מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > בדיקות ומעקב הריון

למה חשוב לבצע בדיקת איידס לפני ובעת הריון?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 1/12/2017
למה חשוב לבצע בדיקת איידס לפני ובעת הריון?

בדיקה לזיהוי נגיף ה-HIV מומלצת כיום, ע``י משרד הבריאות, לכל אישה בגיל הפוריות, לפני או בעת הריון, שהיא ו/או בן זוגה משתייכים לאחת מקבוצות הסיכון

כיום ממליצים לכל הנשים לבצע בדיקת איידס טרם כניסתן להריון. בואו להבין מהי מטרת הבדיקה, כיצד מבצעים אותה ומדוע היא כל כך חשובה.
 

בדיקת איידס - HIV
   
מטרת הבדיקה - גילוי נשאות לנגיף ה HIV, הגורם למחלת האיידס אצל האישה.
 
זמן ביצוע הבדיקה - לפני או במהלך ההריון אצל נשים בסיכון להידבק בנגיף.
   
כללי - נגיף ה-HIV מועבר על ידי מגע ישיר של נוזלי גוף מסוימים בין אדם הנושא את המחלה לאחר שנדבק ממנו: דם, נוזל זרע, הפרשה נרתיקית וחלב אם. עוברות מספר שנים בין ההדבקה לבין התפתחות סימנים מזהים, כאשר הנשאות הופכת למחלת האיידס. לפיכך, לא ניתן לראות סימנים חיצוניים אצל נשאי הנגיף, וניתן לגלותו רק בבדיקת דם מתאימה.

עד היום טרם נמצאה תרופה שתרפא לחלוטין את מחלת האיידס, אך יש תרופות שמאריכות את חיי החולים ומשפרות את איכות חייהם. אישה נשאית HIV עלולה להדביק את הילוד במהלך ההריון, הלידה או בהנקה. אולם טיפול מתאים מפחית באופן משמעותי את סיכויי העברת הנגיף מהאם לילוד. מחקרים הוכיחו כי ככל שהטיפול ניתן לאם בשלב מוקדם יותר בהריון, כך פוחתים הסיכויים שהנגיף יעבור לעובר.

לאישה נשאית הנגיף מומלץ גם ללדת בחתך קיסרי, כדי למנוע מעבר הילוד בתעלת הלידה, ולהימנע לחלוטין מהנקה.

הבדיקה מומלצת ע"י משרד הבריאות לכל אישה בגיל הפוריות אשר היא ו/או בן זוגה משתייכים לאחת הקבוצות הבאות:

מקיימים יחסי מין מזדמנים ללא הגנה.

משתמשים בסמים באמצעות הזרקה לוריד.

עובדים ב"תעשיית המין".

גרו ב 16 השנים האחרונות או קיימו יחסי מין מזדמנים בעת ביקור בארצות: ברזיל, תאילנד וארצות אפריקה לא כולל: מרוקו, תוניסיה, לוב, אלג'יריה ומצרים.

חשוב לדעת כי טיפול מוקדם עשוי למנוע את מעבר נגיף האיידס לילוד. לטובתך וטובת ילדך, מומלץ לכל אישה הנמצאת באחת מקבוצות הסיכון לבצע בדיקה לגילוי הנגיף בטרם או במהלך ההריון.
   
תוצאות - תשובה שלילית משמעה שהאישה אינה נושאת את הנגיף. תשובה חיובית משמעה שהאישה נושאת את הנגיף ומומלץ בפני האישה להיות במעקב במרכז איידס. רצוי לזכור כי הבדיקה אינה מכסה את שלושת החודשים האחרונים. כלומר, ניתן לזהות סימנים לנגיף בדם רק אחרי שלושה חודשים ממועד ההדבקה.
   
מרכזי בדיקות - בדיקת דם לגילוי עדות להדבקה בנגיף, ניתן לבצע בכל סניף של קופת חולים ברחבי הארץ, או לגשת לאחד ממרכזי האיידס שאושרו ע"י משרד הבריאות: בבתי החולים רמב"ם, העמק, מאיר, תל השומר, איכילוב, קפלן, הדסה עין-כרם וסורוקה. עדכונים ברשימה אפשר למצוא באתר המחלקה לשחפת ואיידס של משרד הבריאות www.health.gov.il/tbaids הבדיקה אינה כרוכה בתשלום והתשובה מתקבלת במסירה אישית אחרי מספר ימים.
  

בדיקות דם ושתן עיקריות נוספות לפני ובזמן הריון:

 

Beta h.C.G
סוכר בדם

בדיקת שתן לכללית ותרבית

בדיקת סוג דם ו Rh

ספירת דם - C.B.C

 V.D.R.L

כייל נוגדני אדמת - Rubella) German measles)

טיי-זקס - Tay-Sachs
תבחין משולש (חלבון עוברי,Triple Test - (HCG,UE3

העמסת סוכר - (Glucose Challenge Test (GCT

העמסת סוכר מלאה -  (Oral Glucose Tolerance Test (OGT

טוקסופלזמוזיס

ציטומגלווירוס - CMV

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן