מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

פוליו: כל מה שחשוב לדעת

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 18/6/2013
פוליו: כל מה שחשוב לדעת

איך תדעו אם אתם או הילדים צריכים להתחסן? איך נדבקים בפוליו? מי נמצא בקבוצת הסיכון לחלות במחלה? ותשובות לשאלות נוספות המטרידות הורים רבים

השבוע התברר כי שרידי נגיף הפוליו מתפשטים בביוב באזור הדרום (לאחר שהתגלו באשדוד, קרית גת, באר שבע ורהט), בשל כך החליט משרד הבריאות לפתוח במבצע חיסונים מיוחד ונרחב, לילדים עד גיל שש, בכל רחבי הארץ. מתברר כי כ-5% כלל האוכלוסיה שחיה בישראל לא מחוסנת לפוליו. לפניכם כל המידע אודות נגיף הפוליו, אופן ההדבקה, ההתגוננות והסכנות.
 

מי צריך לקבל את חיסון הפוליו?
 

את החיסון מקבלים תינוקות וילדים מרגע הלידה ועד כיתה ב' במספר מנות: מנה ראשונה בגיל חודשיים ולאחר מכן בגילאי ארבעה חודשים, חצי שנה, שנה ובבית הספר בכיתה ב'. 
 

בשל התפשטות הנגיף כעת, משרד הבריאות החליט לחסן את כלל תושבי רהט (המקום בו התגלה הנגיף לראשונה). בנוסף יתבצע מבצע חיסונים בכל רחבי הארץ, במהלכו יחוסנו תינוקות וילדים אשר לא חוסנו לפי שגרת החיסונים של משרד הבריאות.
 

אדם שמתכנן נסיעה לארצות בהן קיים סיכון למגפת פוליו (כמו חלק מארצות אסיה ואפריקה) ועברו 10 שנים מאז קיבל את מנת הדחף האחרונה של החיסון - צריך גם הוא להתחסן.

תינוקות וילדים קטנים, שקבלו עד עתה את כל החיסונים במועד שנקבע להם בשגרת החיסונים - אין צורך שיגיעו להתחסן, עליהם להמשיך לקבל את יתר החיסונים במועד שנקבע להם.
 

יפעת פידלינג, אחות טיפת חלב, מחדדת את הדברים:
 

1. תינוקות שרק נולדו ושעדיין לא מלאו להם חודשיים (גיל החיסון הראשון) לא מחסנים כרגע. מחסנים אותם לפי שגרת החיסונים הרגילה, כלומר מגיל חודשיים ואילך. בהתאם למצב התפשטות הנגיף יוחלט האם להקדים את מתן החיסון לזמן מינימלי לפי טבלת החיסונים והאם לצמצמם את רווח הזמן בין חיסון לחיסון.
 
2. כל מי שלא קיבל עדיין ארבע מנות פוליו לפי שגרת החיסונים, אמור להשלים את החיסון. כמובן שיש לעשות זאת בהדרגה, הכוונה היא לא רק לילדים שלא חוסנו כלל. למידע נוסף עליכם ליצור קשר עם האחות המטפלת בכם בתחנה.
 
3.קבלת חלק מהמנות לפי שגרת החיסונים של משרד הבריאות, מספקת אמנם רק חסינות חלקית לנגיף, אבל חשוב להבין שהתינוק לא יכול לקבל את המועד הבא לפני הזמן שתואם לו, ולכן זה בסדר. יש לוודא שהמועד הבא לחיסון לא נקבע מאוחר מדי כי במידה וכן, ניתן להקדימו לזמן קרוב יותר לפי הטווח הרצוי. למידע נוסף עליכם ליצור קשר עם האחות המטפלת בכם בתחנה.

 

איך תדעו אם אתם או הילדים צריכים להתחסן?
 

הורים רבים לא בטוחים כי הם עצמם חוסנו בילדותם ובנוסף לא זוכרים מתי ואם הילדים קבלו את החיסון. לצורך קבלת תשובות עליכם לפנות אל ללשכת הבריאות המחוזית של משרד הבריאות, שם יקבעו אם יש צורך לחסן אתכם. במקרה של ילדים קטנים, יש לפנות אל תחנת טיפת החלב בה טופלתם בעבר או אתם מטופלים כעת, זאת בכדי לשחזר פנקס חיסונים, לוודא שהילד חוסן במועד ובמידה ולא - לטפל בכך.
 

השלמת החיסונים לילדי בית הספר שלא חוסנו תעשה בהמשך במועד שיוחלט עליו במשרד הבריאות.

 

אפשרות להשלמת חיסונים עד גיל 17 לפי תכנית חיסוני השגרה:
 
1. ילדים שנולדו לפני 1.1.2007 בכיתות א ט' הורים לילדים אלו, שלא חוסנו, יכולים ליצור קשר עם ספק שירותי הבריאות לתלמיד, לתיאום בדיקת סטטוס החיסון של ילדיהם והשלמת החיסון לפי צורך, ללא תשלום:

במחוזות צפון, חיפה, מרכז, ת"א, וירושלים מוקד חברת "נטלי" 
1700-504-121. - במחוז דרום ואשקלון, לשכת הבריאות המחוזית. לשכות הבריאות וחברת "נטלי" לא נדרשות לביצוע יישוג אקטיבי לשכבת גיל זו.
 
2. ילדים בכיתות י'-יב' הורים לילדים אלו, שלא חוסנו, יכולים ליצור קשר עם לשכות הבריאות באזור מגוריהם לבדיקת סטטוס החיסון של ילדיהם והשלמת החיסון לפי צורך, ללא תשלום. לשכות הבריאות לא נדרשות לביצוע יישוג אקטיבי לשכבת גיל זו.
 
3. לגבי חיסון מבוגרים נתוני התחסנות על קבוצת המבוגרים (היות שנחשפו ל-OPV או לנגיף הפרא במהלך חייהם) מצביעים על רמת חסינות גבוהה מאוד בקרבם, ולכן אין מקום, נכון להיום, לחסנם חיסון נוסף. לאור זאת אין המלצה גורפת למבוגרים לקבל חיסון בשלב זה.
 
חשוב להדגיש כי אין צורך בקבלת חיסון נוסף למי שמחוסן על פי גילו לפי תכנית חיסוני השגרה. לתיאום ביצוע החיסונים בלשכות הבריאות וכן לשאלות ובירורים בקרב הציבור הרחב יש להפנות למוקד הטלפוני "קול הבריאות" *5400.
 

איך נדבקים בפוליו?
 

נגיף הפוליו הוא אחד מנגיפי המעיים ותהליך ההדבקה מתרחש באמצעות מגע עם הפרשות צואה או רוק. הקפדה על שטיפת ידיים לאחר שימוש בשירותים ולפני הארוחה - מסייעת מאוד במניעת ההדבקות.
 

מי נמצא בקבוצת הסיכון לחלות במחלה?
 

קבוצת הסיכון מורכבת בעיקר מקשישים, תינוקות ואנשים הסובלים ממחלה הפוגעת במערכת החיסונית שלהם (לדוגמה חולי סרטן, אנשים המטפולים בסטרואידים ועוד).
 

האם כל הדבקות במחלה משמעותה שאותו אדם יחלה בפוליו?
 

ממש לא. יותר מ-90% מהאנשים שידבקו במחלה לא יסבלו מתסמיניה. כ-10% יסבלו מחום, תחושת חולשה בשרירים וכאבי ראש. 1% בלבד יסבלו משיתוק, שמתרחש בעקבות חדירת הנגיף למערכת העצבים. במקרים נדירים ביותר הנגיף גורם לשיתוק שרירי הנשימה ובכך גורם למוות.

 

בכל שאלה נוספת פנו אל האחיות בטיפת החלב בה אתם רשומים או טפלתם בעבר. לאתר אין קשר לפעילות התחנות ואין לנו גישה למידע אודות המטופלים. לרשימת תחנות טיפת חלב בכל רחבי הארץ - לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן