מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > התפתחות התינוק

התמודדות עם בעיות שינה

מאת: אסנת רדין | פורסם: 12/2/2011
התמודדות עם בעיות שינה

בעת השינה, לכולנו (קטנים כגדולים) מחזורי שינה. בין מחזור למחזור ישנם קטעי עירנות. אנחנו, כבוגרים, בדרך כלל יודעים לנתב את סוף מחזור השינה להמשכו של מחזור נוסף מבלי להתעורר, אך ילדנו הקטנים זקוקים להכוונה ולכלים

השעה שעת לילה מאוחרת (או בוקר מוקדם, מאד) מתוך שמיכת הפוך ,שמכסה אותך בהתאמה מושלמת וחמימה, דרך החלום שאת סופו כבר לא תדעי לעולם..פורצת לה יבבה מוכרת..האוצר החמוד שלך, שוב התעורר, הוא רוצה...מה באמת הוא רוצה?!


אחרי מרפק עשירי לבן זוגך שישן שנת ישרים (ובבוקר יאמר-"הילד ישן נפלא היום לא"?), את שטה  בערפילים, לחדרו של העולל המצפה לך עם לחיים חמימות ודומעות, ומבט תוכחה, שפירושו "אמא,למה לקח לך המון זמן להגיע?!" (דקה על השעון)


הטיטול לא רטוב מידי, הוא לא רעב (העיר אותך לפני שעה וחצי-לינוק) ,אז מה הוא רוצה, באמת מה.
      

מכירים סיטואציות כאלה ודומות? ובכן, בואו נעשה קצת סדר בלילות הלבנים שלכם -1. לכולנו, קטנים כגדולים, מחזור שינה, בין מחזור למחזור יש קטעי ערנות. אנחנו, כבוגרים, בד"כ יודעים לנתב את סוף מחזור השינה להמשכו של מחזור נוסף מבלי להתעורר בינהם.


2. לתינוקות עדיין אין מיומנות כזו,וכשהם מסיימים מחזור שינה(שעורך שעה אצל תינוקות ושעה וחצי אצל בוגרים,מורכב משינה שטחית,שינה עמוקה,שנת חלום(REM) וחוזר חלילה) הם מתעוררים ולעיתים בוכים.
 

3.התגובה האינסטקטיבית שלנו, כהורים, היא לאסוף אותם לחיכינו החמים – לשם הרגעה, לשיר להם קצת,לנשק,לחבק ולדבר איתם.


4. אז זהו, שלא. מה שאנחנו עושים כאשר אנו מתנהגים כך זה בעצם,להפריע להם בשינה,ומעודדים הפרעות שינה אצלם (ואצלנו).
 

5. ואז אחרי כמה לילות כאלו,אנחנו עייפים להפליא ,לא מתפקדים טוב במשך היום,וגם האוצר שלנו - עצבני, מחליף שעות שינה, ישן ביום וער בלילה וחוזר חלילה.
 

אז מה עושים?
1.כאשר הזאטוט בוכה בלילה,אתם ניגשים ובודקים –שלא רטוב לו, שלא רעב לו, שאין לו חום והבכי הוא לא בכי של כאב (כי אתם הרי מזהים מתי זה בכי לא רגיל).


2 את הבדיקות הנ"ל חשוב לעשות  בצורה מאד פונקציונלית,ובלי לדבר,לשיר או לקחת על הידיים (אשה רעה, אתם חושבים בליבכם.ו בכן, לא. אני מאד בעד חיבוקים ונישוקים ושירים, רק לא בלילה) וזאת משום,שכל  מה שהוא צריך עכשיו זה רק לעזור לו להמשיך לישון. לכן, אתם בעצם עושים לו טובה, כאשר אתם נוהגים כך-מלמדים את התינוק להשתמש ביכולות שלו ללמד את עצמו לישון רצוף.
 

3.אפשר לומר משפט אחד כמו "לילה טוב חמוד" ולצאת מהחדר. לעיתים הוא יחזור לישון,ובהתחלה של החינוך לשינה-אם כבר עבר זמן לפי הדפוס הקודם, הוא יפרוץ בזעקות רמות-לאותת לכם שהוא לא מרוצה מהסידור החדש זכותו. אך אתם כהורים יודעים שאתם בדרך הנכונה ולכן לא תישברו, נכון?
 

4.מחכים כמה דקות (לא, לדעתי אין צורך בשיטת הדקות הידועה,אני חושבת שפשוט תסמכו על עצמכם, בלי שעון) חכו קצת, היכנסו שוב לחדר, ובלי לדבר שימו מוצץ, או השכיבו אותו שוב (אם יודע לעמוד), וצאו שוב. ריטואל זה יחזור על עצמו כמה פעמים, חשוב שתזכרו-שככל שתהיו יותר נחושים ועקביים ותנהגו באותה דרך כל הזמן, כך יבין הפשוש שלכם,  שאתם רציניים וייקצר את משך הדרמה.
 

5.כדאי לבצע טקס קבוע לפני השינה (למשל-מקלחת, אוכל, שיר-סיפור, ולילה טוב).זה מכניס אותו לאווירה של ידוע ומוכר ומקשר לשינה.
 

6.כאשר הוא יונק באמצע הלילה-לתת אוכל בשעה המתאימה, להניח במיטה ולצאת, שוב, ללא דיבורים מיותרים.


7. ההתייחסות זהה גם לגבי גדולים יותר-כאשר מחליטים על  שעת שינה,מבצעים טקסים קבועים ונעימים לפני- (אוכל, סיפור, לבחור בובה לישון איתה, נשיקה ולילה טוב). כל זאת בחיוך. אך ברגע שיצאנו  מהחדר, לא להרשות יותר, פיפי,מים, עוד נשיקה ודי. נבהיר בלי לכעוס או להתרגז שזהו. מעכשיו לא יוצאים יותר מהחדר. לילה טוב. כל היתר מחר. ושוב,נחישות ועקביות הם שם המשחק,וברגע שהילדים קולטים שאתם מתכוונים למה שאתם אומרים ואי אפשר ל"סבן" אתכם ,הם יכבדו את החלטתכם.
 
לסיכום
כאשר אתם קצרים ועיניים בלילה אתם בעצם עושים לידכם טובה בכך שלא מעודדים אצלם הפרעות שינה ועוזרים להם ללמד את עצמם להירדם,בלי צורך בכם.


הדבר דורש עקביות ונחישות –כמו בכל החלטה חינוכית שאנו רוצים להשריש,רק כך זה עובד,רק כך הם מבינים שאתם נחושים בעמדתכם.


טקס קבוע לפני השינה,מרגיע ומעודד הכנסות ל"מוד" ישנוני יותר.


היישום ההתחלתי לא פשוט (תלוי כמה הילד שלכם עקשן) אך אני מבטיחה לכם,שאם לא תישברו ותמשיכו להתנהג בדרך זו,תחזרו לישון לילות רצופים, תספיקו לסיים את החלום..ובבוקר תהיו גם אתם וגם התינוק שלכם-הרבה יותר חייכניים לעולם, ידידותיים למשתמש, ומלאי אנרגיות ליום.
בהצלחה!

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן