מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

מבצע חיסוני הפוליו: הבהרות נוספות ועדכונים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 18/8/2013
מבצע חיסוני הפוליו: הבהרות נוספות ועדכונים

האם ניתן לחסן ילדים בבית בו יש נשים בהריון? האם מותר לחסן ילדים עם אחים בני פחות מחודשיים? משרד הבריאות ממשיך לענות לשאלותיכם בנושא מבצע חיסוני הפוליו שהחל בישראל

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, קרא בסוף השבוע להורים לא לחשוש מחיסון הפוליו ולהגיע לחסן את ילדיהם, לדבריו הנגיף כבר נצפה בפאתי אזור המרכז. ב-18 באוגוסט (יום ראשון) יתחיל מבצע החיסונים הארצי וכמיליון ילדים עד גיל 9 עתידים לקבל את החיסון. החיסון יינתן גם לילדים שכבר מחוסנים נגד המחלה, כך שאין בכך שום סיכון לדבריו. פרופ' גמזו קורא להורים המודאגים ומתלבטים לחסן את הילדים ומסביר כי ההחלטה לחסן אותם הייתה החלה שקולה. לדבריו בשלב זה הנגיף אינו קרוב להכחדה, "זה אתגר אך נעמוד בו", כך סיכם את דבריו לחדשות ערוץ 2.

מבצע חיסוני הפוליו שהחל החודש ברחבי הארץ מעלה שאלות רבות בקרב נשים בהריון והורים לילדים. בכל מספר ימים אנו מעלים עדכונים ותשובות לשאלותיכם באתר. לפניכם תשובות ל-11 שאלות נפוצות חדשות:
 
 
1. האם ניתן לחסן ילדים בבית בו יש נשים בהריון?
תשובה: אפשר לחסן ילדים המועמדים לחיסון חי מוחלש (OPV) כאשר יש נשים בהריון בבית הן במועד החיסון והן לאחריו. חיסון האחים הגדולים ימנע את הדבקתם בנגיף הפוליו הפראי, וכך גם הילודים יהיו מוגנים.
 
2. האם מותר לחסן ילדים עם אח\אחים בני פחות מחודשיים?
תשובה: אין מניעה מלחסן ילדים עם אחים מתחת לגיל חודשיים בבית. חיסון האחים הגדולים ימנע את הדבקתם בנגיף הפוליו הפראי, וכך גם התינוקות יהיו מוגנים. מומלצת שמירה על היגיינה אישית של כל בני הבית ע"י רחיצת ידיים עם מים וסבון, במשך לפחות 02 שניות, בפרט במצבים הבאים: לאחר שימוש בשירותים, לפני כל מגע עם מזון, וכן לפני ואחרי החלפת חיתול.
 
3. האם ילד עם ליקוי אימונולוגי יכול לשהות בקרבת ילדים שחוסנו ב OPV (גן ילדים, כיתה)?
תשובה: כאשר ישנם ליקויים במצב האימונולוגי אנו ממליצים על השלמת סדרת החיסון הראשוני לילד עם הליקוי האימונולוגי ע"י לפחות 3 מנות חיסון מומת (IPV), זאת לפני חשיפה למחוסנים כלשהם שקיבלו חיסון חי מוחלש (OPV) כמו בשגרה, יש חשיבות על שמירת ההיגיינה האישית של כל בני הבית בהם יש מדוכא חיסון, ע"י רחיצת ידיים עם מים וסבון, במשך 02 שניות לפחות, בפרט במצבים הבאים: לאחר כל שימוש בשירותים, לפני כל מגע עם מזון, וכן לפני ואחרי החלפת חיתולים.

4. האם מותר לחסן ילד המטופל בתרופה העלולה לדכא את מערכת החיסון (כגון אימורן או מטוטרקסט)?
תשובה: אם לפי הערכת הרופא המטפל, המינון של התרופה אינו גורם לילד לדיכוי מערכת החיסון אז מותר לחסן את הילד בחיסון החי מוחלש.
 
5. האם מותר לחסן ילד בבית בו אחד מבני הבית מטופל בתרופה העלולה לדכא את מערכת החיסון (כגון אימורן או מטוטרקסט)?
תשובה: אם לפי הערכת הרופא המטפל של ההורה, המינון של התרופה אינו גורם להורה לדיכוי מערכת החיסון, אז מותר לחסן את הילד בחיסון החי מוחלש.
 
6. האם מותר לחסן ילד בבית בו אחד מבני הבית הינו ללא טחול?
תשובה: כן. זה אינו מצב של דיכוי חיסוני כמוגדר בפרק החיסון החי מוחלש - bOPV בתדריך החיסונים.
 
7. האם מותר לחסן ילד המטופל באופן קבוע בסטרואידים במשאף או מכשיר אינהלציה?
תשובה: אם לפי הערכת הרופא המטפל, הטיפול בסטרואידים אינו גורם לילד לפגיעה במערכת החיסון, אז ניתן לחסנו בחיסון החי מוחלש.
 
8. האם אפשר לחסן ב - OPV ילד עם חסר ב - IGA ?
תשובה: אם לפי הערכת הרופא המטפל, הילד אינו סובל מתופעות קליניות משמעותיות, אז ניתן לחסנו בחיסון החי מוחלש.
 
9. האם מותר לחסן ילד בבית בו אחד מבני הבית סיים טיפול כימותרפי לפני מס' חדשים?
תשובה: על פי פרק " חיסון במצבים מיוחדים" בתדריך החיסונים, אפשר לחסן בתרכיב חי-מוחלש אדם בתום 3 חודשים מסיום טיפול מדכא חסינות. מכאן שניתן לחסן ילד בתרכיב חי-מוחלש אם חלפו 3 חודשים מסיום הטיפול הכימותרפי של ההורה.
 
10. האם אפשר לחסן ילד שיש לו קרוב משפחה מדוכא חיסון שאינו גר עימו באותו בית (לדוג' סבא מטופל בכימותרפיה)?
תשובה: ניתן לחסן את הילד, אך על המגע מדוכא החיסון (שאינו גר עימו באותו הבית) לא להתקרב פיזית למשך 6 שבועות למחוסן, על מנת שלא להפוך למגע הדוק ביתי של המחוסן.
 
11. אם כבר חוסן ילד בחיסון החי מוחלש ובביתו התגלה בן בית מדוכא חיסון? 
תשובה: אם כבר אירעה חשיפה ל- bOPV במסגרת אותו בית בו גר אדם שהוא מדוכא חיסון או נשא HIV, יש לצמצם עד כמה שניתן את המגע בין האדם מדוכא החיסון למחוסן ב- bOPV למשך 6 שבועות לאחר מתן החיסון כדי למנוע העברה פקלית אורלית. הנחיות אלו כוללות גם הקפדה - יתרה על ההיגיינה האישית של מדוכא החיסון ובני הבית, ע"י רחיצת ידיים עם מים וסבון, במשך20 שניות לפחות, בפרט במצבים הבאים: לאחר כל שימוש בשירותים, לפני כל מגע עם מזון, וכן לפני ואחרי החלפת חיתולים. על מדוכא החיסון עצמו להימנע מהחלפת חיתולים במקבל החיסון החי מוחלש.
 

12. מהו פוליו?

מחלת הפוליו היא מחלה זיהומית הנגרמת על ידי נגיף (וירוס) הפוליו. הנגיף מדבק ועובר מאדם לאדם (בעיקר בקרב ילדים). הנגיף חודר לגוף דרך הפה ומופרש בצואה. לרוב אין סימני מחלה ורק אדם אחד מאלף (שאינם מחוסנים) יחלה בצורה השיתוקית.
 

13.  מי בסכנה לחלות בפוליו?

כל מי שאינו מחוסן, תינוקות שטרם הספיקו להתחסן, אנשים שהתחסנו בעבר ויתכן כי החיסון שלהם נחלש וכן אנשים בעלי דיכוי חיסוני בשל הרקע ברפואי שלהם.
 

14. מה ההבדל בין נשא של המחלה לחולה במחלה?

אדם יכול להיות מחוסן אולם יכול להדבק ואף להדביק אנשים אחרים מבלי שהוא עצמו יחלה במחלה. חולה הוא מי שכתוצאה מהמחלה לוקה בשיתוק ילדים (כאמור לעיל רק אחד מאלף נדבקים חולה במחלה(.
 

15. כיצד נדבקים בפוליו?

הנגיף חודר לגוף דרך הפה, במגע עם צואה.
 

16.  מהו האמצעי היעיל ביותר למנוע פוליו?

האמצעי היעיל ביותר למנוע פוליו הוא חיסון. אמצעי נוסף הוא הקפדה על כללי היגיינה במיוחד רחיצת ידיים במים וסבון במשך 20 שניות לאחר יציאה משירותים לפני מגע עם אוכל ולאחר החלפת חיתול לתינוק.​
 

17. איזה חיסונים נגד פוליו קיימים בישראל?

חיסונים קיימים: חיסון מומתIPV הניתן בזריקה. חיסון זה ניתן על פי שגרת החיסונים בטיפות חלב בגילאי חודשיים, 4 חודשים, 6 חודשיםשנה ובכיתה ב'. במסגרת המבצע המתחיל ב-18/8/13 יינתן חיסוןbOPV חי מוחלש הניתן בשתי טיפות.
 

18.  מה ההבדל בין חיסון מומת למוחלש?

שניהם מגנים על המחוסנים. יתרונו של החיסון החי מוחלש הוא מניעת הדבקה מאדם לאדם.
 

19.  מה התהליך לחיסון ילדים בכל אזורי הארץ?

החל מתאריך 18/8/13, ילדים מגיל 4 חודשים עד 9 שנים (שנולדו לאחר) 1/1/04, מוזמנים להגיע לטיפת החלב אליה משויכים, לפי אזור המגורים. בתחנת טיפת חלב ניתן לחסן גם ילדים שאינם מטופלים כבר במסגרת טיפת חלב. יש להגיע עם פנקס החיסונים.
 

20. למי אסור להתחסן נגד פוליו?

אין לתת לתינוק או לפג שלא חוסן קודם לכן במנה אחת לפחות שלIPV. אסור לחסן תינוקות או ילדים שלא קיבלו אף מנת חיסוןIPV בעבר. במקרהשל מחלת חום. כמו כן אין לתת את החיסון אם לילד יש קרוב מדרגה ראשונה עם ליקויבמערכת החיסון.
 

תינוקות- אין לחסן תינוקות עד גיל חודשיים. בגיל חודשיים מקבליםחיסוןIPV ורק חודשיים לאחר מכן ניתן לקבל חיסוןBOPV ביחד עם מנה נוספת שלIPV. .
 

21. האם יש צורך להתחסן בשני החיסונים?

לא ניתן לקבל את החיסון החי מוחלש ללא החיסון המומת בשל העובדה שהחיסון המומת מגן בפני תופעות הלוואי של החיסון החי מוחלש. מי שלאקיבל מעולם את החיסון החי מוחלש, יש צורך שיקבל אותו גם אם קיבל בעבר את החיסון המומת.
 

22. כיצד אדע אם ילדיי מחוסנים מפני המחלה?

ניתן לבדוק בפנקס החיסונים ו/או בטיפותהחלב(חיסון פוליו חי מוחלש/ OPV).
 

23. ילדי הצעירים התחסנו לפוליו מדוע עליהם להתחסןשוב?

החיסון נועד לתת הגנה נוספת על ילדיך והמשפחה המורחבתכולה.
 

24. מדוע נקבע שהחל מ – 1/1/2004 יש להתחסן?

בסמוך לתאריך זה הופסק השימוש ב– OPV לילדי מדינת ישראל, כחלק ממגמה עולמית שהתווה ארגון ה​בריאות העולמי.
 

25. ילדי פספסו חיסון לפוליו והם מעל גיל 9 מה עלי לעשות?

ניתן להשלים את החיסון החסר באמצעות הספקים של שירותי הבריאות לתלמיד, לאחר החזרה לבית הספר.
 

26. מדוע לא מחסנים מבוגרים?

הקבוצה שמעבירה את המחלה הינה קבוצת הילדים. המבוגרים כבר קיבלו בעבר את החיסון החי מוחלש ולכן אין מקום לתת להם שוב.
 

27. האם ניתן לרכוש חיסונים?

אין אפשרות ואין צורך לרכוש חיסונים באופן פרטי. משרד הבריאות יספק את החיסון חינם לכל מי שיומלץ לו לקבל את החיסון.
 

28. האם צריך להרתיח את המים?

אין צורך להרתיח את המים. המים בטוחים וטובים לשתייה  ממצאי הנגיף הינם בביוב ולא במים. אין קשר בין הביוב למים.
 

29. מה הן המלצות ארגון הבריאות העולמי?

נציגי ארגון הבריאות העולמי המליצו להיערך למבצע חיסונים באמצעות חיסון חי מוחלש ובמקביל לאסוף נתונים על מנת לקבוע את היקף המבצע וקהל היעד.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן