מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > הריון

המלצות תזונה לנשים בזמן הריון

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 14/9/2017
המלצות תזונה לנשים בזמן הריון

איגוד הרופאים הגניקולוגים פרסם המלצות לתזונת נשים בתקופת הריון. בואו לגלות על מה חשוב להקפיד ומה כדאי לבדוק

איגוד הרופאים הגניקולוגים פרסם לאחרונה המלצות מסודרות לתזונת נשים בתקופת ההריון. כפי שידוע לכל, לתזונת האם במהלך ההריון יש קשר ישיר והשפעה רבה על בריאותה שלה ובריאותו של העובר המתפתח ברחמה. תזונה נכונה ומאוזנת בעת ההריון יכולה למנוע סיבוכים בריאותיים שונים כגון סכרת הריון, יתר לחץ דם, לידה של תינוק בעל משקל נמוך ועוד. 
 

לאחר שנים בהן נשים הקפידו בעיקר על נטילת חומצה פולית (גם לא כולן) והקפדה על הימנעות מאלכוהול ודגים נאים, כעת ניתן לקבל תמונה מפורטת וברורה לגבי תזונת האם בהריון. כל ההמלצות - לפניכן:
 

קצב עליה תקין במשקל בהריון:
 

- נשים בעלות משקל גוף תקין (שברחמן נושאות עובר אחד) צריכות להעלות בתקופת ההריון כ-11.5-16 ק"ג.
- נשים המתחילות את ההריון בתת משקל, צריכות להעלות בתקופת ההריון כ-12.5-18 ק"ג.
- נשים המתחילות את ההריון במשקל עודף, צריכות להעלות בתקופת ההריון כם7-11.5 ק"ג.
- נשים בעלות BMI של למעלה מ-30, אמורות להעלות בתקופת ההריון 5-9 ק"ג.

 


 

הקפדה על נטילת ויטמינים ותוספי תזונה:

נשים בהריון אמורות להקפיד על צריכה יומית קבועה, בתקופת ההריון, של סידן, ויטמין D, אומגה 3, ברזל וחומצה פולית. 

 

סידן: על פי המלצות ארגון הרופאים על האישה לצרוך כ-1,000 מ"ג ביום של סידן.

מולטי ויטמין: נטילת מולטי ויטמין מומלצת לנשים מעשנות, צמחוניות, מבוגרות או נשים שהריונן מוגדר כהריון בסיכון גבוה.

 

ויטמין D: אין המלצות ברורות לנטילת ויטמין D, כן חשוב לבדוק את רמת הויטמין אצל נשים צמחוניות, כהות עור, נשים הנחשפות מעט מאוד לשמש, הסובלות מהפרעת ספיגה או מתת פעילות של בלוטת התריס. במקרה של זיהוי מחסור בויטמין המינון המומלץ הוא של 1,000-2,000 יחידות ביום. יש להתייעץ עם רופא הנשים.
 

אומגה 3: מחקרים רבים זיהו בעבר קשר ישיר בין מחסור באומגה 3 לבין פגיעה התפתחותית בעובר (נוירולוגית וקוגניטיבית). על כן ההמלצה כיום היא לצרוך לפחות שתי מנות דג בשבוע במהלך תקופת ההריון. מכיוון שהרוב הגדול של הנשים לא צורך מינון של כ-300-300 מ"ג בשבוע של אומגה 3 בתפריט שלהן - מומלץ ליטול תוסף תזונה אשר מכיל אומגה 3.
 

ברזל: מחסור בברזל נפוץ בעת תקופת ההריון והוא עלול לגרום לבעיות שונות כגון לידה מוקדמת, האטה בקצב צמיחת העובר, חולשה אצל האם ועוד. חשוב מאוד להקפיד על תפריט מאוזן ועשיר בברזל, אותו ניתן למצוא בירקות ירוקים, כבד עוף, בשר הודו ועוד. מרבית הנשים לא מצליחות לקבל את מנת הברזל המומלצת באמצעות הקפדה על תזונה בלבד, לכן יש צורך להתייעץ עם רופא הנשים ולהתאים לכל אישה מינון של תוסף ברזל מתאים. לרוב מדובר במינון של 30 מ"ג ליום או ביותר מכך במקרים מסוימים.
 

חומצה פולית: מדובר בויטמין מקבוצת B שחיוני מאוד לצורך התפתחות תקינה של העובר. ההמלצה היא כיום היא ליטול חומצה פולית במינון של 0.4 מ"ג ביום עוד לפני ההריון ולאחר הכניסה להריון במינון גבוה יותר של כ-4-5 מ"ג ביום במקרים של נשים הסובלות מסכרת, עודף משקל ועוד. גם במקרה זה יש להתייעץ עם רופא הנשים לצורך התאמת המינון לאישה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן