מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

דברים נהדרים שתוכלו לעשות למען ילדכם

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 18/8/2018
דברים נהדרים שתוכלו לעשות למען ילדכם

זה לא מספיק להאכיל, לנשק ולשחק עמם, יש הרבה מאוד דברים שאתם יכולים ללמד את הילדים שלכם כבר מגיל צעיר, שילוו אותם לאורך כל החיים

כל הורה שואף לעשות את הטוב ביותר עבור ילדיו וכל הורה גם תוהה אם הוא מצליח לעשות עבודה טובה. להיות הורה טוב זה לא רק להאכיל אותם, להחליף להם חיתולים, לשחק איתם ולנשק ולחבק אותם. העבודה שלנו כהורים היא הרבה יותר מורכבת והורים רבים שוכחים שאת המתנות הכי גדולות שאנו יכולים לצייד את הקטנים בהן לחיים לא ניתן לקנות בחנות.
 

לפניכם מספר עצות לדברים שניתן ללמד ילדים מגיל קטן והם ילוו אותם וייתנו להם כוח וידע לאורך כל החיים:
 

ללמד אותם על כסף וערכו

אחד הדברים שהכי חשוב ללמד ילד קשור לכל הנוגע לכסף - כיצד לנהל אותו, כיצד משיגים אותו, על חשיבותו ועל שימוש נכון בו. חשוב שילדים ילמדו שלמשפט "כסף לא גדל על העצים" יש משמעות עמוקה מאחוריו. ילדים רבים גדלים מבלי ללמוד דבר על כסף, על חיסכון, על הוצאות שקולות והדבר בא לידי ביטוי בגיל הנעורים והבגרות שלהם. לכן חשוב שהם יבינו, כבר מגיל צעיר, שלא יוכלו לקבל תמיד כל דבר, שאנשים עובדים קשה בכדי לממן בגדים, בילויים, חוגים ועוד. כדאי מגיל צעיר לקנות או אפילו יותר טוב - להכין איתם קופת חיסכון קטנה, ללמד אותם כיצד ניתן לחסוך, כיצד ניתן לרכוש דברים בחכמה ובעיקר ללמד אותם להעריך עבודה קשה.
 

חשוב שהילד שלכם יהיה עצמאי

הורים לילדים קטנים ואף גדולים מתקשים לשחרר אותם. לעתים ניתן להתקל באמא לילדים בגיל ההתבגרות שעדיין מחזיקה אותם קרוב קרוב ואף מדברת אליהם בטון מתיילד. כאשר אתם נותנים לילד עצמאות מגיל צעיר (במקרים בהם זה מתאפשר, הוא גדל להיות אדם בטוח, רגוע ובעל יכולות. חשוב לדבר אל הילד בגובה העיניים, להראות לו שאתם סומכים עליו ולאפשר לילד זכות בחירה במקרים בהם זה מתקבל על הדעת, לתת דרור למחשבותיו, רצונותיו ושאיפותיו ולאפשר לו להתפתח לאדם שהיה רוצה להיות ולא רק לזה שאתם הייתם רוצים שיהיה.
 

זה בסדר להיות שונה

הורים רבים מונעים מהילדים שלהם ללכת עם ליבם בעקבות תחומי העניין שלהם. זה שרוב הילדות אוהבות לרקוד בלט אין זה אומר שהבת שלכם לא יכולה לשחק כדורגל אם היא רוצה, זה שכל הילדים לובשים בגדים של מותג חדש ואופנתי אין זה אומר שילדכם לא יכול ללבוש בגד ישן ואהוב, זה שכולם אוהבים לראות סדרה מסוימת בטלוויזיה אין זה אומר שילדכם לא יכול ליהנות גם מדברים אחרים. להיות שונה זה לא בהכרח רע וחשוב לתת לכל ילד לפתח את תחומי העניין שמושכים אותו, מסקרנים אותו ולאפשר לו להיות אדם בזכות עצמו.

 


 

ומה לגבי השכלה?

לא כל ילד חייב המשיך לקריירה אקדמית, לא כולם חייבים לפקוד באופן קבוע את אותו החוג שכולם רשומים אליו או להפוך לגאון מתמטי או לדבר אנגלית ברמת שפת אם. למרות שחשוב לוודא שילדכם מפיק את המירב מהמסגרת החינוכית בה הוא נמצא, אין זה אומר שהוא חייב להיות מצטיין הכיתה, השכבה או באופן כללי לעבוד מאוד קשה מתוך חשש למה יהיה בעתיד. אנשים מוצלחים, חשובים רבים וטובים מעולם לא סיימו תיכון, לא הוציאו תואר ולא היו הצטיינו במיוחד בתקופת לימודיהם בגן, בבית הספר או באוניברסיטה. בסופו של דבר הם הצליחו בחיים מכיוון שהלכו עם תחושת הבטן שלהם, התמקצעו במה שבאמת עניין אותם וקבלו הרבה תמיכה ואהבה מהבית. אז תזכרו לתמוך, לעודד, לאפשר לילד להתנסות, לנסות ולבחור בנתיב שלו. אל תשכחו, זה שילד היה תלמיד מצטיין אין זה אומר דבר לגבי ההצלחות שירשום בהמשך חייו.

 

למדו אותם מיומנויות שונות

מי כמונו, הורים, יודע, שמיומנויות רבות יכולות לחסוך לנו הרבה זמן וכסף בחיים. החל מהחלפת גלגל במכונית, תליית תמונה, תפירת חור בבגד, הפעלת מכונת כביסה, בישול פסטה ברוטב טעים, ועוד. כל דבר שתלמדו את הילד מגיל צעיר, ילווה אותו בעתיד כאשר ייצא לדרך עצמאית. כמובן שלא כל דבר ניתן ללמד תינוקות ופעוטות, אבל תופתעו לגלות כמה דברים כן ניתן ללמד אותם או לפחות לחשוף אותם אליהם בתחילה, שיראו כיצד אתם פועלים ובהמשך יצטרפו אליכם. 
 

אל תשכחו לשמור על איזון

איזון הוא אחד הדברים ששומרים עלינו ועל הקטנים שפויים, לכן הקפידו לשמור על איזון בחיי היומיום שלכם. הפקידו לחלק את זמנכם באופן שווה (עד כמה שניתן) בין הילדים השונים, בין השהות איתם לבין הקריירה ועבודות הבית, נסו להראות להם שניתן למצוא זמן להכל בחיים אם רק מחלקים נכון את הזמן והאנרגיות.
 

אהבה היא הדבר הכי יקר בחיים

הדבר הכי חשוב שתוכלו לעשות למען הילד שלכם הוא להעניק לו אהבה גדולה, עוטפת, מחממת ואמיתית. אין זה אומר שצריך "לחנוק" אותם מרוב האהבה, אבל חשוב שירגישו תמיד שיש להם פינה חמה ובטוחה אליה יוכלו לפנות בכל שעה, בכל מצב ובכל גיל. תנו להם את התחושה שהם יכולים לספר לכם הכל, לשתף אתכם ושהם לא צריכים לחשוש מכם. לא תמיד תסכימו עם כל דבר ופעמים רבות אולי הדבר יגרום לחיכוכים, אבל גם זה שיעור חשוב לחיים.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן