מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פעוטות > פענוח ציורי ילדים

על מה מעיד הצבע השחור בציורי ילדים?

מאת: מרדכי שרם | פורסם: 26/11/2017
על מה מעיד הצבע השחור בציורי ילדים?

לצבעים בציורי ילדים ישנה משמעות גדולה, לשימוש בצבע השחור יש פעמים רבות משמעות שלילית ופעמים רבות דווקא חיובית. בכתבה זו תלמדו כיצד לעשות את ההפרדה בין הדברים ולפענח את ציורי הילד שלכם טוב יותר

לרובנו ישנה סטיגמה שלילית לגבי הצבע השחור, האם יש דברים בגו? אישה הרוצה להראות 'רזה' לובשת שחור, מדוע? כאשר אנחנו רואים את הצבע השחור או כול דבר המקושר אליו,  אנחנו באופן אוטומטי יוצרים מרחק. מה מקורו של הצבע השחור ובאילו מקרים משתמשים בצבע זה. בכתבה הבאה נוכל ללמוד כיצד הצבע השחור מתחלק לתכונות חיוביות ושליליות. 
 
דרך אבחון ציורי ילדים נוכל להבין שלצבעים ישנה משמעות גדולה, לכן יש להקפיד על מספר כללים חשובים:
 
1. רצוי שהצבעים שהילדים משתמשים בהם יהיו תקינים ולא שבורים.
 
2. חשוב מאוד לא להגביל את הילדים במספר הדפים.
 
3. חשוב שיהיה מגוון רחב של צבעים כך שהילדים יוכלו לבחור בחופשיות.
 
כאשר אנחנו רואים את הצבע השחור, מהן התחושות שהוא מעביר בנו? האם הוא גורם לנו לפחד? במחקר שקראתי לאחרונה נרשם שרוב המחשבות שלנו בחיי היום יום (כ-80% לפחות), הן מחשבות שליליות ולא שייכות לנו בהכרח אלה לאנשים הסובבים אותנו.
 
בפענוח ציורי ילדים אי אפשר לקחת דוגמא אחת של ציור בו רואים רק את הצבע השחור בחלקו או ברובו ועל פיו להשליך את כל המחשבות השליליות שנמצאות באותו ציור. הצבע השחור צריך לחזור בצורה קבועה במספר רב של ציורים. אם כך, חשבתם פעם מדוע ישנם ילדים המציירים לרוב בשחור? 
 
ישנם מקרים רבים שהילד השתמש בצבע השחור משום שזה הצבע היחידי שהיה ברשותו באותו רגע. אפשרות נוספת היא, שזה הצבע היחידי שהיה תקין מכל הצבעים שהיו ברשותו באותה עת.
 
לא להתייחס לציור זה בבהלה, הילד ניסה לצייר את הלילה
 
בפענוח ציורי ילדים נוכל להבין שלצבע השחור ישנה גם עוצמה והתבדלות. לפעמים הילדים רוצים להיות קצת שונים מכל הילדים מסביבם, זאת אומרת שהם רוצים להיות מיוחדים בעיני האנשים הבוגרים מסביבם. עלינו להבין שהצבע השחור הוא בעצם ערבוב של כל הצבעים יחד.
 
היכן נוכל לראות את הצבע השחור: בבגדים, תפילין, מכוניות, ריהוט ועוד. הצבע השחור בולט ואי אפשר לפספס אותו והוא מסוגל לקלוט המון אנרגיה. תנסו לדמיין רכב BMW שחור, איזה אסוציאציה אתם מרגישים? האם אתם חושבים שהנהג הוא אדם עבריין שלא כדאי להתקרב אליו? בכול מקרה אנו חשים בסוג מסוים של רתיעה.
 
דרך פענוח ציורי ילדים נוכל ללמוד על התכונות החיוביות והשליליות של הצבע השחור.
התכונות החיוביות: עוצמה, רצון להתבדלות מהסביבה, הבלטה. 
התכונות השליליות: פחד, מוות, עצב, תחושת ריחוק.
בציור זה, הגננת נתנה לילד בריסטול שחור
 
חשוב לציין שלא להסיק מסקנות ע"פ ציור אחד בלבד, אלה לבדוק שהתופעה חוזרת על עצמה במספר ציורים.
 
הכותב הינו גרפולוג ממכון פלאי הגרפולוגיה העורך סדנאות גיבוש בנושא פענוח ציורי ילדים

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן