מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

מבצע חיסוני הפוליו: כל המידע

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 20/8/2013
מבצע חיסוני הפוליו: כל המידע

כל המידע המעודכן, השאלות והתשובות, ההנחיות והפרטים שחשוב לכם לדעת בנושא מבצע חיסוני הפוליו שנערך כעת ברחבי ישראל

מבצע חיסוני הפוליו נמשך ברחבי הארץ ונכון להיום חוסנו כבר למעלה ל-850 אלף ילדים נגד נגיף הפוליו, בחיסון הניתן בשתי טיפות דרך הפה. משרד הבריאות ממשיך להבהיר כי פרט להקפדה על היגיינה מקסימילית, הכוללת רחיצת ידיים במים וסבון לאחר החלפת חיתולים, לפני האוכל ולאחר ביקור בשירותים - אין הנחיות מיוחדות נוספות.
 

עוד התברר היום כי ועדת הפוליו קבעה כי כמה מאות ילדים ברחבי הארץ, הסובלים מדיגוי חיסוני משמעותי, יישארו בבית ולא יתחילו את שנת הלימודים. אותם ילדים, הסובלים מחוסר מוחלט בנוגדנים (כגון ילדים לאחר השתלת מח עצם ועוד) יישארו בבית עד שישה שבועות מתום מבצע החיסונים, זאת אומרת עד תחילת חודש נובמבר ככל הנראה. חולים אלו ממילא אינם יכולים להתחסן בשל מצבם הרפואי ומרביתם היו נשארים בבית גם ללא התפרצות הפוליו בישראל.
 

כעת שוקל משרד הבריאות לבצע השלמה של חיסוני הפוליו במסגרת בית הספר, לתלמידי כיתות א' ו-ב', שלא יספיקו להתחסן עד לתחילת שנת הלימודים. החיסון יתבצע לאחר שההורים ימלאו שאלון ויחתמו על הסכמתם לחיסון.

עוד הודיע היום משרד הבריאות כי הנגיף ממשיך להתפשט ברחבי הארץ וכבר הגיע צפונה לאזור חדרה. לדברי צוות משרד הבריאות התפשטות הנגיף מוכיחה כי אכן יש צורך לחסן את הילדים בכל המדינה.

שאלות ותשובות נפוצות בנושא פוליו ומבצע החיסונים המיוחד:
 

1. האם ניתן לחסן ילדים בבית בו יש נשים בהריון?
אפשר לחסן ילדים המועמדים לחיסון חי מוחלש (OPV) כאשר יש נשים בהריון בבית הן במועד החיסון והן לאחריו. חיסון האחים הגדולים ימנע את הדבקתם בנגיף הפוליו הפראי, וכך גם הילודים יהיו מוגנים.
 
2. האם מותר לחסן ילדים עם אח\אחים בני פחות מחודשיים?
אין מניעה מלחסן ילדים עם אחים מתחת לגיל חודשיים בבית. חיסון האחים הגדולים ימנע את הדבקתם בנגיף הפוליו הפראי, וכך גם התינוקות יהיו מוגנים. מומלצת שמירה על היגיינה אישית של כל בני הבית ע"י רחיצת ידיים עם מים וסבון, במשך לפחות 20 שניות, בפרט במצבים הבאים: לאחר שימוש בשירותים, לפני כל מגע עם מזון, וכן לפני ואחרי החלפת חיתול.
 
3. האם ילד עם ליקוי אימונולוגי יכול לשהות בקרבת ילדים שחוסנו ב-OPV (גן ילדים, כיתה)?
כאשר ישנם ליקויים במצב האימונולוגי אנו ממליצים על השלמת סדרת החיסון הראשוני לילד עם הליקוי האימונולוגי ע"י לפחות 3 מנות חיסון מומת (IPV), זאת לפני חשיפה למחוסנים כלשהם שקיבלו חיסון חי מוחלש (OPV) כמו בשגרה, יש חשיבות על שמירת ההיגיינה האישית של כל בני הבית בהם יש מדוכא חיסון, ע"י רחיצת ידיים עם מים וסבון, במשך 20 שניות לפחות, בפרט במצבים הבאים: לאחר כל שימוש בשירותים, לפני כל מגע עם מזון, וכן לפני ואחרי החלפת חיתולים.

4. האם מותר לחסן ילד המטופל בתרופה העלולה לדכא את מערכת החיסון (כגון אימורן או מטוטרקסט)?
אם לפי הערכת הרופא המטפל, המינון של התרופה אינו גורם לילד לדיכוי מערכת החיסון אז מותר לחסן את הילד בחיסון החי מוחלש.
 
5. האם מותר לחסן ילד בבית בו אחד מבני הבית מטופל בתרופה העלולה לדכא את מערכת החיסון (כגון אימורן או מטוטרקסט)?
אם לפי הערכת הרופא המטפל של ההורה, המינון של התרופה אינו גורם להורה לדיכוי מערכת החיסון, אז מותר לחסן את הילד בחיסון החי מוחלש.
 
6. האם מותר לחסן ילד בבית בו אחד מבני הבית הינו ללא טחול?
כן. זה אינו מצב של דיכוי חיסוני כמוגדר בפרק החיסון החי מוחלש - bOPV בתדריך החיסונים.
 
7. האם מותר לחסן ילד המטופל באופן קבוע בסטרואידים במשאף או מכשיר אינהלציה?
אם לפי הערכת הרופא המטפל, הטיפול בסטרואידים אינו גורם לילד לפגיעה במערכת החיסון, אז ניתן לחסנו בחיסון החי מוחלש.
 
8. האם אפשר לחסן ב - OPV ילד עם חסר ב - IGA?
אם לפי הערכת הרופא המטפל, הילד אינו סובל מתופעות קליניות משמעותיות, אז ניתן לחסנו בחיסון החי מוחלש.
 
9. האם מותר לחסן ילד בבית בו אחד מבני הבית סיים טיפול כימותרפי לפני מס' חדשים?
על פי פרק " חיסון במצבים מיוחדים" בתדריך החיסונים, אפשר לחסן בתרכיב חי-מוחלש אדם בתום 3 חודשים מסיום טיפול מדכא חסינות. מכאן שניתן לחסן ילד בתרכיב חי-מוחלש אם חלפו 3 חודשים מסיום הטיפול הכימותרפי של ההורה.
 
10. האם אפשר לחסן ילד שיש לו קרוב משפחה מדוכא חיסון שאינו גר עימו באותו בית (לדוג' סבא מטופל בכימותרפיה)?
 ניתן לחסן את הילד, אך על המגע מדוכא החיסון (שאינו גר עימו באותו הבית) לא להתקרב פיזית למשך 6 שבועות למחוסן, על מנת שלא להפוך למגע הדוק ביתי של המחוסן.
 
11. אם כבר חוסן ילד בחיסון החי מוחלש ובביתו התגלה בן בית מדוכא חיסון? 
אם כבר אירעה חשיפה ל- bOPV במסגרת אותו בית בו גר אדם שהוא מדוכא חיסון או נשא HIV, יש לצמצם עד כמה שניתן את המגע בין האדם מדוכא החיסון למחוסן ב- bOPV למשך 6 שבועות לאחר מתן החיסון כדי למנוע העברה פקלית אורלית. הנחיות אלו כוללות גם הקפדה - יתרה על ההיגיינה האישית של מדוכא החיסון ובני הבית, ע"י רחיצת ידיים עם מים וסבון, במשך20 שניות לפחות, בפרט במצבים הבאים: לאחר כל שימוש בשירותים, לפני כל מגע עם מזון, וכן לפני ואחרי החלפת חיתולים. על מדוכא החיסון עצמו להימנע מהחלפת חיתולים במקבל החיסון החי מוחלש.
 

12. מהו פוליו?

מחלת הפוליו היא מחלה זיהומית הנגרמת על ידי נגיף (וירוס) הפוליו. הנגיף מדבק ועובר מאדם לאדם (בעיקר בקרב ילדים). הנגיף חודר לגוף דרך הפה ומופרש בצואה. לרוב אין סימני מחלה ורק אדם אחד מאלף (שאינם מחוסנים) יחלה בצורה השיתוקית.
 

13.  מי בסכנה לחלות בפוליו?

כל מי שאינו מחוסן, תינוקות שטרם הספיקו להתחסן, אנשים שהתחסנו בעבר ויתכן כי החיסון שלהם נחלש וכן אנשים בעלי דיכוי חיסוני בשל הרקע ברפואי שלהם.
 

14. מה ההבדל בין נשא של המחלה לחולה במחלה?

אדם יכול להיות מחוסן אולם יכול להדבק ואף להדביק אנשים אחרים מבלי שהוא עצמו יחלה במחלה. חולה הוא מי שכתוצאה מהמחלה לוקה בשיתוק ילדים (כאמור לעיל רק אחד מאלף נדבקים חולה במחלה(.
 

15. כיצד נדבקים בפוליו?

הנגיף חודר לגוף דרך הפה, במגע עם צואה.
 

16.  מהו האמצעי היעיל ביותר למנוע פוליו?

האמצעי היעיל ביותר למנוע פוליו הוא חיסון. אמצעי נוסף הוא הקפדה על כללי היגיינה במיוחד רחיצת ידיים במים וסבון במשך 20 שניות לאחר יציאה משירותים לפני מגע עם אוכל ולאחר החלפת חיתול לתינוק.​
 

17. איזה חיסונים נגד פוליו קיימים בישראל?

חיסונים קיימים: חיסון מומתIPV הניתן בזריקה. חיסון זה ניתן על פי שגרת החיסונים בטיפות חלב בגילאי חודשיים, 4 חודשים, 6 חודשיםשנה ובכיתה ב'. במסגרת המבצע המתחיל ב-18/8/13 יינתן חיסוןbOPV חי מוחלש הניתן בשתי טיפות.
 

18.  מה ההבדל בין חיסון מומת למוחלש?

שניהם מגנים על המחוסנים. יתרונו של החיסון החי מוחלש הוא מניעת הדבקה מאדם לאדם.
 

19.  מה התהליך לחיסון ילדים בכל אזורי הארץ?

החל מתאריך 18/8/13, ילדים מגיל 4 חודשים עד 9 שנים (שנולדו לאחר) 1/1/04, מוזמנים להגיע לטיפת החלב אליה משויכים, לפי אזור המגורים. בתחנת טיפת חלב ניתן לחסן גם ילדים שאינם מטופלים כבר במסגרת טיפת חלב. יש להגיע עם פנקס החיסונים.
 

20. למי אסור להתחסן נגד פוליו?

אין לתת לתינוק או לפג שלא חוסן קודם לכן במנה אחת לפחות שלIPV. אסור לחסן תינוקות או ילדים שלא קיבלו אף מנת חיסוןIPV בעבר. במקרהשל מחלת חום. כמו כן אין לתת את החיסון אם לילד יש קרוב מדרגה ראשונה עם ליקויבמערכת החיסון.
 

תינוקות- אין לחסן תינוקות עד גיל חודשיים. בגיל חודשיים מקבליםחיסוןIPV ורק חודשיים לאחר מכן ניתן לקבל חיסוןBOPV ביחד עם מנה נוספת שלIPV. .
 

21. האם יש צורך להתחסן בשני החיסונים?

לא ניתן לקבל את החיסון החי מוחלש ללא החיסון המומת בשל העובדה שהחיסון המומת מגן בפני תופעות הלוואי של החיסון החי מוחלש. מי שלאקיבל מעולם את החיסון החי מוחלש, יש צורך שיקבל אותו גם אם קיבל בעבר את החיסון המומת.
 

22. כיצד אדע אם ילדיי מחוסנים מפני המחלה?

ניתן לבדוק בפנקס החיסונים ו/או בטיפותהחלב(חיסון פוליו חי מוחלש/ OPV).
 

23. ילדי הצעירים התחסנו לפוליו מדוע עליהם להתחסן שוב?

החיסון נועד לתת הגנה נוספת על ילדיך והמשפחה המורחבתכולה.
 

24. מדוע נקבע שהחל מ – 1/1/2004 יש להתחסן?

בסמוך לתאריך זה הופסק השימוש ב– OPV לילדי מדינת ישראל, כחלק ממגמה עולמית שהתווה ארגון ה​בריאות העולמי.
 

25. ילדי פספסו חיסון לפוליו והם מעל גיל 9 מה עלי לעשות?

ניתן להשלים את החיסון החסר באמצעות הספקים של שירותי הבריאות לתלמיד, לאחר החזרה לבית הספר.
 

26. מדוע לא מחסנים מבוגרים?

הקבוצה שמעבירה את המחלה הינה קבוצת הילדים. המבוגרים כבר קיבלו בעבר את החיסון החי מוחלש ולכן אין מקום לתת להם שוב.
 

27. האם ניתן לרכוש חיסונים?

אין אפשרות ואין צורך לרכוש חיסונים באופן פרטי. משרד הבריאות יספק את החיסון חינם לכל מי שיומלץ לו לקבל את החיסון.
 

28. האם צריך להרתיח את המים?

אין צורך להרתיח את המים. המים בטוחים וטובים לשתייה  ממצאי הנגיף הינם בביוב ולא במים. אין קשר בין הביוב למים.
 

29. מה הן המלצות ארגון הבריאות העולמי?

נציגי ארגון הבריאות העולמי המליצו להיערך למבצע חיסונים באמצעות חיסון חי מוחלש ובמקביל לאסוף נתונים על מנת לקבוע את היקף המבצע וקהל היעד.


30. כמה ילדים חוסנו עד עתה וכמה עוד עתידים להתחסן?

באתר משרד הבריאות מתעדכנים הנתונים בכל יום. לצפייה באחוז המתחסנים - לחצו כאן


המלצות בנושא חיסון פגים בחיסון נגד פוליו

 
מעבר נוגדנים מהאם לילוד דרך השליה מתרחש בעיקר בטרימסטר האחרון להריון. ידוע כי מרבית הפגים נולדים עם כייל נוגדנים מגן לפוליו אם כי בהשוואה לתינוקות שנולדו במועד, רמת הנוגדנים לפוליו בפגים עלולה להיות נמוכה יותר. כמו כן, נמצא כי בפגים צפויה דעיכה מהירה יותר של רמות הנוגדנים לפוליו לאחר הלידה. לאור האמור לעיל יש להקפיד לחסן במועד את התינוק שנולד לפני גיל 37 שבועות להריון IPV ובהתאם לגילו הכרונולוגי, גם אם עודנו מאושפז. גיל מינימום למתן תרכיבים המכילים בתרכיב המשולב נגד דיפתריה -טטנוס -שעלת- פוליו - IPV הוא 6 שבועות. ניתן לתת את ה. b המופילוס אינפלואנצה.
 
מומלץ כי פגים צעירים במיוחד, השוהים תקופה ארוכה בפגיה בביה"ח - יקבלו את החיסון המומת לפוליו בסמוך לשחרור מביה"ח לביתם (ובלבד שהחיסון לא יינתן לפני גיל כרונולוגי של 6 שבועות שהוא גיל המינימום המומלץ למתן החיסון).
 
חיסון בני בית של פגים בחיסון החי מוחלש לפוליו: בשנים שבהן ניתנה תכנית החיסון בארץ לא ניתנה הנחייה מיוחדת בנוגע לחיסון בני בית של פגים (OPV-IPV) המשולבת בארץ או בעולם ולא ידוע על סיבוכים כלשהם בעקבות מתן החיסון החי לבני בית של פגים. משפחות אליהן משתחררים פגים הביתה צריכות להקפיד על היגיינת ידיים (לפני האכלת התינוק, לאחר שימוש בשירותים והחלפת חיתולים). יש לעודד ולתמוך בהנקה שכן להנקה יש ערך מוסף בהגנה מפני פוליו.
 

 

פרופסור רוני גמזו, מנכ"ל משרד הבריאות, התארח באולפן חדשות 10 עם גיא זוהר וענה לשאלות חשובות בנושא מבצע החיסונים המיוחד. צפו בסרטון:

 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן