מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > התפתחות התינוק

מתי התינוק מתחיל לחייך?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 28/3/2019
מתי התינוק מתחיל לחייך?

כל הורה מחכה לראות את החיוך הראשון של תינוקו. מתי חיוך זה אמור להופיע?

חיוך של תינוק הוא אחד הדברים המתוקים בעולם. כאשר תינוק מחייך לראשונה בחייו לאביו או לאמו, נדמה שהם הופכים לאנשים המאושרים ביקום. מחקרים אף הוכיחו כי אצל אמא המתבוננת בפניו המחייכות של תינוקה מופעל אזור במוח הנקרא "אזור התענוג", שלרוב מופעל בעת קיום יחסי מין, אכילת מאכל אהוב ועוד.

הורים רבים לא יודעים להבדיל בתחילה בין חיוך ראשון, אמיתי חברתי - לבין חיוך רפלקסיבי ובלתי רצוני.
 

מיד לאחר הלידה ניתן להבחין בתינוקות מחייכים, פעמים רבות ניתן אפילו לראות אותם מחייכים בעודם בבטן, בעת בדיקת האולטראסאונד. חיוך זה מכונה "חיוך רפלקסיבי" או "חיוך אנדוגני" מדובר בחיוך שמקורו בפולסים עצביים בגזע המוח, המופיע פעמים רבות בזמן השינה של התינוק, בעיקר בשלב המכונה REM, שזהו שלב שנת החלום, הבא לידי ביטוי גם בתנועות מהירות של העיניים. חיוך מסוג זה נפוץ בעיקר בשבועות הראשונים לחייו של התינוק והוא הולך ופוחת ככל שהילד גדל. 

 


 

החיוך הרצוני הראשון של התינוק צפוי להגיע בגיל חודש-חודשיים וחצי. זהו בעצם חיוך רצוני, המוכר גם בכינוי "חיוך אקסוגני". זהו חיוך המגיע בתגובה למקור חיצוני - קול שהילד שמע, שיר אהוב, דמות אהובה (אמא, אבא או אדם קרוב אחר). לרוב חיוך זה מופיע רק בזמן העירות של התינוק.
 

החיוך החברתי מגיע לאחר שהחל התינוק לחייך חיוך רצוני, גם הוא מגיע בתגובה למראה פנים מוכרות או פנים והבעות המוצאות חן בעיניי התינוק (חיוך של אדם המתבונן בו ומנסה להצחיק אותו עוד).
 

חשוב לדעת
 

תינוקות שנולדו פגים בשבוע מוקדם של ההריון עלולים גם לחייך בשלב מאוחר יותר, לכן יש להתייחס לגילו המתוקן של התינוק ולא לצפות ממנו לחייך בשלב בו הוא עדיין לא אמור להיות בשל לכך.
 

במידה ועד גיל חודשיים וחצי התינוק שלכם לא מחייך חיוך חברתי-רצוני, יש להתייעץ עם אחות טיפת החלב או עם רופא הילדים.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן