מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פעוטות > פענוח ציורי ילדים

פענוח ציורי ילדים: מה מסמל השיער?

מאת: מרדכי שרם | פורסם: 19/11/2017
פענוח ציורי ילדים: מה מסמל השיער?

מדוע ילדים מציירים דמויות ללא שיער או מנגד עם שיער שופע? מהי משמעותו של אופן סידור השיער בציור? ומה הקשר של ההתפתחות המינית של הילד לכל הסיפור?

הורים רבים המתגאים בציורי ילדיהם, מעלים אותם לפייסבוק, תולים אותם במקום העבודה או על המקרר בבית, אבל לא תמיד יודעים להבין את משמעותם. בכתבה הקודמת עסקנו בנושא משמעות גודל הראש בציורי הילדים. בכתבה זו נתמקד בשאלה מדוע ישנם ילדים המציירים דמות ללא שיער, מה אומר ציור בו הדמות מצוירת עם שיער ארוך ועוד.
 
לפני שנתחיל חשוב לציין מספר פרמטרים כלליים בנושא ציורי ילדים, עליהם אני מקפיד לחזור תמיד ושרצוי לתת עליהם את הדעת
 
1. רצוי לא ליצור הגבלה של דפי ציור. כאשר הילד נעצר משום שלא נשארו לו דפים, הוא לא יכול לבטא את עצמו. 
 
2. כאשר הורים מבקשים מהילד לצייר בצידו השני של הדף והילד לא מעוניין בכך הוא יפסיק לצייר באופן אוטומטי. אני מציע לשים לילד/ה חבילה גדולה של דפים ולא להפריע לו בעת הציור.
 
3. כאשר הצבעים/טושים אינם תקינים/שבורים מכל סיבה שהיא, הילד/ה יפסיקו לצייר - לכן כדאי לוודא שהם יהיו תקינים ולזרוק את אלה שאינם תקינים/שבורים.
 
4. יש לעודד את הילד/ה לצייר. בגילאים 11-13 הילדים מפסקים לצייר וישנם כמה גורמים עיקרים לכך: בבית הספר מפסיקים את פעילות הציור, ההורה לא מעודד את הילד/ה לצייר (כשם שאתם מעודדים אותם לקריאת ספרים, כך גם יש לעודד לצייר ציורים).
 
על משמעות השיער בציורי ילדים
 
השיער בציור הוא חלק מאוד בסיסי והילד/ה מתחילים לגלות אותו בשלבים מאוד מוקדמים (בגילאים 4-4.5).
 
השיער בציורי הילדים מראה לנו על הדחפים או המעצורים המיניים של המצייר. חוץ מהראש ישנם עוד כמה מקומות בגוף האדם עם שיערות ולכן השיער מראה לנו בין היתר, על התבגרות או תקופת מעבר של המצייר מילדות לבגרות ובנוסף את הצד הגברי של המצייר.
 
כאשר המצייר/ת לא ציירו שיער בכלל, נוכל ללמוד על כך שהילד/ה קיבל חינוך מיני לקוי, חוסר בגרות, טראומה מינית, פחד מהתנסות מינית או כישלון מיני והתנזרות ממיניות.
 
 דוגמא לציור עם השמטת השיער:
 
 
 
כאשר המצייר/ת הדגיש/ה את השיער במקומות הבאים: ראש, חזה, פנים (שפם/זקן), נוכל ללמוד שלמצייר/ת קיימים יצרים חזקים ובריאים וגם מודעות גבוהה לנושא זה, אולם המצייר/ת מחפש פיצוי בתחום המיני בשל מחסומים או מעצורים בתחומים אחרים והדגש הוא על סקסיזם ואגוצנטריות.
 
דוגמא לציור עם הדגשת השיער:

 
 
כאשר המצייר צייר את דמות הגבר עם שיער פרוע ואת דמות האישה עם שיער מסודר, ניתן ללמוד (במידה והמצייר הוא ילד/נער/גבר), שהוא בעל פנטזיות מיניות כלפי נשים לעיתים בצורה מוגזמת. סביר להניח שאימו הייתה מאוד דומיננטית בילדותו ולכן ישנו קושי בהבעת רגשות, במיוחד בתחום הזוגי.
 
כאשר ילדה/נערה/אישה מציירת את הציור הנ"ל, נוכל ללמוד שבילדותה עברה חינוך מיני לקוי, לכן יש בה קושי ליצור אמון בגברים והיא חשה איום ממשי כמו: אגרסיביות, בוגדניות ושתלטנות.
 
 דוגמא לציור דמות גבר בעל שיער לא מסודר ודמות אישה עם שיער מסודר
כאשר המייצר/ת ציירו את השיער מסודר בקפידה, נוכל ללמוד על כך שהם מקפידים ללכת אחר מוסכמות חברתיות, חייבים להרגיש ולהבין את הזולת, בעלי חוש יופי ואסטטיקה המובילים ובונים אותם. המשמעת והביקורת העצמית גבוהה מאוד, אולם לעיתים רבות הסביבה רואה בהם יהירים או מתנשאים. הצורך להרשים או להוכיח את הצדק היא אחת הדרכים שהם משתמשים כדי להוכיח אדם אחר.
 
דוגמא לציור של שיער מסודר בקפידה
 
 
 
כאשר המצייר דמות גבר עם שיער מסודר ודמות האישה עם שיער פרוע, הוא נער/גבר נוכל ללמוד שקיים בו חוסר בגרות מינית ובין היתר הוא גם נמשך לנשים שמתלבשות בצורה פרובוקטיבית. כאשר נערה/אישה היא זו המציירת את הציור הנ"ל, נוכל להבין שהיא לא מרגישה סיפוק מיני מבין זוג והיא חווה הרגשה של קרירות, מופנמות ואיפוק.  
                                                                             
דוגמא לציור של דמות גבר עם שיער מסודר ודמות האישה עם שיער פרוע
                                    
הכותב הינו גרפולוג ממכון פלאי הגרפולוגיה העורך ערבי גיבוש בנושא פענוח ציורי ילדים
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן