מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > הריון

טיפולי שיניים בהריון ולאחר הלידה: דברים שכדאי לדעת

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 23/5/2019
טיפולי שיניים בהריון ולאחר הלידה: דברים שכדאי לדעת

האם כדאי להגיע לטיפולי שיניים במהלך ההריון? האם הריון גורם נזק לשיניים? מתי עליי לקחת את התינוק שלי לרופא השיניים בפעם הראשונה? ועוד. ד``ר ספי פורת עונה לשאלות בנושא בריאות השיניים של האם והתינוק

הקשר בין בריאות השיניים והריון כרוך מאז ומתמיד במיתוסים, חצאי אמיתות ואמיתות שלמות. האם התינוק מזיק לשיני האם? מה כדאי לעשות או לא לעשות לגבי טיפולי שיניים בזמן ההריון?
 
במאמר זה, מוצגות שאלות שהופנו לדר' ספי פורת, רופא שיניים ותיק, בוגר הדסה ירושלים ואוניברסיטת תל אביב. כאן תקבלו תשובות לשאלות נפוצות וחשובות במיוחד, שיעשו קצת סדר ובעיקר ירגיעו את כל האמהות החוששות לשיניהן ולשיני ילדיהן. 
 
האם כדאי להגיע לטיפולי שיניים במהלך ההריון?
 
בוודאי, ביקורת תקופתית מידי חצי שנה חשובה באופן כללי ובמיוחד בזמן ההריון כעניין שבשגרה. עם זאת, בשל שינויים הורמונאליים בזמן ההריון יש נטייה לרקמת החניכיים לדמם יותר בתקופה זו. אין להילחץ מכך, שכן התופעה חולפת מעצמה עם הלידה. יחד עם זאת, כדי למנוע נזק ארוך טווח לחניכיים, כדאי לנשים הסובלות מכך להגיע לביקורות וניקוי בצורה תכופה יותר. 
 
האם טיפול שיניים בטוח במהלך הריון?
 
כן. לא צריכה להיות שום בעיות עם טיפול שיניים שגרתי. יחד עם זאת, כדאי להשאיר טיפולים מורכבים ושאינם דחופים, כולל החלפת שחזורי אמלגם פגומים, עד לאחר הלידה. צילומי רנטגן לא מומלץ לבצע בשליש הראשון של ההריון. לאחריו אין מניעה בצילומים. אין גם מניעה בדרך כלל במתן הרדמה מקומית. לא מומלץ לבצע הלבנת שיניים במהלך ההריון וכדאי לדחותה עד לאחר הלידה.  
.
האם הריון גורם נזק לשיניים?
 
ממש לא. אין אמת במיתוסים על 'איבוד שן לכל ילד' או על האמונה הרווחת שהעובר מושך סידן משיני האם ופוגע בהן.
 
מה לגבי תזונה בזמן ההריון?
 
יש נשים החוות בחילות בוקר, מה שמקטין אצלן את התאבון באופן כללי. נסו לאכול ארוחות סדירות ולהימנע ככל האפשר ממזונות ממותקים בעלי פוטנציאל לגרימת עששת (חורים), מה שנכון לכל תקופה בחיים בעצם. 
 
האם התינוק שלי זקוקים לתוספי פלואוריד?
 
למרות מחלוקת בנושא הפלרת מים ברמת הרשות העירונית, מחקרים מוכיחים שפלואוריד עוזר לחזק את השיניים כנגד עששת. עם זאת, רמות פלואוריד מסוימות ניתן למצוא באופן טבעי במקורות מים מסוימים. מכיוון שעודף פלואוריד עלול להזיק במקום להיטיב, חשוב לשאול את רופא השיניים שלך אם יש צורך בתוספי מזון באזור שלך. תוספי פלואוריד בצורת טיפות ניתן להתחיל בגיל שישה חודשים.
 
 
מתי עליי לקחת את התינוק שלי לרופא השיניים בפעם הראשונה?
 
במידה ואין בעיות מיוחדות כדאי להביא את הילד לבדיקה ראשונית בסביבות גיל שלוש – ארבע. כדאי להביא את הילד לבדיקה דווקא כשאין בעיות, כדי שיכיר את הרופא ומרפאת השיניים בחוויה חיובית ונעימה ושאינה קשורה לכאב או אי נוחות.
 
כמו כן, כדאי להביא את הילד יחד איתך לביקורת התקופתית שלך, כדי שהילד יתרשם ויקבל חיזוק חיובי מדוגמא אישית של הוריו במהלך טיפול שיניים. רופא השיניים יוכל להמליץ לך על תכשירים להקלת כאבי בקיעת שיניים ויוכל להתרשם בבדיקה מהירה ולא כואבת ממצב שיני הילד.
 
מתי יופיעו שיני התינוק הראשונות?
 
השיניים הראשונות (חותכות תחתונות) בוקעות בדרך כלל בסביבות גיל שישה חודשים, שאר השיניים החלביות יבקעו עד גיל שלוש בערך. סך כל השיניים החלביות הן עשרים במספר. השיניים הקבועות בוקעות בין גיל שש ל-14.
 
חשוב לדעת שמדובר בממוצעים בלבד. תיתכן שונות של כפלוס מינוס שנה בין ילד לילד בעיתוי הבקיעה.
 
האם בקיעת שיניים כואבת?
 
רוב הילדים סובלים מכאבי בקיעת שיניים במידה זאת או אחרת. קיימים סוגי ג'ל להרגעה, שאפשר לעסות איתם בעדינות את החניכיים הרגישים. זה יכול להיות קשה עקב כמות הרוק הרבה בפי התינוק הנגרמת עקב בקיעת השיניים.
 
יש טבעות לנגיסה אשר קרורן במקרר יכול להביא הקלה לסבל. מכיוון שכאב בקיעה שונה ממקרה למקרה, הדרך הטובה ביותר היא לבדוק עם רופא השיניים שלך.
.
האם מציצת אצבע משפיעה על השיניים של התינוק?
 
אם מציצת האצבע נמשכת לאורך שנים גם בזמן בקיעת השיניים הקבועות ולאחריו, היא עלולה לגרום לליקויי סגר, כמו מנשך פתוח ועוד בעיות של עמדת שיניים. במקרה כזה סביר שיהיה צורך ביישור שיניים מתקן בשלב מאוחר יותר.
 
מה לגבי התזונה של התינוק?
 
החשוב ביותר, פרט לארוחות סדירות, הוא לדאוג שמזונות ומשקאות המכילים סוכרים יינתנו צמוד לשעות ההאכלה בלבד. סוכרים בין הארוחות מגדילים את הסיכון לעששת (סוכרים נחשבים גם חטיפים כבמבה ודומיו).
 
חשוב מאוד לא לטבול את המוצץ של התינוק בדבש או סוכר אחר, ולא לתת לו ללכת לישון עם בקבוק המכיל חלב או תה ממותק בפה לכל הלילה. תינוקות כאלה עלולים לפתח עששת דוהרת התוקפת את השיניים החדשות בחומצה הרסנית הגורמת לחורים רבים. 
 
מתי כדאי לי להתחיל לנקות את שיניו של התינוק שלי?
 
לתינוקות, ולמעשה לילדים עד גיל שמונה, אין יכולת מוטורית לניקוי אפקטיבי של שיניהם.
 
על ההורים לכן לסייע לילד במלאכת הצחצוח היומית, לתת לילד לצחצח עצמאית ולהוסיף צחצוח אפקטיבי המבוצע על ידינו אחר כך. 
 
כעקרון יש להתחיל לצחצח שיניים מרגע בקיעת השן הראשונה.
 
מה אם התינוק שלי שבר שן?
 
במקרה של חבלה לשן – שבר או אפילו יציאת שן ממקומה, פני לרופא השיניים שלך באופן מיידי. לעיתים ניתן להשתיל מיידית שן שנפלה, או להשלים שן שבורה. במקרים רבים מסתפקים במעקב בלבד.
 
ולא פחות חשוב - אל תזניחי את בריאות שינייך! נשים רבות בתקופת ההריון לא מוצאות זמן לטפל בעצמן ועצם ההזנחה עלולה לגרום להופעת בעיות. כדאי להגיע לאחר הלידה לבדיקה מסודרת ולטיפול במידת הצורך. גם טיפולים אסתטיים כהלבנת שיניים או יישור שיניים, שלא ניתן לבצע בזמן ההריון, כדאי להתחיל אחריו.
 
התשובות לשאלות ניתנו על ידי ד"ר ספי פורת, רופא שיניים ותיק בעל ניסיון רב בטיפולים אסתטיים לשיפור מראה החיוך.  לפרטים נוספים

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן