בלקטאז.
    
מי שסובל מאלרגיה לחלב פרה, ב 90% יהיה אלרגי גם לחלב עזים \ כבשים. סוגי חלב אלו אינם  מומלצים להזנת התינוק כלל. אם אובחנה אלרגיה לחלב פרה, קיים סיכוי גבוהה מעל ל 90% שהתינוק יוכל להיזון מחלב על בסיס סויה. הסיכוי לפתח אלרגיה גם לסויה הוא 1% . תינוק האלרגי גם לסויה יכול להיות ניזון בפורמולה מיוחדת על בסיס חלבון חלב פרה שעבר הידרוליזה או על בסיס חומצות אמינו. פורמולות אלה עדינות יותר וניתנות להשגה כמו הנוטרמיגן , פרג'סטמיל ונאוקיד.
    
 

כיצד מאכילים מבקבוק
    
קיימים סוגים שונים ומגוונים של בקבוקי האכלה לתינוק. עם פטמות סיליקון או פטמות גומי, פטמות  אורתודנטיות או פטמות עגולות. בקבוקים רחבים, צרים, קטנים וגדולים, לכל אלה אין משמעות עבור תינוק.


קיימים גם בקבוקים עם צינור מעבר לבועות אויר המקלים במקרים מסוימים על כאבי הבטן שנוטה  התינוק לסבול בחודשים הראשונים לחייו.


בחרו לכם את הבקבוק שנראה לכם הנוח והיפה ביותר, זכרו, מה שמתאים לתינוק אחד, לא מתאם בהכרח לתינוק שלכם, ולכן המלצות של חברים לא תמיד יתאימו לציפיות שלכם. תצטרכו לקנות ולנסות בעצמכם, ולראות מה נח לכם, ומה מתאים לתינוק שלכם.
    
יש לשטוף כל בקבוק ופטמה חדשים במים רותחים בפעם הראשונה לפני השימוש.


לאחר כל ארוחה יש לשטוף את הבקבוק והפטמה בסבון כלים, ולאחר מכן במים רותחים.


ניתן גם להשתמש בסטריליזטורים שונים, במגוון שמציע השוק, ושוב כאן הכל נתון לשיקולכם, כל צורה שתבחרו תהיה טובה ונכונה.
    
 

 

אופן הכנת החלב
    
קיימות מספר חברות בשוק המייצרות תחליפי חלב אם, ולכל חברה יש הוראות שונות לאופן הכנת החלב, לכן קראו היטב את ההוראות לפני שאתם מכינים את החלב. חשוב להכין במדויק על פי  הוראות. אם אתם צריכים לתת כמות גדולה יותר מהמנות הסטנדרטיות שקיימות, הכינו כמות כפולה, העבירו לבקבוק אחר את הכמות שרציתם לתת לתינוק, ושימרו את השאר במקרר. ניתן לשמור למשך 8 שעות במקרר.


יש כמה שיטות להכין את החלב, בחרו לכם את השיטה הנוחה לכם ביותר.


חשוב להרתיח את המים שאיתם מכינים את החלב. צריך להרתיח מים אחת ל 24 שעות לפחות, ולהגיש לתינוק את החלב בטמפרטורת החדר, או קצת חמימים יותר. אין צורך לחמם את המים לחמימים בגלל שזה טוב יותר עבור התינוק או שכך לא יהיו לו גזים, שכן אין לכך כל חשיבות תזונתית.
    
 

כמות האוכל שיש להכין לתינוק
    
עם השחרור מבית החולים, תקבלו הדרכה לכמות האוכל אותה יש לתת לתינוק. תקבלו דיווח על הכמות שהתינוק אכל  בבי"ח ועם הכמות הזאת להמשיך בבית, וכל יום לעלות את הכמות בהדרגה.


ממשיכים להעלות את כמות החלב כל יום ב CC 10, עד למצב שהתינוק לא מסיים את הכמות שהכנתם לו. במשך מספר ימים יאכל התינוק כמות מסוימת, וכאשר יסיים את כל הכמות שהכנתם לו, זה הזמן להציע לו שוב תוספת של CC 10 לארוחה הבאה שלו, ושוב לעלות כל יום CC 10 , עד ששוב הוא ייעצר בכמות מסוימת.


לדוגמא: הגעתם ל-CC 80 לבקבוק, והתינוק אוכל רק CC 60-70. המשיכו להכין לו CC 80. עדיף שישאיר מעט בבקבוק לעומת האפשרות שיישאר רעב ללא כמות נוספת לאכול. יהיו פעמים שיסיים את כל ה CC 80 שהצעתם לו, ויהיו ארוחות שיאכל רק חלק מ CC80 . כאשר אתם נוכחים שתינוקכם מסיים תמיד את ה CC 80 שהצעתם לו, זה הזמן להוסיף לו CC 10 נוספים. ושוב עד לרמה שהוא משאיר קצת שארית. לא בכל ארוחה, יאכל אותה כמות.
    
תינוק האוכל מבקבוק, בדרך כלל יוצר מרווח קבוע בין הארוחות, מרווחים יותר מסודרים לעומת הנקה. תינוקות יודעים באופן טבעי לווסת את צריכת המזון שלהם.
 

תינוקות שנולדו במשקל הנמוך מ 3 ק"ג, יש לדאוג שיאכלו לפחות 8 ארוחות ביממה, כלומר כל 3 שעות. יש צורך להעירם משינה אם הם לא מתעוררים מעצמם לארוחות, ולדאוג שיאכלו.


אם הם מתעוררים לבד לאחר שעתיים בערך, הציעו להם לאכול. לא חייבים לדייק ב-3 שעות. תינוק שמתעורר לבד, זה כבר סימן טוב וכשהוא דורש אוכל זה סימן לבריאות ולכן הגישו לו לפי רצונו. בסה"כ עליכם לדאוג שביממה - 24 שעות יקבלו לפחות 8 ארוחות והתינוקות שאינם מתעוררים בעצמם, אותם יש להעיר.
      
אין צורך בתוספת כל שהיא וגם של מים בכל החודשים הראשונים לחייו של התינוק. תחליפי החלב מכילים את כל אבות המזון והוויטמינים שהתינוק זקוק להם. תוספת של דייסות - רק בהמלצת אחות/רופא. כל תוספת מיותרת  בשלב זה.
   
לגבי תוספות ברזל, וויטמין D, ותזונה מגוונת ראו פרק תזונת התינוק.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן