מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פנאי והפעלות > קיץ וחופש עם ילדים

כמה מים ילדים צריכים לשתות?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 25/11/2018
כמה מים ילדים צריכים לשתות?

שתיית מים היא אחד הדברים החשובים לגוף האדם, בייחוד בימים חמים. מאיזה גיל יש לתת לתינוק לשתות מים? עד מתי צריך להרתיח אותם? וכמה מים הילד צריך לשתות? התשובות בכתבה

עם בוא הקיץ, החום והלחות - הורים רבים מתחילים להיות טרודים בהרגלי השתייה של התינוק בפרט והילדים בכלל. למרות שעסקנו בנושא זה כבר רבות בעבר, החלטנו לרגל הקיץ לרענן את כל ההנחיות ולעשות קצת סדר עבור מי מכם שלא בטוח שהילד שלו שותה מספיק.
 

מאיזה גיל יש לתת לתינוק לשתות מים?
 

על פי הנחיית משרד הבריאות, עד לגיל חצי שנה על הילד לשתות אך ורק חלב אם או תמ"ל. זאת אומרת שאם בימים חמים אתם רוצים לתת לתינוק שגילו פחות מחצי שנה לשתות יותר נוזלים - אין לתת לו לשתות מים, יש להציע לו פשוט הנקה נוספת או בקבוק נוסף. עד לגיל חצי שנה, במידה ותציעו לילד לשתות מים, הדבר עלול לפגוע בתזונה שלו, הוא עלול לינוק פחות או לאכול פחות מהבקבוק, דבר שיגרום באופן טבעי גם לירידה במשקל.
 

מגיל חצי שנה, לאחר שילדכם יתחיל לאכול ארוחות מוצקים שלמות ומלאות (לאחר שלב הטעימות) תוכלו להציע לתינוק מים לאחר כל ארוחת מוצקים וגם בין הארוחות בימים חמים.
 

עד מתי צריך להרתיח את המים?
 

עד לגיל שנה יש להרתיח הרתחה מלאה את כל סוגי המים (מים מינרלים, מי ברז וכו). את המים יש להרתיח בקומקום למשך כשתי דקות בחום של 100 מעלות.
 

איך יודעים שהילד שתה מספיק ושהוא לא מיובש?
 

האינדקציה הטובה ביותר היא מעקב אחר כמות השתן שהתינוק תינוק. תינוק השותה כמות מספקת ירטיב כ-4-6 חיתולים ביממה. יש לשים לב לצבע השתן, שתן צהוב או כהה יכול להעיד על כך שהילד לא שתה מספיק במהלך היום. ילדים אשר כבר נגמלו מחיתולים יש לשים לב שהם הולכים לשירותים מספר פעמים ביום ויש לעקוב ולוודא שהם שותים מספיק. המלצה: כאשר הילד חוזר מהגן לאחר יום ארוך, הציעו לו כוס מים לפני שתתחילו בפעילויות אחה"צ. כמובן יש להציע לו שוב מים בהתאם לפעילות שלכם (בגינה, בבית ועוד), במידה ואתם שוהים בחוץ יש להקפיד על שתייה מרובה ושהייה במקום מוצל.
 

במידה והילד משלשל, מקיא, מזיע מאוד או סובל מחום גבוה - גם אז יש להקפיד על שתייה מרובה ולוודא שהילד לא מאבד נוזלים. במקרים של מחלה לעתים עדיף לתת כמויות קטנות לאט לאט ולא לתת לילד לשתות מהר, מכיוון שהדבר עלול לגרום לו לחוש ברע.
 

האם יש כזה דבר שתייה עודפת או מסוכנת של מים?
 

אין כמות מקסימלית לשתיית מים, מהסיבה הפשוטה שילד בריא ששותה הרבה גם מוציא את הנוזלים כאשר הוא נותן שתן. במקרים בהם הילד שותה הרבה, באופן חריג (פי שתיים מהכמות המומלצת המצוינת בטבלה שבהמשך הכתבה) - חשוב לשים לב שנותן שתן וגם להתייעץ עם רופא ילדים. שתייה מרובה עלולה להעיד בעהי רפואית וגם עלולה לגרום להרעלת מים, מצב בו עודף הנוזלים גורם לדילולם של מרכיבים חיוניים בדם, זהו מצב מסוכן מאוד ויש להתייחס אליו ברצינות המקסימילית.
 

מה עושים כאשר הילד לא רוצה לשתות מים?
 

- יש להימנע בכל מקרה ממתן שתייה ממותקת הדבר מאוד לא בריא לתינוקות וילדים כאחד וגם עלול לגרור מצב בו הילד יהיה מוכן לשתות אך ורק דברים מתוקים.
 

- כדאי לקנות בקבוק אשר יראה אחרת מהבקבוק בו הוא מקבל חלב אם או תמ"ל. לעתים ילדים מקבלים בקבוק עם מים ומתאכזבים לגלות שיש בתוכו מים, מכיוון שהם מצפים לארוחה. לכן מומלץ לרכוש בקבוק פשוט וזול, בצבע אחר או אפילו לקנות ישר כוס לתינוקות ולוותר על שלב הבקבוק. חשוב מאוד לבצע הפרדה.
 

- ניתן להציע את המים בתחילה גם באמצעות כפית.
 

- נסו לשחק עם טמפרטורת המים, יש ילדים אשר מעדיפים מים חמימים יותר, יש שרוצים פושרים ויש השותים בשמחה מים קרירים.
 

- אל תכריחו את הילדים לשתות בכוח, לעתים כאשר מכריחים ילד לעשות משהו זה גורם לו לעשות בדיוק את ההיפך, לכן הציעו לילד לשתות מים כאשר אתם חושבים שצריך, אבל השתדלו שלא להפוך זאת למלחמה. מנגד גם אם אין צורך להבטיח הבטחות ולחלק פרסים למי שכן שותה.
 

כמה מים ילדים צריכים לשתות בכל גיל?
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן