מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > התפתחות התינוק

מה הם עקרונות הליווי ההתפתחותי?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 28/10/2013
מה הם עקרונות הליווי ההתפתחותי?

מהו ליווי התפתחותי? מהי חשיבותו? והאם באמת צריך לשים לב לכל גרף התפתחות כאילו והיה מדובר בתורה מסיני

אומרים שפעם אשה הייתה עובדת בשדות עד לרגע הלידה, ולעתים הייתה כורעת ויולדת, מערסלת את התינוק וממשיכה בעבודתה. גם התינוקות של אותה התקופה גדלו באופן שונה. הם גדלו, התהפכו, זחלו, ישבו, עמדו והלכו וכל זאת בלי התארגנות מיוחדת – כמו קסם של ממש התינוקות למדו זאת לגמרי בעצמם.

היום התקופה השתנתה. אמנם עדיין ניתן למצוא שדה וללכת לעבוד בו לקראת הלידה, אך קשה לחשוב על אשה מודרנית שתעמוד בלידה והמשך עבודה בשדה עם תינוק מעורסל מייד לאחריה. גם גידול תינוקות הפך מדעי ומורכב – יש שלבים שאותם התינוק צריך לעבוד, ציונים אותם עליו להשיג, גרפים המשווים את התפתחותו להתפתחות הממוצעת של תינוקות. האם דרך אחת נכונה מהשניה?

 
"כדרך הטבע"
 
תינוקות מאז ומעולם גדלו גם ללא בחינה ומתן ציונים על ידי המבוגרים. גם תינוקות שהתקשו בזחילה, לבסוף למדו ללכת, אז כיצד הליווי ההתפתחותי הבוחן האם התינוק הגיע לשלבי ההתפתחות המצופים ממנו ומבצעם באיכות טובה, תורם להתפתחותו של התינוק?
 
כשאנו מדברים על העבר והטבע, הדברים מלווים לעתים קרובות בגוון נוסטלגי – בימים בהם עבדנו את האדמה והיא סיפקה לנו את כל צרכנו. מבט קצת יותר מפוקח על אותם הימים מגלה כי בין פלירטוט סביב באר המים האזורית ובילוי אחר הצהריים חברתי ברחיצת הכבסים בנחל המשותף עסקו האנשים בניגוב הזיעה שהצטברה ללא המזגן, בריצות לילה חשוכות, גם שמזג האוויר היה סוער וגשום כי בור הבול קליעה ששימש  כשירותים ניצב לו בגאון בחצר, ובניסיונות אורכים ארוכים להצית את האש בעצים שחיממו את התנור ואפשרו להכין ארוחות, מבלי אפשרות לשקול אפילו משלוח בימים עמוסים במיוחד. 
 
המעבר מדרך הטבע, לדרך הטבע – עם עזרים
 
לפני מאה שנים לא היה צורך לעסוק בשמירה על כושר כי הקושי בניהול חיי היומיום דאג לשמור על האנשים פעילים גופנית. היום, כאשר אנשים רבים מבלים שעות ארוכות רבוצים מול מחשב או חפונים בכורסאות מול הטלויזיה נוצר צורך חדש בחדר כושר – מקום ייחודי אליו הולכים אנשים  במיוחד רק בשביל לדאוג כי יכולותיהם הגופניות ישמרו. 
 
כמו המבוגרים, גם התינוקות עברו מהפך באורח חייהם. אם בעבר תינוק היה צמוד לאימו – לעתים על ידיה, לעתים כשהייתה עסוקה הוא היה מושם על שמיכה רכה לצידה, על גבו, בטנו או צידו. התינוק היה מוקף בגירויים שכדי להגיע לרובם הוא נאלץ ללמוד לזחול וללכת, להפנות את ראשו ולהרימו. 
 
גם המשפחות הגדולות אפשרו לאמהות להכיר תינוקות, לדעת מה אפשר לצפות מתינוק בכל שלב, לדעת כאשר משהו לא התנהל כסדרו. היום המצב שונה. המשפחות הקטנות והגרעיניות מותירות הורים רבים ללא הכרות מעמיקה ומוקדמת עם תינוקות. ההסתמכות על המלצות מדעיות ורפואיות גדלה מאד, ותינוק יכול פשוט לבהות בטלויזיה כדי לספק את סקרנותו. העזרים להורים – הסלקל, ההליכונים, עגלות הילדים – מותאמות בעיקר למצבים של שכיבה על הגב. התינוק מוקף בפחות גירויים, ותנועותיו מכוונות על ידי העזרים. ההורים מצידם אינם תמיד מודעים לתנועתיות נכונה או התפתחות נכונה בין השלבים המצופים.
 
מהו ליווי התפתחותי?
 
בתקופת חייו הראשונה על התינוק ללמוד מגוון מיומנויות חדשות. עליו ללמוד לשלוט בידיו, בראשו. עליו ללמוד להגביה את ראשו ולהפנותו מצד לצד. עליו ללמוד להתהפך – קודם מהבטן לגב ולאחר מכן מהגב לבטן. ללמוד לזחול על שש, לשבת, לעמוד ללכת. כל שלב כזה נסמך על שלבי ההתפתחות הקודמים לו. לא ניתן להתהפך מבלי שנרכשה השליטה על הראש והידיים, לימוד מיומנות הרמת הראש והפנייתו או רכישת שליטה על הידיים, לדוגמה.
 
במסגרת ליווי התפתחותי נפגשים ההורים ותינוקם עם מלווה התפתחותי לפגישות שבועיות. הפגישות יכולות להתבצע ביחידות או בקבוצות קטנות של עד ארבעה תינוקות למשל. המלווה דואגת לעקוב אחר התפתחות התינוק ולוודא לא רק כי הוא מבצע את המטלות הנדרשות ממנו בהתאם לממוצע גילו אלא כי איכות הביצוע טובה ונכונה. 
 
מלווה התפתחותי יכול לזהות כשלים ועיכובים בהתפתחות מוקדם ובאמצעות עבודה ותרגול עם התינוק ללמד את התינוק להשלים את הפער שצבר. התרגול יכול להתבצע עם ההורים ובכך גם לחזק את הקשר הילדי – הורי וגם על ידי מטפלות או במעון. 
 
חשיבות הליווי ההתפתחותי
 
קיים קשר בין עיכובים התפתחותיים בגיל הרך ובין פיתוח קשיי למידה ובעיות קשב וריכוז בגיל מאוחר יותר. טיפול בעיכובים ולימוד הדרך הנכונה לביצוע המטלות אותן התינוק נדרש ללמוד מבטיח התפתחות תקינה יותר ומתסכלת פחות. תינוקות במהותם הם סקרניים ומהירי לימוד, כך שהשלמת הפערים היא מהירה ומהנה.
 
זיהוי וטיפול מוקדמים יכולים למנוע היווצרות בעיות משמעותיות בהמשך הדרך, למנוע ולהקל על קשיי למידה ובעיות קשב וריכוז בהמשך. קשיים ותקלות בהתפתחות וסדרה ניתנות לטיפול במהירות ובקלות וניתנות ליישום על ידי הורים או מטפלים.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן