מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > שינה תינוקות

איך הילד יסתגל לשינה בגן?

מאת: רינת פרדו בלינקו | פורסם: 25/11/2018
איך הילד יסתגל לשינה בגן?

גן חדש? מסגרת חדשה? הטיפים שיעזרו לילדכם ליהנות משינה טובה לאחר הכניסה למסגרת החדשה

מאת רינת פרדו בלינקו – גננת ויועצת שינה, הורים באור טבעי
 
השנה מתחילה, זמן להתחלות חדשות.
 
רבים מכם שולחים השנה את ילדכם לגן בפעם הראשונה, חלקכם מתחילים שנה חדשה באותה מסגרת. המשותף לכולם הוא זמן ההסתגלות והעובדה שישנם קשיים שמלווים אותנו גם כחודש אחרי הקליטה בגן.
 
ילדים שונים זקוקים לפרק זמן הסתגלות שונה וחשוב להבין וללמוד איך ניתן להקל על הילדים שלנו. קשיי ההסתגלות עלולים להתבטא בבכי רב וקושי להפרד בבוקר, יקיצות רבות בלילה, קשיים בהרדמות וחוסר רצון ללכת לישון לבד.
 
חשוב שתדעו שזה עובר. הרוב המוחלט של הילדים מתאקלם במסגרת החדשה בתוך מספר שבועות ואפילו ימים, הבכי ההסטרי נעלם בשניה שההורה יוצא מהדלת, ליתר ביטחון, קחו בחשבון את שלושת השבועות הבאים כזמן הסתגלות.
 
השאלה הנפוצה ביותר בקרב הורים ואמהות בעיקר היא "איך הילד יירדם בגן, האם ירדימו אותו כמו שאני מרדימה?".
 
ובכן התשובה היא, לא. רוב הסיכויים שבגן או משפחתון הגננת או המטפלת לא תוכל להרגיע ולהרדים את הילד כפי שרגיל אבל הבשורות הטובות הן שגם לא צריך. מסגרת חדשה מספקת לילד תנאים חדשים, הזדמנות חדשה ללמידה וכמעט כולם לומדים להרדם לבד ואף ישנים פרקי זמן ארוכים יותר.
 
 
וזה הזמן לחלק כמה עצות טובות שיעזרו לכם ולילדכם להתאקלם מהר במסגרת החדשה.
 
1. תינוקות רבים, במיוחד תינוקות יונקים, מגיבים לשינוי ביקיצות רבות, לפעמים מתעוררים ומבקשים לינוק גם אם לא אוכלים בלילה כבר זמן מה. זו דרכם להתנחם, להשלים קצת "זמן אמא". זה נפוץ ונורמלי לחלוטין ולכן אפשרו להם. טוב תעשו אם תאריכו את טקס השינה (לא על חשבון זמן השינה) לעוד סיפור כשהתינוק בידיים שלכם, עוד חיבוק ועוד נשיקה והרבה מגע.
 
2. בחודש הראשון להסתגלות, במיוחד בכניסה ראשונית לגן, רוב הילדים חווים קשיים בהרדמות: המקום חדש, ילדים וצוות לא מוכר מאלצים את הילד למצוא דרך חדשה להרדם, השילוב הזה גורם לילדים לישון פחות זמן או לא להצליח להרדם בכלל. אין צורך לחשוש, כמעט כולם מצליחים למצוא את הדרך לשינה תוך שבועות /ימים בודדים. לטובת אלה שלא: השתמשו בבובה אהובה, חיתול בד עם ריח של אמא, אלו יעזרו לילדכם להרדם או להרגע, אם אין כזה בנמצא, סגלו לילד חפץ מעבר, הציגו אותו בימים הקרובים ברגעי שמחה, אוכל והביאו אותה לגן.
 
3. במקרים כאלה של שינה בלתי מספקת במהלך היום או חוסר שינה בכלל, הקדימו את שעת השינה של ילדכם  אפילו לשעה 18:00 כיוון שעייפות גוררת עמה עוד עייפות וחשוב שילדכם יקבל זמן שינה איכותי בלילה. אל דאגה - אין קשר בין השכבה מוקדמת ליקיצה מוקדמת בבוקר.
 
4. זמן ההסתגלות המומלץ לכניסה למסגרת חדשה הוא  כארבעה-חמישה ימים מדורגים. ביום הראשון, הישארו עם ילדכם שעה-שעה וחצי ועיזבו איתו את המקום. ביום השני השאירו את ילדכם לשחק כשעה-שעתיים  בזמן שאתם מחכים מחוץ לגן במקום נגיש אך בלתי נראה עבור הילד. וודאו שהצוות יודע שאתם בחוץ במקרים בהם לא  מצליחים להרגיע את הילד. ביום השלישי השאירו את הילד עד לזמן השינה וקחו אותו לישון בבית. ביום הרביעי השאירו את הילד לשינה ראשונה בגן, כדאי להגיע כשמתעורר ולאסוף אותו. מהיום החמישי ואילך - ימים מלאים בגן.
 
5. החודש הראשון למסגרת הוא חודש עמוס גירויים, חוויות וגם קשים ולכן נסו לדחות שינויים נוספים עד כמה שאפשר. חכו עם מעבר למיטה חדשה או גמילה מהנקת לילה, דחו מעט גמילה מחיתולים ותהליכי ייעוץ שינה. ברגע שהילד יסתגל למסגרת החדשה ולסדר היום החדש, תוכלו להתחיל ביתר קלות.
 
6. עם הילדים הגדולים יותר, נסו לחזור לשגרה, נצלו את הימים הנותרים לחופש והימים הראשונים למסגרת להחזרה לשגרה. הגדירו שעת שינה והקפידו שילדכם יישנו את מירב השעות שאפשר, במיוחד אם קמים מוקדם יותר בבוקר לצורך התארגנות והגעה לגן. השתדלו לעשות זאת בהדרגה, כל יום להוסיף 15-20 דק' לזמן השינה  (או להוריד אם יש צורך)
 
 והכי חשוב לזכור,כניסה לגן היא ארוע מלחיץ אך גם מרגש ומביא איתו יכולות חדשות  (שלנו, ושל הילדים) הם מסוגלים ללמוד להרגע ולהרדם לבד . אפשרו להם  את הלמידה החדשה , אל תעמיסו בגירויים והוסיפו המון מגע לשגרת היום שלכם.

שתהיה לכולנו שנה טובה ומלאת שינה טובה :-)

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן