מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > הנקה

האכלת יתר אצל תינוק יונק - האם יש כזה דבר?

מאת: טלי שמעוני | פורסם: 24/10/2018
האכלת יתר אצל תינוק יונק - האם יש כזה דבר?

האם תינוק המתנתק מהשד ונרדם הוא תינוק רעב או שבע? מה קורה כאשר אנו מעירות אותו להמשיך לאכול מהצד השני? ומדוע פעמים רבות מדובר בטעות שרק גורמת לתינוק לסבול מחוסר שקט, גזים ועוד

אם התינוק שלך סובל מכאבי בטן (גזים), אי שקט, פליטות מרובות וצואה נוזלית קיצפית (בועות), אני מאוד ממליצה לך להמשיך לקרוא.
 
כמעט בכל יום אני נתקלת באמהות שקיבלו הנחיה מפורשת מאחות/ יועצת הנקה/ מדריכת הנקה/ חברה ועוד - להניק מצד אחד ולעבור לצד השני כאשר התינוק מתנתק. יש כאלה שאף מגדילות לעשות ואם התינוק נרדם - הן מעירות אותו באמצעות החלפת טיטול, לדוגמא - ומעבירות לצד שני. 
 
התנהלות זו היא לעיתים טעות והטעות הזו עלולה לעלות במחיר של כאבי בטן, אי שקט, פליטות מהפה ומהאף, "ריפלוקס" וצואה נוזלית קיצפית (קצף/בועות) שקופה. הסיבה לכך, לרוב, היא האכלת יתר ומחסור ב"שומן החלב" החיוני לעיכול ולהתפתחות תקינה של התינוק.
 
בכדי להבהיר מדוע זה קורה, אני ראשית אחדד את האופן בו המערכת הזו עובדת וממה היא מורכבת:
 
בלוטות החלב (השד), מורכבות מאשכולות אשכולות (דמיינו אשכול ענבים או ברוקולי), שדרכם ולאורכם עוברים צינורות וצינוריות המסייעים להעברת החלב אל עבר הפטמה. החלב מורכב ממים המכילים ויטמינים, חומצות, נוגדנים, ועוד המון מרכיבים חיוניים וכמובן - ומשומן.

היחס בין "מי החלב" ל"שומן החלב", הוא 90:10 לטובת המים, ועד גיל חצי שנה היחס מתאזן ל-50:50. השומן נוטה להידבק לצינוריות החלב ולכן על מנת לקבל מקסימום שומן (ש"יושב" לתינוק בקיבה ומשרה תחושת שובע ונינוחות) - מומלץ להניק מאותו שד עד לתחושת ריקון. תחושה – מכיוון שהשד לא יתרוקן באמת לגמרי. לכן בהחלט ייתכנו מצבים שבהם תינוק יינק מאותו שד פעמיים ואפילו שלוש – תלוי כמובן בכמויות החלב. חשוב רק להדגיש, שבמידה ואת מניקה כמה פעמים מאותו צד, עלייך לסחוט ולהוציא קצת מהצד השני, כדיי שלא יווצר גודש.

 
 
כל הבלבול הזה מביא אותי לחשוב על האמהות באפריקה, ששם, על פי פרופ' נילס ברגמן, לא שמעו על מושגים כמו ריפלוקס וגזים כלל. הסיבה לכך היא פשוטה: שם מבינים טוב מאוד את המשמעות של – תינוק יונק, ולא אמא מניקה. מה זאת אומרת? באפריקה תינוק נמצא כל הזמן על אמא, הוא "מנהל" את ההנקה ולא אף אחד אחר. הוא מתחבר לשד, יונק ונרדם. לעיתים הוא מתעורר וחוזר לאותו שד, יונק, ושוב נכנס לשינה. כאשר השד מתרוקן (יחסית) הוא שוב עשוי להתחבר, מכיוון שהוא רוצה למצוץ ולא לאכול. ואז, כאשר הוא מרגיש רעב, הוא "אומר" (בוכה) לאמא שרוצה לעבור לשד המלא יותר. 
 
תינוק שמתנתק ונרדם על השד, הוא ברוב הפעמים תינוק שינק את הכמות המתאימה לו ונכנס לשינה קלה (שנת R.E.M החיונית להתפתחות המוח) שלאחריה מגיעה שינה עמוקה (לאחר כ-20 דקות בערך). ברגע שמעירים אותו, ומעבירים לצד שני, למעשה מפריעים לו. וחמור מכך – גורמים לו לכאבי בטן, אי שקט ועוד ועוד.
 
צואה תקינה היא לרוב צואה רכה, עם "גרגרים" דמויי שומשום/קוטג'. אותם גרגרים הם למעשה השומן.
 
**הדברים הכתובים לעיל הם בגדר המלצות בלבד ואינם באים במקום ייעוץ פרטני מקצועי אישי. 
 
טלי שמעוני היא מדריכת הנקה מוסמכת מטעם "דיאדה". טלפון: 052-5547334. לעמוד הפייסבוק של טלי - לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן