מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > בדיקות ומעקב הריון

בדיקת טוקסופלזמוזיס: מה חשוב לדעת?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 23/8/2017
בדיקת טוקסופלזמוזיס: מה חשוב לדעת?

טוקסופלזמוזיס הינה מחלה זיהומית הנגרמת על ידי הטפיל טוקסופלזמה - גנדי הנמצא בבשר נא וצואת חתולים. אכילת בשר נא, או שטיפת ידיים לא טובה לאחר טיפול בצואת חתולים...

טוקסופלזמוזיס
   
מטרת הבדיקה - גילוי המחלה אצל האשה.
   
זמן ביצוע הבדיקה - לפני או במהלך ההריון אצל נשים בסיכון לנשיאת המחלה.
   
כללי- טוקסופלזמוזיס הינה מחלה זיהומית הנגרמת על ידי הטפיל טוקסופלזמה - גנדי הנמצא בבשר נא וצואת חתולים. אכילת בשר נא, או שטיפת ידיים לא טובה לאחר טיפול בצואת חתולים יכולה לגרום להדבקה בטוקסופלזמוזיס. המחלה יכולה להיות אסימפטומטית ללא סימן קליני או להתאפיין בסימני מחלה כמו שפעת או מחלת חום קלה. הזיהום יכול לעבור מהאם אל העובר דרך השליה.

חומרת הפגיעה בעובר פוחתת בהדרגה לקראת מועד הלידה. ילודים שנחשפו לטפיל בשליש הראשון להריון יהיו פגועים באופן קשה, ולעומתם ילודים שנחשפו לנגיף בסוף השליש השלישי להריון פגיעתם תהיה קלה או אפסית.


הטוקסופלזמה עשוי לגרום למומים בעובר, להשפיע על התפתחותו ואף לגרום להפלה. השפעת המחלה על התינוק: הפגיעה בעובר מאופיינת בלידה מוקדמת, פיגור בגדילה, ראש קטן - מיקרוצפלוס, או ראש גדול - הידרוצפלוס, פגיעה ברשתית העין, הסתיידות במערכת העצבים המרכזית CNS, רומבוציטופניה, צהבת וחום.

תינוקות שנולדו עם טוקסופלזמוזיס יסבלו במקרים רבים מבעיות פסיכו- מוטוריות, פיגור שכלי, ובעיות ראיה. חלק מן הבעיות הללו מתגלות רק עם הגיל.

הימצאות טוקסופלזמה בגוף ניתנת לבירור על ידי בדיקת דם לנוגדנים של טוקסופלזמה. ניתן לגלות אם המחלה היא פעילה או האם הנוגדנים כבר קיימים, זאת אומרת שהאדם היה חולה וכעת יש לו נוגדנים כנגד המחלה. אישה הנושאת נוגדנים בגופה עוד לפני ההריון לא תעביר את המחלה לעובר, כי הנוגדנים ימנעו את המעבר לשליה. באופן עקרוני, הדבקת העובר אפשרית רק בעקבות זהום ראשוני אצל האשה במהלך ההריון.

אישה החולה בזמן ההריון יכולה לקבל טיפול שעשוי למנוע פגיעה חמורה בעובר. יעילותו של הטיפול התרופתי אינה מוחלטת, ולכן על ההורים לקבל יעוץ פרטני לגבי המשך ההריון.

נשים בסיכון צריכות לבדוק את נוגדני הטוקסופלזמוזיס ורצוי לבדוק זאת לפני ההריון (באמצעות בדיקת דם). בדיקה זו אינה אחת מהבדיקות השגרתיות, ומתבצעת על פי הנחית רופא הנשים.
   
תוצאות
    בדיקת TOXOPLASMA - IGG
    POSITIVE >= 3.0 IU/ML
    NEGATIVE < 2.0 IU/ML
    TOXOPLASMA - IGM = POSITIVE/NEGATIVE
זיהוי חיובי של IGM בדם מצביע על הדבקה ראשונית - טרייה.
   
לפי המחקרים האחרונים אין תוקפן של בדיקות אלה עולה על 70%.

נוגדני IGM המעידים על הדבקה טרייה - ראשונית עלולים להיוותר בדם במשך חודשים ואפילו שנים לאחר הבדיקה, אך הדגמה של עליה בכייל הנוגדנים בבדיקות עוקבות יכולה להעיד על קיום זיהום ראשוני בהריון.


במידה ונמצא שהאם נושאת את המחלה, ניתן להציע אבחון טרום לידתי לזיהוי עובר שנפגע על ידי השיטות הבאות:

1. מבצעים בדיקת אולטרסאונד לחיפוש סימנים המעלים חשש לפגיעה בעובר - פגיעה במבנים התוך גולגלתיים, בעיקר הרחבה של חדרי המוח, הסתיידות ומיקרוצפלוס, הידרופס, וזיהום עוברי.

2. דיקור מי שפיר למציאת הנגיף.

3. בדיקת דם עוברי מחבל הטבור המאפשרת לקבל יותר אינפורמציה של נוגדנים ותמונת דם המראה סימנים לפגיעה של הנגיף בעובר כמו   רמת אנזימי כבד גבוהים והמצאות אאוזינופיליה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן