מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


נשים > זוגיות ויחסים

חופשה זוגית לאחר הלידה - עם התינוק או בלעדיו?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 15/6/2015
חופשה זוגית לאחר הלידה - עם התינוק או בלעדיו?

הורים רבים חולמים לצאת לחופשה אבל לא יודעים אם כדאי לעשות זאת עם התינוק או בלעדיו. לפניכם טיפים ומידע שיסייעו לכם לקבל החלטה

לידת תינוק היא אירוע שמשנה לנו את החיים ואת סדר העדיפויות שלנו. רוצים לצאת לחופשה זוגית בבתי מלון באילת ולהיזכר ברומנטיקה של פעם? רוצים צימר רומנטי בצפון להשלמת שעות שינה? או אולי בכלל מתחשק לכם טיול שופינג בחו"ל. עכשיו אתם בדילמה - האם לנסוע עם התינוק או שאפשר לעזוב אותו עם דמות מטפלת אחרת? 
 
היתרונות בחופשה זוגית
 
זמן איכות של שני ההורים יחד נחוץ לשמירה על זוגיות בריאה. לאחר הלידה, זוגות רבים נוטים להזניח את הקשר הזוגי. האנרגיה מושקעת בטיפול בתינוק, ובין החלפת חיתולים להנקות, האישה לרוב מותשת מכדי להשקיע בקשר עם בן זוגה. לא פעם בן הזוג מרגיש שהוא "נדחק הצידה", אל מול הקשר החזק שנוצר בין האם לתינוק. כאשר הזוגות שכן מוצאים את הדרך להשקיע בקשר האינטימי, הדבר ישפיע לטובה גם על גידול הילדים - יותר תמיכה הדדית ושיתוף פעולה, פחות מריבות. 
 
מלבד הצורך להשקיע בזוגיות, קיים גם צורך לצאת מחיי השגרה, לנוח, "למלא את המצברים" ולחזור עם אנרגיה מחודשת. אפשר גם לצאת לחופשה עם הילדים וזאת יכולה להיות חוויה משפחתית שתזכרו לטובה, אך זה לא יהיה ממש לנוח. אחרי הכל, ילדים זקוקים להורים מאושרים ולא להורים מותשים או מתוסכלים. 
 
האם כדאי לצאת לחופשה ללא התינוק?
 
התשובה לשאלה זו לא מוחלטת והדבר תלוי הרבה בהורים עצמם ופחות בילד. הורים רבים מתקשים להיפרד מהתינוק בחודשים הראשונים ולעתים גם בשנים הראשונות. התינוק עצמו יתרגל למה שאתם תרגילו אותו: אם הוא רגיל מגיל צעיר לבלות סופשבוע אצל סבתא וסבא, רגיל לשהות בחברת אחרים, חש בטוח עמם ואתם שקטים בשעה שהוא לא לידכם - סביר להניח שאין כל בעיה עם יציאה לחופשה ללא הילד.

עליכם לעשות מה שמרגיש לכם נכון. אם אתם חשים עייפים, מותשים וזקוקים לזמן מנוחה ללא התינוק - סימן שאתם צריכים לנסוע, אפילו רק ללילה או שניים כדי לצבור קצת כוחות. הורים עייפים ומותשים לא יכולים להועיל לתינוק או ילד הזקוקים לחום, אהבה וסבלנות. מצד שני, אם אתם חוששים ואין לכם אופציה להשאיר את התינוק אצל אדם בו אתם בוטחים - כמובן שיש לשקול זאת היטב.
 
מאיזה גיל אפשר לנסוע בלי הילד?

לגבי החצי שנה הראשונה ישנה מחלוקת: יש הטוענים שבחודשים הראשונים פחות חשוב מי מטפל בתינוק, כל עוד הטיפול נעשה כראוי. מנגד, יש הטוענים כי אין לעזוב תינוק עם דמות מטפלת אחרת גם בחצי שנה הראשונה, מכוון שהתינוק מפתח את הקשר המיוחד עם ההורים בהדרגה. בנוסף, בחצי השנה הראשונה הוא זקוק להנקה צמודה של האם (זאת במידה ואת מניקה כמובן).
 
בשנה הראשונה לחיי התינוק עדיין לא התפתח אצלו "קביעות אובייקט", כלומר הוא אינו יודע שאמא או אבא קיימים גם כאשר הם יוצאים מטווח החושים שלהם. עד גיל שנתיים הילד אינו תופס מושגי זמן, כלומר זה לא ממש משנה לו אם נסעתם ליום, יומיים או שבוע, כי הוא לא יכול להבין את המשמעות של כל אחד מפרקי הזמן. 

בסביבות גיל שמונה-תשעה חודשים, ידוע שהילדים נוטים לפתח חרדת נטישה, אך עדיין אין זה אומר שאסור להשאיר אותם לבד. חשוב לוודא שיהיו דמויות דומיננטיות נוספות בחייו ובמידה ואתם נוסעים יש להסביר זאת לילד, לא להיעלם מבלי להיפרד ומצד שני לא ליצור פרידות דרמטיות וארוכות שיקשו גם עליו וגם עליכם. מומלץ להשאיר את הילד בסביבה הטבעית שלו, אם זה בביתכם או בביתן של הסבתא או המטפלת (במידה וגם שם הוא רגיל לשהות). כאשר אתם לא נמצאים חשוב שהילד ירגיש בטוח ואין כמו שהות בבית, שינה במיטה שלו ושגרה שבאופן כללי מתרחשת בסביבה הביתית שלו בכדי להקל עליו את הפרידה ואת הימים בהם אתם לא נמצאים.
 
במידה והאם מניקה קשה לעתים להחליף אותה בדמות מטפלת אחרת. ההנקה היא משמעותית ביותר להתפתחות הפיזית והרגשית של התינוק בשנה לחייו לפחות. כך שגם אם את זקוקה לחופשה מהטיפול האינטנסיבי בתינוק, חשוב שתתכוני לכך מראש, תכיני את הילד, תרגילי אותו לקבל בקבוק עם תמ"ל או חלב שאוב בתקופה שלפני הנסיעה, בכדי למנוע מצב שההיעדרות שלך תגרום לו למצוקה. 
 
כך שאין בעצם גיל נכון או לא נכון, יש רק את הגיל בו אתם תרגישו שאתם מוכנים לכך, זקוקים לכך ותצליחו להשאיר את הילד בידיים הכי טובות, ולו רק כדי שתוכלו להיות שקטים וליהנות באמת מהחופשה.
 
תקופות שבהן יש לשקול היטב פרידה מהילד:
 
כאשר הילד מתמודד עם שינויים בשגרה או תקופות חריגות מומלץ שלא לעזוב אותו, לדוגמה: לאחר מעבר דירה, בעת גמילה מחיתולים, התחלת גן חדש, מחלה, ועוד. כמובן שחשוב לקחת בחשבון שבכל הנוגע לחופשות ללא הילד - חוק מרפי מתחיל לעבוד. אין כמעט הורה שלא תכנן חופשה וגילה לחרדתו שכאשר הגיע התאריך המיוחל הילד התעורר עם חום. חשוב לקחת את הדברים בפרופרציות, לא חייבים לבטל ישר את הכל.
 
 
כיצד מכינים ילדים מעל גיל שנתיים לחופשה של ההורים?
 
כמו בכל שלב צריך להתארגן בהתאם. חשוב להשאיר את הילד עם דמות מוכרת ומשמעותית עבורו, למשל סבא וסבתא, דודה ועוד. מומלץ להשאיר את הילד בסביבה הביתית המוכרת לו ושהוא ימשיך לשמור על שגרת היומיום שלו (למשל ללכת לגן, לשמור על זמני ארוחות וזמני שינה ועוד). אם בכל זאת יש צורך במעבר לבית אחר, השתמשו ב"חפצי מעבר" - השמיכה שלו, הדובי שישן אתו בלילה, משחקים אהובים ועוד. אם למשל הוא עובר לבית של סבא וסבתא שזאת גם סביבה מוכרת עבורו, זה לא אמור להיות בעייתי. 

חשוב להשאיר את הדמות האחראית על הילד עם כל המידע והכלים להם היא זקוקה בכדי לדאוג לילד היטב:

- רשימה של טלפונים לשעת חירום - מספרים של הגן, הגננת, רופא ילדים, מוקד חירום של קופת חולים, אחות טיפת חלב ועוד.

- סדר יום מודפס של הילד ובו מצוינות שעת ההתעוררות בבוקר.

- שעת מנוחת הצהריים, שעת טקס השינה, השעות בהן הוא רגיל לאכול ועוד.

- חשוב לוודא שארון התרופות שלכם מלא בכל תרופה שהילד עלול להזדקק לה וכמובן בהנחיות מסודרות של מינון התרופה המומלץ לעת הצורך.

- לוודא שיש בביתכם או בבית שבו הילד ישהה מאכלים שהוא אוהב ורגיל אליהם.

- במידה ומדובר בתינוק חשוב לוודא שיש בבית בו הוא שוהה מספיק חיתולים, תחליפי חלב, בקבוקים, מוצצים וכו - כך שיספיקו לכל התקופה בה לא תהיו.

 
חשוב להכין את הילד לפרדה, להסביר מתי נוסעים, לאן ולכמה זמן. אפשר להציג לו גם את היתרונות שבנסיעה, לדוגמה: הוא יבלה זמן עם סבא וסבתא, יוכל ליהנות מהרבה תשומת לב ופינוקים, יקבל מתנה כאשר תשובו הביתה ועוד. כמו כן, מומלץ לשמור על קשר במהלך החופשה (למשל שיחות טלפון אחת ביום שתרגיע אתכם ותגרום לילד להרגיש נהדר). לאחר שעשיתם את כל ההכנות הדרושות, תוכלו לנסוע עם מצפון שקט וללא רגשות אשמה. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן